Přejít k hlavnímu obsahu

Mimořádně nadané děti sdílejí tyto společné znaky: Zjistěte, jaké to jsou a rozpoznejte, zda má vaše dítě talent

Info ikona
Malí géniové

Víte, jak poznáte, že máte doma mimořádně nadané dítě? Tyto talentované děti sdílejí 6 společných znaků. Nadání není jen o inteligenci, je to mnohem komplexnější záležitost. Přečtěte si, jaké chování je pro talentované děti typické, možná i ve vašem dítěti dříme malý génius.

1. Jsou emotivnější

Nadané děti se vyznačují tím, že své emoce prožívají intenzivněji než ostatní. Zvláště, pokud jde o nadšení, pokud v sobě objeví vášeň a zápal pro nějakou činnost, nebudou se moci odtrhnout, a to je dobře! Je třeba je v jejich zálibě podporovat, jen tak se budou moci zdokonalit. Někdy se jejich chování může zdát až obsedantně-kompulzivní, typické je, že si například nechtějí hrát s ničím jiným a vyberou si jednu věc, které se věnují naplno.

2. Učí se rychle a rády

Talentované děti už od útlého věku přímo baží po vzdělávání. Jsou velmi zvídavé a k učení mají kladný vztah. Jsou nenasytné po vědomostech a neustále se chtějí zdokonalovat a prohlubovat své znalosti. Je pro ně typické, že mají mraky otázek, kterými vás zahrnují. Mnohdy budete mít problém jim odpovědět na všechny jejich záludné otázky, ale nepřestanou se dožadovat odpovědi, dokud ji nedostanou. Nejvíc je zajímá, proč se něco děje a jak věci fungují. Rády také experimentují, nebuďte překvapeni, až vaši kuchyni přetvoří na malou laboratoř.

Psychologický test Dva ostrovy: Vaše hodnocení postav v příběhu vypovídá o vašich životních prioritách

svetzeny.cz

3. Odlišné vnímání světa

Nadané děti na svět nahlíží odlišně. Jsou vnímavější než ostatní děti, vše analyzují do hloubku, jsou také všímavější a jsou schopny mnohem dříve pochopit abstraktní věci a symboly. Mnohdy spíše připomínají malé dospělé. Překvapí svými „ušlechtilými“ myšlenkami, už od malička mají silně rozvinutý smysl pro spravedlnost a soucítí s ostatními.

4. Pozorovací schopnosti, dokonalá paměť a sofistikovaná řeč

Nadané děti mívají „sloní paměť“, překvapí vás, jak velké množství informací jsou si schopny zapamatovat, mnohdy do sebemenšího detailu. Díky těmto schopnostem se často snadno naučí cizí jazyk už v raném věku, jde jim to „samo“. Umí se velmi dobře vyjadřovat, jak už bylo zmíněno, jejich mluvu byste mnohdy nerozeznaly od dospělé osoby, kdyby nebylo dětské intonace hlasu. Často si tyto děti hledají starší kamarády, než jsou ony samy nebo si také dobře rozumí s dospělými lidmi. Vycítí totiž, že se od svých vrstevníků liší.

Info ikona
Malý génius

Výlety na strašidelná místa v Čechách: 5 míst, z kterých vám bude běhat mráz po zádech!

svetzeny.cz

5. Nenávidí opakování

Pokud něco nadané děti z hloubi duše nesnáší, je to opakování učiva. Sami se totiž učí velmi rychle, a když mají něco probírat znovu a opakovat, nudí je to. Proto existují školy, kde se takto mimořádným nadaným dětem učitelé věnují, jsou totiž o dost napřed v učivu a v běžném kolektivu vyčnívají. Typické je pro ně, že některé aktivity zvládnou už mnohem dříve než stejně staré děti, není výjimkou, že ve třech letech umí abecedu a ve čtyřech už trénují složitější počty a učí se cizí jazyk.

6. Jsou to perfekcionisté

Nadané děti velmi rychle pochopí, co je to dokonalost, a budou se o ni snažit. Pokud se jim nepovede nejlépe, mohou se cítit frustrované. Vždy se snaží být nejlepší ve všem, co dělají.

5 známek, že žijete s manipulátorem: Víte, které varovné signály byste nikdy neměli ignorovat?

svetzeny.cz

Léčivá moc krystalů: Zjistěte, který je přesně ten pravý pro vás podle znamení zvěrokruhu!

svetzeny.cz