Přejít k hlavnímu obsahu

Poradna: Jsem ve vztahu jak v pasti. Nemohu se rozhodnout, jestli mít ditě nebo se rozvést. Nikola (41)

Info ikona
poradna

Nikola má dospělého syna a manželství, které příliš nefunguje. Přesto by chtěla ještě jednou prožít mateřství. Uvažuje, zda má smysl zachraňovat vztah, nebo by si měla najít nového partnera. Jak situaci řešit radí speciální pedagožka a psychoterapeutka Mgr. Charlotte Benátská.

Tento článek byl napsán podle skutečného příběhu ze života naší čtenářky. Fotografie jsou ilustrační a jména byla změněna.

Ráda čtu vaše články, kde paní psycholožka radí ženám i mužům, a protože mám také svoje trápení, zkusím ho napsat a poprosit o radu. 

Je mi 41 let, mám osmnáctiletého syna a manžela, s nímž jsem fůru let. Z našeho manželství se už před nějakou dobou vytratila jiskra a není to ono. Občas se hádáme, jindy prostě mlčíme a nemáme si co říct. Jsem hrozně sama. Přála bych si, aby se vrátil čas do doby, kdy se nám narodil Vítek. Byli jsme šťastní a užívali si miminko, které nám dělalo velkou radost.

Říkám si, že ještě nejsem stará, naopak. A chtěla bych si mateřství zopakovat. Znovu se starat o to křehké stvoření, pro které jsou rodiče celým světem. I když bych nejraději zase otěhotněla a užila si ten zázrak celý od začátku, jednou jsem doma nadhodila téma adopce. Myslela jsem si, že by to pro manžela mohlo být přijatelnější, kdybychom chtěli pomoci nějakému dítěti, které nemělo štěstí na rodiče. Šeredně jsem se spletla. Vylétl jako čertík z krabičky a křičel, že to v žádném případě a jestli jsem se nezbláznila. Zmínila jsem se, že bych ale ještě ráda měla jedno dítě. Překvapivě v tomto případě tak úplně proti nebyl. Že by to i pro něj znamenalo určitou změnu v té naší rutině?

Trápí mě ale, co když se pleteme? Co když naopak vztah skončí a budeme muset řešit, jak zvládnout rozvod s malým dítětem? Nebo by bylo lepší nás dva rovnou vzdát a zkusit najít vztah, který by klapal, a mít dítě s novým partnerem? Ano, vím, že takhle bych uvažovat neměla, zvláště ne v případě, kdy jde o dítě. Všechno si uvědomuju, ale prostě taková je momentálně realita.

Poradna: Se mnou dítě nechtěl, s jinou ho čeká po pár měsících vztahu! Kde jsem udělala chybu? Sylva (27)

svetzeny.cz

Svůj příběh do redakce poslala čtenářka Nikola.

NÁZOR PSYCHOLOGA:

Dobrý den, Nikolo,

obecně platí, že vztah v troskách se „nelepí“ dítětem. Nicméně soužití lidí má mnoho podob a univerzální rada na šťastný život pro všechny neexistuje. Jako v jiných případech je dobré uvědomit si, jaké jsou mé životní hodnoty, co mě skutečně naplňuje, co jsem ochotná riskovat a čeho jsem schopná se vzdát.

Ne vždy je reálné podchytit všechna rizika, protože ve hře je mnohem více než jen naše osobní přání.  Ale platí, že jako žena intuitivně víte, po čem volá Vaše srdce. Prázdnota, kterou vnímáte, by se dala zaplnit nějakou tvořivou aktivitou, na vztahu by se dalo „pracovat“, jak se často doporučuje. Podstatné je pochopit, zda mají vaše neshody nějakou hlubokou, závažnou příčinu, a nebo je to o tom, že jste spolu mnoho let a v dlouhodobých vztazích se zkrátka mění dynamika…

Máte-li pocit nebo  jste si jistá, že jste jako pár nekompatibilní, muž by o další dítě nestál, pak skutečně není téma mateřství na místě. Doporučit Vám najít si někoho jiného na základě informací, které uvádíte, nelze. Je to individuální, citlivá věc a k rozhodnutí byste měla dojít sama, byť po rozhovoru s někým, kdo Vám pomůže Váš životní příběh a problémy, které vnímáte, rozebrat.

Protože muž a priori není proti, mít dalšího vlastního potomka, máte šanci dospět ke společnému rozhodnutí, které by znamenalo velkou životní změnu. Já sama jsem přivedla na svět syna ve svých 41 letech a mohu otevřeně říci, že i přes starosti, kterou s sebou mateřství nese, pociťuji skutečné štěstí i vděčnost.  Pro ženu, která je mateřský, pečovatelský typ - a pro pár, který potomka vnímá jako za obohacení života, je dítě radost a požehnání.

Rada na závěr: Nejprve si s mužem povídejte – oba si řekněte, co vás trápí, co chcete i co nechcete. Navrhněte, co můžete udělat pro to, aby se váš vztah změnil k lepšímu. Do vztahu je potřeba přinést jinou energii. Otevřete se mateřství, mentálně i fyzicky, ale s respektem ke svému zdraví a přirozeným způsobem. Jak se říká - nechte tomu volný průběh…

Karolína (24): Koronavirus ukázal pravou tvář mého partnera. Místo plánované svatby chci rozchod. Jaká je rada psychologa?

svetzeny.cz

Mgr. Charlotte Benátská Speciální pedagožka a psychoterapeutka zaměřená na párovou komunikaci a uzdravení rodinných vazeb. Věnuje se specielně ženám v oblasti zdravého ženského sebevědomí a intimity. Je autorkou publikace Ženy, klíč ke spokojenosti je v nás. www.vztahy-komunikace.cz

Pokud jste se ocitli v situaci, se kterou se s námi chcete podělit nebo si s ní nevíte rady, napište nám na email: [email protected]

Poradna: Chci dítě ale partner mi po osmi letech vztahu řekl ne. Zvažuji, že udělám něco, co mu ublíží, i když ho miluju. Sandra (38)

svetzeny.cz