Přejít k hlavnímu obsahu

Věk matky ovlivňuje inteligenci dítěte, říkají vědci

Je zásadní věk matky pro inteligenci dítěte? Výsledky britské studie říkají, že ano.

Vědci z univerzity London School of Economics se zabývali údaji od 18 000 britských dětí a zkoumali, jak věk matky při narození dítěte ovlivňuje jeho vývoj. A jaký byl výsledek? Děti matek, které mají své první dítě až po třicítce, jsou chytřejší a mají lepší výsledky v testech duševního vývoje a psychické pohody než děti, jejichž matky rodily ve dvaceti.

Alice Goisisová, která výzkum vedla, řekla: „Matky po třicítce jsou pravděpodobně vzdělanější, mají vyšší příjmy, pravděpodobněji budou ve stabilních vztazích, mají zdravější životní styl a připravují se na těhotenství. To jsou faktory, díky kterým mohou tyto ženy svému dítěti poskytnout pevné zázemí, stejně tak investovat do jeho vzdělání a koníčků, než že by existovala přirozená výhoda pro ženu, která oddaluje narození prvního dítěte do třiceti let.“

Matky po čtyřicítce

Stejně tak u matek po čtyřicítce bylo prokázáno, že o své děti pečují déle a častěji jim čtou. Podle statistiky jsou však tyto děti náchylnější k obezitě, protože starší matky si s nimi méně hrají, uvedli vědci.