Přejít k hlavnímu obsahu

Jste psychopat? Poukazovat na to může nejenom vaše chování, ale i hudební vkus či chuťové preference

Psychopatů je v populaci odhadem asi jedno procento. Odhalit je není snadné, bývají to charismatické osobnosti, kteří svou pravou tvář neradi ukazují. Prozradit je však může dle vědců nejenom chování, ale i chutě či hudební vkus.

Jste psychopat? Poukazovat na to může nejenom vaše chování

Počet psychopatů v populaci se odhaduje asi na jedno procento. Dle jedné z definic je psychopat charakterizován jako „osobu s egocentrickou a antisociální osobností poznamenanou nedostatkem výčitek svědomí za své činy, absencí empatie k ostatním a často kriminálními sklony“. Často se u psychopatů objevují sklony k narcismu, bývají to šarmantní lidé, kteří vás umí okouzlit a zmanipulovat. Zajímavé je zjištění jedné studie, která tvrdí, že některý z psychopatických rysů je vlastní zhruba 29 % populace. Podle průzkumníků ale mohou na to, že jste psychopat, poukazovat například i váš hudební vkus či chuťové preference.

5 známek, že žijete s manipulátorem: Víte, které varovné signály byste nikdy neměli ignorovat?

Rozpoznat manipulátora bývá složité zejména na začátku vztahu. Tito lidé se totiž jeví jako milující osoby, které by pro vás udělaly první poslední. Jakmile vás však mají v hrsti, začíná nepopsatelné peklo. Těchto 5 varovných signálů byste nikdy neměli ignorovat.
svetzeny.cz

Psychopati milují skladbu od Eminema

Líbí se vám skladba Lose Yourself od Eminema? Pokud ano, tak podle výzkumníků z New York University můžete být psychopatem. Tato skladba je totiž mezi nimi velmi oblíbená. V roce 2017 požádali 200 lidí, aby vyplnili dotazník, který měl za úkol zjistit úroveň jejich psychopatie. Poté nechali respondenty zaposlouchat se do celkem 260 písní. Účastníci výzkumu měli k dispozici sedmibodovou škálu hodnocení skladeb. Z průzkumu jednoznačně vyplynulo,že mezi psychopaty byl jasný favorit, výše zmíněná skladba. Mezi další oblíbence psychopatů dále patřila píseň What Do You Mean? Od Justna Biebra a No Diggity od Blackstreet a Dr. Dre. Studie může sice působit trochu frivolně, ale vedoucí výzkumu Pascal Wallish si za ní stojí.

Poslechněte si skladbu Lose Yourself od Eminema

Média vykreslují psychopaty jako vrahy se sekerou a sériové vrahy, ale realita je taková, že nejsou tak nápadní, nejsou jako Joker v Batmanovi. Možná pracují přímo vedle vás a zapadají. Jsou jako psychologická temná hmota.

Myšlenkou studie je najít prediktory psychopatie za pomoci hudby, pak by dle vedoucího výzkumu mohly být veřejně dostupné seznamy skladeb použity k označení potenciálních psychopatů.

13 varovných signálů, že jste ve vztahu s narcistou

Když jste ho poznala, nemohla jste uvěřit svému štěstí, byl galantní a choval se k vám jako k princezně. Pomalu však začal být kritický a měl snahu vás ovládat. Jako byste najednou žila vedle někoho jiného. Sedí na vás tento popis? Pak máte možná co dočinění s narcistou. Pokud se chcete ujistit, podívejte se na varovné signály, které prozradí, že skutečně žijete s narcistickým partnerem.
svetzeny.cz

Dle jiného výzkumu na psychopatii poukazují chuťové preference

Milujete černou kávu či hořkou čokoládu? Výzkum rakouských vědců z roku 2016 zjistil, že lidé, kterým chutnají hořké nápoje či potraviny, častěji vykazují psychopatické a antisociální rysy osobnosti. Výzkumníci z univerzity nacházející se v Innsbrucku zkoumali chuťové preference 953 Američanů. Dotazovali se na to, jak moc jim chutnají slaná, sladká, kyselá či hořká jídla a nápoje. Následně museli respondenti vyplnit čtyři osobnostní dotazníky, které měly za úkol vyhodnotit jejich osobnostní rysy.

Cílem bylo zjistit, zda mají například sklony k narcismu, antisociálnímu chování, agresivitě či psychopatii. Výzkum odhalil, že zvýšený požitek z hořkých jídel měli lidé se sklonem k psychopatii. Není však dle autorů studie dělat hned předčasné závěry, sami uvedli, že je výzkum chutí a osobnostních rysů ještě „v plenkách“. Je potřeba tuto oblast více prozkoumat. Výzkum spíše naznačuje, že existuje mírný pozitivní vztah mezi psychopatií a preferencí hořké chuti, proto je třeba brát celý výzkum s rezervou.

Zdroj článku