Přejít k hlavnímu obsahu

Žhavé letní románky: Lásky na jednu noc mohou přinést vzrušující prožitky ale i výčitky svědomí. Na co si dát pozor?

Info ikona
Letní láska

Emoce, které v nás vyvolávají lásky na jednu noc či krátkodobé letní románky, mohou přinést příjemné a vzrušující prožitky, dodat sebevědomí a vnést do života trochu zpestření. Letní láska je vzrušující ale i nebezpečná zároveň. Románek si ale můžeme užít se svým partnerem…

K létu patří hřejivé doteky slunce, lepší nálada, jsme aktivnější a toužíme po nových zážitcích. Někdo touží po klidu a odpočinku, jiný po dobrodružství. Někdy nás život zavede k momentu, kdy čelíme rozhodnutí – mám se sblížit s někým neznámým? Nebo raději ne, protože je to příliš riskantní? Co vše můžu získat, a co naopak ztratit?

1. Fyzické uspokojení jako priorita – rizikovost vysoká!

Život bez lásky a vášně by nebyl životem, ale přežíváním. I v přírodě je přirozeným mechanismem lov za kořistí s cílem něco získat. Na rozdíl od zvířat, která potřebují především potravu nebo si vydobýt nějakou pozici ve smečce, lidé chtějí získat nějaký pocit. Muži potřebují zpracovávat stavy, kdy dochází k přílivu a poklesu testosteronu i adrenalinu. Příjemný pocit uspokojení nacházejí kromě jiných aktivit i v sexu. Dobít kořist a uspokojit se jim přináší krátkodobé, nicméně slastné okamžiky, které pak vyžadují znovu. V menší míře po biologické stránce ovlivňuje testosteron a adrenalin včetně dalších hormonů i chování žen. I ty nacházejí uspokojení v tom, že někoho „dostaly“, nebo naopak že byly samy ukořistěny. Fyzické vzrušení a uspokojování nelze zatracovat a odsuzovat. Je však třeba dobře zvážit, koho a za jakých okolností si ke svému tělu pustíme.

Pokud není čas na rozhodování, protože dochází ke spontánnímu: „tady a teď nebo „teď anebo nikdy“, nikdy neopomeňte opatření, která v maximální míře chrání vaše zdraví.

Máte milence? Tak si ho bez výčitek nechte a hlavně to nikomu neříkejte!

svetzeny.cz

2. Fyzické i emoční uspokojení – rizikovost středně vysoká!

Možná si vzpomínáte na letní tábory, na krátkodobé lásky a první vzrušující chvíle, kdy jsme nemysleli na nic jiného než na to, jak být nablízku druhému. Byli jsme zaplaveni endorfinem, nazývaným hormonem lásky, který uspokojil naše tělo i duši. Tento otisk v nás někde uvnitř zůstal, a proto přirozeně toužíme po tom tyto krásné okamžiky opět prožívat. Zkrátka potkáme někoho, kdo je pro nás zajímavý jako člověk a zároveň nás fyzicky přitahuje. Cítíme jedinečnost, okouzlení, pocit svobody a sílu kouzla okamžiku. Pokud nemáme partnera, není co řešit. Pokud ale žiji s někým, kdo na mě někde čeká, problémem je, že se často krátkodobě „zamilujeme“ a následně rozcházíme s většími nebo menšími šrámy na duši. Co s tím?

 • I přes vášeň a romantické chvíle o situaci přemýšlejte racionálně. Neiniciujte žádné změny, nic neslibujte a neplánujte.
 • Mohu získat ale i hodně ztratit - v případě, že se partner o románku doví, může to mít na vztah nedozírné následky.
 • Pokud do románku jdete, zvažte, zda zvládnete emocionální výkyvy a případné zklamání. Situace se může vyvíjet nepředvídatelně, může vás to hodně zasáhnout. Domů pak přijedete smutní a zmatení. Zvládnete to?
 • I v případě, že se novým objevem cítíte v bezpečí, vnímejte všemi smysly, kde jste a co se děje.

Někdy se stává, že z románku vzklíčí hlubší citové propojení. Intuitivně vnímáme, že se děje něco zásadního. K lásce, která nás hluboce zasáhne, bychom se neměli odvracet zády, ale naopak jí dát volný průchod. Ale i tady platí: nepodléhat emocím a nedělat rychlá rozhodnutí. Čas ukáže, zda nás naše intuice vedla správně, anebo situaci přehodnotíme.

Alfa muži: Jsou velmi žádaní, ale ulovit je dokážou jen ženy s těmito vlastnostmi. Jste jednou z nich?

svetzeny.cz

3. Duševní uspokojení – rizikovost nulová, zisk maximální!

K zamyšlení je názor, že smysluplný partnerský vztah je takový, kde je kromě sexuality a biologické podstaty klíčový osobnostní a duchovní vývoj jedince i páru jako takového. K harmonii na vysoké energetické úrovni vede pouze monogamie a věrnost. Co může žena udělat pro muže, aby posilovala jeho lásku k ní, je, že mu dá pocítit, že on je „vůdce stáda“, a to tak, že mu dává najevo, že právě on je ten nejlepší, nejsilnější a nejrozhodnější. Tím rozvine jeho potenci, ale i další aspekty vůdce stáda: ochrana rodiny, teritoria, snahu o materiální zabezpečení. Oživí v muži ale i lásku mateřskou, která je jednou ze součástí lásky erotické. Takto hýčkaný muž neopouští domov, který mu dává možnost odpočinutí v náručí matčině, které zná z dětství. Jestliže žena tento fakt moudře uchopí, dosáhne toho, že bude mít doma muže tvořivého, pracovitého, citlivého a potentního.

Jsou sny odrazem vaší duše, brána do jiného světa či projekce budoucnosti? Skutečnosti o snech, které jste nevěděli

svetzeny.cz

Chci si užít vzrušení a romantiku se svým partnerem

Jak rozproudit lásku v partnerovi, kterého mám vedle sebe a krásné pocity chci prožívat pouze s ním?

 • Buďte spolu pár dnů sami
 • Jeďte na místo, které ve vás evokuje hezké vzpomínky (první seznámení, rande, vydařený výlet)
 • Vypněte mobily i hlavy (aspoň na chvíli nechte starosti stranou, ty vám neutečou, co vám ale uteče a nikdy se nevrátí, je drahocenný čas, který jste mohli strávit s blízkým člověkem)
 • Povídejte si o tom, co jste spolu zvládli a dokázali (do hlubších analýz se ale nepouštějte, dotkli byste se citlivých témat, která jsou v každém vztahu)
 • Oceňte jeden druhého, vyslovte, čeho si na partnerovi vážíte a proč je pro vás důležitý
 • Překvapte ho (ji) drobným dárkem
 • Prožívejte intimitu jinak. Spíše než na erotické prádlo a druh parfému se nalaďte jeden na druhého. Věnujete si čas a pozornost - to je láskyplné gesto, jehož vyústěním může, ale nemusí být sexuální zážitek.

Pocit blízkosti a radost z přítomnosti druhého je intimním prožitkem, který obohatí oba dva, přináší klid a hluboké vnitřní uspokojení.