Přejít k hlavnímu obsahu

Spočítejte si podle vzorce, kolik vody denně musíte vypít: Zabráníte bolesti kloubů nebo předejdete vzniku onemocnění srdce

Info ikona
Pitný režim

Chcete být stále mladá a svěží? Věřte tomu, nebo ne, tajemství mnoha zdravých a energických lidí je pouze v tom, že dodržují správný pitný režim. Není se čemu divit, naše tělo vodu prostě potřebuje. Jaké zdravotní výhody vám přinese, když budete pít dostatek neperlivé čisté vody každý den a kolik jí vlastně máte vypít? Zde je výčet některých benefitů, které vám pravidelný pitný režim přináší.

Lidské tělo se přibližně z 60 % skládá z vody. Navíc vodu obsahují i všechny důležité tělesné orgány. Například plíce obsahují dokonce 85 % vody, svaly a ledviny tvoří 79 % vody, mozek a srdce tvoří 73 % a kosti obsahují 32 % vody. Pití dostatečného množství proto může zlepšovat jejich funkci, a navíc zabraňovat také vzniku mnoha onemocnění, infekcí a zlepšit pravidelnost vyprazdňování nebo předcházet bolestem hlavy. A s čím vším konkrétně pravidelný pitný režim pomáhá? Budete se možná divit.

Bolest kloubů

Chrupavky, které se nachází v páteři a v kloubech a umožňují kostem zdravý hladký pohyb, se skládají z 80 % z vody. Pokud tedy nedodržujete správný pitný režim, hrozí vám bolesti kloubů, protože nedostatečný příjem vody může snižovat schopnost kloubů tlumit jejich tření a nárazy. Naopak dostatečný pitný režim vám pomůže je lépe „promazat“. Navíc díky němu předejdete i mnoha nemocem, protože voda z těla vyplavuje škodlivé látky a toxiny. Vyhnete se tak například zánětu kloubů nebo dně - bolestivému onemocnění kloubů, které dokáže dostatek vody udržet na uzdě.

Infekce močových cest a ledvinové kameny

Správný pitný režim napomáhá k pravidelnému vyprazdňování močového měchýře. Přitom potíže způsobené infekcí močáku především dámy často trápí. A právě bohatý příjem vody vám pomůže předejít mnoha takovým nepříjemným nemocem a zánětům, jako například infekci močových cest nebo ledvinovým kamenům. Obě tyto nemoci mohou být často způsobovány dehydratací v důsledku nesprávného pitného režimu. Ledviny se starají o odstraňování škodlivých látek a odpadů z krve. Pokud tedy nepijete dostatek vody, může se tento odpad spolu s kyselinami začít hromadit a následně začít blokovat ledviny proteinem zvaným myoglobin. A to už je dobrá motivace k tomu, abyste si dala pozor na dostatečný denní příjem vody. Nemyslíte?

Hubneme zdravě aneb všichni víme, co dělat a nedělat, ale přesto čekáme na zázračné pomocníky

Těžko se to vysvětluje, a ještě hůř chápe. Drtivá většina z nás ví, co je třeba dělat, abychom zdravě a kvalitně zhubli, málokdo už je ale ochotný pro to něco udělat. Jak začít? To vám poradí výživový poradce a fitness trenér Michal Šetina.
svetzeny.cz

Lepší nálada, koncentrace a prevence bolesti hlavy

Úroveň hydratace má velký vliv i na náš mozek a přemýšlení. Podle vědců dokonce i mírná dehydratace, ke které dochází, když za den vypijete méně než polovinu doporučeného množství vody, může narušovat některé aspekty mozkových funkcí. Jak uvádí studie, ztráta tekutin o 1,4 % může u žen zhoršovat náladu i schopnost soustředění. Navíc dokonce zvyšuje frekvenci bolestí hlavy. U mužů může naopak ztráta tekutin ve výši 1,6 % poškodit paměť a způsobit únavu a úzkost. Abyste se tedy cítila ve formě, měla byste denně vypít nejméně 1,5 litru, ale lépe až dva litry tekutin.

Prevence nemocí srdce a cév

Pokud budete pít dostatek čisté vody, vaše srdce pravidelný pitný režim také ocení. Můžete tak totiž předejít vzniku onemocnění srdce. Když totiž denně vypijete dostatečné a správné množství vody, šetříte tím i své srdce, které díky tomu nemusí pracovat tak náročně, jako když jste dehydratovaní a pijete málo. A jak je to možné? I mírná dehydratace totiž může vést ke snížení množství krve v těle, což následně může zvyšovat jeho tepovou frekvenci a současně snižovat krevní tlak. Právě pitím nedostatečného množství vody tedy tělo vystavujete riziku takzvaného šoku, který se může projevit slabostí, silnou nevolností nebo závratěmi či bolestmi a točením hlavy.

Nadměrná konzumace soli zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Jaké je doporučené množství soli pro dospělého zdravého jedince?

Sodík je nezbytným esenciálním prvkem, který váš organismus potřebuje. Jeho hlavním zdrojem je kuchyňská sůl, která se nachází téměř ve všem, co jíte a pijete. Jenže všeho moc škodí a o soli to platí dvojnásob. Jaké je tedy optimální množství soli, abyste předešli zatěžování organismu a zvýšenému riziku onemocnění?
svetzeny.cz

Jak zjistit, kolik toho máte denně vypít? Zkuste jednoduchý vzorec

I když existuje lékaři doporučené minimální množství vody, které by měl za den vypít každý dospělý člověk, je lepší být v těchto výpočtech o něco přesnější, a pitný režim přizpůsobit svému tělu na míru. I přehnané množství vody totiž není ideální. Právě proto je dobré vědět, kolik toho máte vypít právě vy, abyste splnila svůj správný denní příjem vody. Ale jak na to?

K výpočtu přesného množství tekutin vám podle odborníků postačí následující jednoduchý vzorec. Množství vody v litrech, které byste měla denně vypít, se rovná vaší hmotnosti v kilogramech krát 0,033. Tedy pokud vážíte například 65 kilogramů, vynásobte toto množství 0,033 - tedy 65 x 0,033 = 2, 145 l. Žena s touto hmotností by tedy měla ideálně za den vypít dva litry a 145 mililitrů vody. Snadné, že?

Zdroje: medicalnewstoday.com, academic.oup.com, webmd.com, rhitrition.com

Trápí vás faldy na břiše? Vyřaďte z jídelníčku potraviny plné tuku a cukru

Ráda byste měla ideální postavu, ale kazí vám ji pocit nafouklého břicha s faldíky? Jestli chcete zhubnout pár kil, měla byste se více zaměřit na to, jaké potraviny konzumujete. Některé totiž postavě škodí mnohem více než jiné. Které vám jen přidají břišního tuku či nadýmání? Zjistěte, jakým pochutinám se na cestě za vysněnou štíhlou postavou raději vyhnout.
svetzeny.cz