Přejít k hlavnímu obsahu

Jste psychopat? Poukazovat na to může nejenom vaše chování, ale i hudební vkus či chuťové preference

Info ikona
portrait-young-businessman-with-folded-arms.jpg (6.98 MB)

Psychopatů je v populaci odhadem asi jedno procento. Odhalit je není snadné, bývají to charismatické osobnosti, kteří svou pravou tvář neradi ukazují. Prozradit je však může dle vědců nejenom chování, ale i chutě či hudební vkus.

Jste psychopat? Poukazovat na to může nejenom vaše chování

Počet psychopatů v populaci se odhaduje asi na jedno procento. Dle jedné z definic je psychopat charakterizován jako „osobu s egocentrickou a antisociální osobností poznamenanou nedostatkem výčitek svědomí za své činy, absencí empatie k ostatním a často kriminálními sklony“. Často se u psychopatů objevují sklony k narcismu, bývají to šarmantní lidé, kteří vás umí okouzlit a zmanipulovat. Zajímavé je zjištění jedné studie, která tvrdí, že některý z psychopatických rysů je vlastní zhruba 29 % populace. Podle průzkumníků ale mohou na to, že jste psychopat, poukazovat například i váš hudební vkus či chuťové preference.

5 známek, že žijete s manipulátorem: Víte, které varovné signály byste nikdy neměli ignorovat?

svetzeny.cz

Psychopati milují skladbu od Eminema

Líbí se vám skladba Lose Yourself od Eminema? Pokud ano, tak podle výzkumníků z New York University můžete být psychopatem. Tato skladba je totiž mezi nimi velmi oblíbená. V roce 2017 požádali 200 lidí, aby vyplnili dotazník, který měl za úkol zjistit úroveň jejich psychopatie. Poté nechali respondenty zaposlouchat se do celkem 260 písní. Účastníci výzkumu měli k dispozici sedmibodovou škálu hodnocení skladeb. Z průzkumu jednoznačně vyplynulo,že mezi psychopaty byl jasný favorit, výše zmíněná skladba. Mezi další oblíbence psychopatů dále patřila píseň What Do You Mean? Od Justna Biebra a No Diggity od Blackstreet a Dr. Dre. Studie může sice působit trochu frivolně, ale vedoucí výzkumu Pascal Wallish si za ní stojí.

Poslechněte si skladbu Lose Yourself od Eminema

Média vykreslují psychopaty jako vrahy se sekerou a sériové vrahy, ale realita je taková, že nejsou tak nápadní, nejsou jako Joker v Batmanovi. Možná pracují přímo vedle vás a zapadají. Jsou jako psychologická temná hmota.

Myšlenkou studie je najít prediktory psychopatie za pomoci hudby, pak by dle vedoucího výzkumu mohly být veřejně dostupné seznamy skladeb použity k označení potenciálních psychopatů.

13 varovných signálů, že jste ve vztahu s narcistou

svetzeny.cz

Dle jiného výzkumu na psychopatii poukazují chuťové preference

Milujete černou kávu či hořkou čokoládu? Výzkum rakouských vědců z roku 2016 zjistil, že lidé, kterým chutnají hořké nápoje či potraviny, častěji vykazují psychopatické a antisociální rysy osobnosti. Výzkumníci z univerzity nacházející se v Innsbrucku zkoumali chuťové preference 953 Američanů. Dotazovali se na to, jak moc jim chutnají slaná, sladká, kyselá či hořká jídla a nápoje. Následně museli respondenti vyplnit čtyři osobnostní dotazníky, které měly za úkol vyhodnotit jejich osobnostní rysy.

Cílem bylo zjistit, zda mají například sklony k narcismu, antisociálnímu chování, agresivitě či psychopatii. Výzkum odhalil, že zvýšený požitek z hořkých jídel měli lidé se sklonem k psychopatii. Není však dle autorů studie dělat hned předčasné závěry, sami uvedli, že je výzkum chutí a osobnostních rysů ještě „v plenkách“. Je potřeba tuto oblast více prozkoumat. Výzkum spíše naznačuje, že existuje mírný pozitivní vztah mezi psychopatií a preferencí hořké chuti, proto je třeba brát celý výzkum s rezervou.

Zdroj článku