Přejít k hlavnímu obsahu

Spočítejte si podle vzorce, kolik vody denně musíte vypít: Zabráníte bolesti kloubů nebo předejdete vzniku onemocnění srdce

Info ikona
Pitný režim

Chcete být stále mladá a svěží? Věřte tomu, nebo ne, tajemství mnoha zdravých a energických lidí je pouze v tom, že dodržují správný pitný režim. Není se čemu divit, naše tělo vodu prostě potřebuje. Jaké zdravotní výhody vám přinese, když budete pít dostatek neperlivé čisté vody každý den a kolik jí vlastně máte vypít? Zde je výčet některých benefitů, které vám pravidelný pitný režim přináší.

Lidské tělo se přibližně z 60 % skládá z vody. Navíc vodu obsahují i všechny důležité tělesné orgány. Například plíce obsahují dokonce 85 % vody, svaly a ledviny tvoří 79 % vody, mozek a srdce tvoří 73 % a kosti obsahují 32 % vody. Pití dostatečného množství proto může zlepšovat jejich funkci, a navíc zabraňovat také vzniku mnoha onemocnění, infekcí a zlepšit pravidelnost vyprazdňování nebo předcházet bolestem hlavy. A s čím vším konkrétně pravidelný pitný režim pomáhá? Budete se možná divit.

Bolest kloubů

Chrupavky, které se nachází v páteři a v kloubech a umožňují kostem zdravý hladký pohyb, se skládají z 80 % z vody. Pokud tedy nedodržujete správný pitný režim, hrozí vám bolesti kloubů, protože nedostatečný příjem vody může snižovat schopnost kloubů tlumit jejich tření a nárazy. Naopak dostatečný pitný režim vám pomůže je lépe „promazat“. Navíc díky němu předejdete i mnoha nemocem, protože voda z těla vyplavuje škodlivé látky a toxiny. Vyhnete se tak například zánětu kloubů nebo dně - bolestivému onemocnění kloubů, které dokáže dostatek vody udržet na uzdě.

Infekce močových cest a ledvinové kameny

Správný pitný režim napomáhá k pravidelnému vyprazdňování močového měchýře. Přitom potíže způsobené infekcí močáku především dámy často trápí. A právě bohatý příjem vody vám pomůže předejít mnoha takovým nepříjemným nemocem a zánětům, jako například infekci močových cest nebo ledvinovým kamenům. Obě tyto nemoci mohou být často způsobovány dehydratací v důsledku nesprávného pitného režimu. Ledviny se starají o odstraňování škodlivých látek a odpadů z krve. Pokud tedy nepijete dostatek vody, může se tento odpad spolu s kyselinami začít hromadit a následně začít blokovat ledviny proteinem zvaným myoglobin. A to už je dobrá motivace k tomu, abyste si dala pozor na dostatečný denní příjem vody. Nemyslíte?

Hubneme zdravě aneb všichni víme, co dělat a nedělat, ale přesto čekáme na zázračné pomocníky

svetzeny.cz

Lepší nálada, koncentrace a prevence bolesti hlavy

Úroveň hydratace má velký vliv i na náš mozek a přemýšlení. Podle vědců dokonce i mírná dehydratace, ke které dochází, když za den vypijete méně než polovinu doporučeného množství vody, může narušovat některé aspekty mozkových funkcí. Jak uvádí studie, ztráta tekutin o 1,4 % může u žen zhoršovat náladu i schopnost soustředění. Navíc dokonce zvyšuje frekvenci bolestí hlavy. U mužů může naopak ztráta tekutin ve výši 1,6 % poškodit paměť a způsobit únavu a úzkost. Abyste se tedy cítila ve formě, měla byste denně vypít nejméně 1,5 litru, ale lépe až dva litry tekutin.

Prevence nemocí srdce a cév

Pokud budete pít dostatek čisté vody, vaše srdce pravidelný pitný režim také ocení. Můžete tak totiž předejít vzniku onemocnění srdce. Když totiž denně vypijete dostatečné a správné množství vody, šetříte tím i své srdce, které díky tomu nemusí pracovat tak náročně, jako když jste dehydratovaní a pijete málo. A jak je to možné? I mírná dehydratace totiž může vést ke snížení množství krve v těle, což následně může zvyšovat jeho tepovou frekvenci a současně snižovat krevní tlak. Právě pitím nedostatečného množství vody tedy tělo vystavujete riziku takzvaného šoku, který se může projevit slabostí, silnou nevolností nebo závratěmi či bolestmi a točením hlavy.

Nadměrná konzumace soli zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Jaké je doporučené množství soli pro dospělého zdravého jedince?

svetzeny.cz

Jak zjistit, kolik toho máte denně vypít? Zkuste jednoduchý vzorec

I když existuje lékaři doporučené minimální množství vody, které by měl za den vypít každý dospělý člověk, je lepší být v těchto výpočtech o něco přesnější, a pitný režim přizpůsobit svému tělu na míru. I přehnané množství vody totiž není ideální. Právě proto je dobré vědět, kolik toho máte vypít právě vy, abyste splnila svůj správný denní příjem vody. Ale jak na to?

K výpočtu přesného množství tekutin vám podle odborníků postačí následující jednoduchý vzorec. Množství vody v litrech, které byste měla denně vypít, se rovná vaší hmotnosti v kilogramech krát 0,033. Tedy pokud vážíte například 65 kilogramů, vynásobte toto množství 0,033 - tedy 65 x 0,033 = 2, 145 l. Žena s touto hmotností by tedy měla ideálně za den vypít dva litry a 145 mililitrů vody. Snadné, že?

Zdroje: medicalnewstoday.com, academic.oup.com, webmd.com, rhitrition.com

Trápí vás faldy na břiše? Vyřaďte z jídelníčku potraviny plné tuku a cukru

svetzeny.cz