Potraviny, které zrychlí váš metabolismus bez ohledu na genetiku: Čím jej nakopnete? Nejsou to jen dobře známé chilli papričky
svetzeny.cz
Mít dítě po čtyřicítce? To je otázka, kterou si klade celá řada rodičů. Jsou si totiž dobře vědomi toho, že to s sebou nese určitá zdravotní rizika. Už se však tolik nemluví o benefitech, které to skýtá. Zjistěte, jaké výhody mají dle vědců děti starších matek.
Máme dobrou zprávu pro všechny páry, které rodičovství doposud odkládali, mít díte v pozdějším věku má své benefity. Alespoň to tvrdí studie publikovaná v roce 2016 ve vědeckém časopise Population and Development Review. Vědci zkoumali, jestli jsou děti narozené starším matkám v něčem jiné, došli k závěru, že ano. Celkem bylo analýze podrobeno 1,5 milionu švédských mužů a žen, kteří se narodili v letech 1960 až 1991. Vědci zjistili, že děti, které se narodily starším matkám, jsou vyšší, vzdělanější a měly i lepší výsledky ve srovnávacích testech. Aby výsledky studie byly skutečně průkazné, zkoumali vědci i sourozence, kdy sledovali, v jakém věku děti matka měla a zda to mělo nějaký vliv na to, jak si děti vedly později v dospělém životě. Byly sledovány tyto faktory: výška, fyzická zdatnost, známky ze střední školy, úroveň vzdělání.
Zjistili že i pro sourozence platí to samé, ten, kterého matka porodila dříve, si nevedl tak dobře jako jeho mladší sourozenec, kterého měla matka v pozdějším věku. Tím bylo vyloučeno, že jsou výsledky zkreslené například socioekonomickou situací rodiny. Možná si teď říkáte, zda tyto výhody stojí za možná rizika. Všichni už jsme jistě slyšeli o tom, že u starších matek spíše hrozí riziko vrozených vývojových vad. Downův syndrom, rozštěp, srdeční vady a další možné zdravotní komplikace řadu žen odradí od těhotenství po čtyřicítce. Vědci ale namítají, že výhody, které sebou nese otěhotnění ve vyšším věku, převažují nad riziky. „Musíme se začít dívat jinak na pokročilý věk matek. Budoucí rodiče si obvykle dobře uvědomují rizika spojená s otěhotněním v pozdějším věku, ale méně jsou si vědomi pozitivních účinků,“ říkají vědci.
Pokud jste ve věku kolem třiceti let, pravděpodobně se na vás ze všech stran hrnou otravné otázky na to, kdy budete mít děti. Největší tlak obvykle vyvíjí příbuzní, zejména rodiče. Jelikož kdysi bývalo běžné mít děti kolem dvacítky, mnohdy tito lidé nemohou pochopit, že dnes je jiná doba, ve dvaceti řada lidí nemá ještě ani dostudováno, nemluvě o zázemí a naspořených financích. Přirozeně dochází k tomu, že řada žen mateřství odkládá. Výše už bylo zmíněno, že to dle vědců vůbec není špatné rozhodnutí. I další vědci mají za to, že opravdu není nutné mít děti do třiceti. Podle vědců z univerzity v Jižní Karolíně je 35. rok života ideální věk, kdy mít děti. Jejich vědecká studie publikovaná v roce 2016 zkoumala celkem 830 žen. Zjistila, že ženy, které své první dítě měly po 24. roku života, měly lepší schopnost řešit problémy a také měly lepší verbální dovednosti v porovnání s mladšími matkami. Ženy, které měly dítě po 35. roku života, měly lepší verbální paměť a kognitivní schopnosti. Proto si do svého rozhodnutí, kdy mít dítě, nenechte od nikoho mluvit. Je to silně individuální záležitost, nenechte se natlačit do něčeho, co sami nechcete. Hoďte za hlavu hloupé řeči o starých, unavených a neschopných matkách, jak vidíte, není na nich ani trocha pravdy.
Zdroje: Science Daily, News.usc.edu