Přejít k hlavnímu obsahu

Štíhlá postava na úkor zdraví: Maria Callas zhubla 80kg díky tasemnici, Naomi Campbell vsázela na nikotin

Info ikona
Naomi Campbell

Naomi Campbell

Štíhlost je celosvětovým trendem. Nic na tom prozatím nezměnily ani reklamní kampaně, které varují před poruchami příjmu potravy nebo plus size modelky na billboardech. Kila navíc stále trápí miliony lidí napříč generacemi, a stále se rozplýváme při pohledu na božská těla slavných modelek z devadesátek. Štíhlost přitom rozhodně neznamená dobré zdraví. Naopak, držení drastických diet může v těle člověka způsobit nenávratné změny.

Maria Callas zhubla 80kg díky tasemnici

Jednou z nejbrutálnějších historických diet je rozhodně záměrné spolknutí vajíčka tasemnice. K této variantě hubnutí se v polovině minulého století uchýlila slavná operní diva Maria Callas. Její hlas byl odzbrojující, avšak hned v začátcích své pěvecké kariéry si moc dobře si uvědomovala, že pokud chce prorazit, musí vypadat jinak. Byla vysoká a korpulentní, a tak se rozhodla pro první hubnoucí kúru, při níž zhubla 30 kilo během dvou měsíců. Její závažnější obtíže s nadváhou však přišly v roce 1947, kdy se jí podařilo prosadit do Wagnerovy opery Valkýra. Tehdy vážila 176 kilogramů, a tak se nechala přesvědčit k hubnutí pomocí tasemnice. Za necelý rok shodila 80 kilo a nakonec svou váhu snížila na finálních 70 kilogramů. Červ v těle ovšem způsobil Callas zdravotní obtíže a na následky drastické diety byla dlouhodobě léčena. 

Hollywoodský trend - grepy, maso a zelenina

Už ve 30. letech 20. století se v USA tradovalo, že grep před každým jídlem zajistí dobré trávení a dokáže ovlivnit rychlost metabolismu. A slávu tohoto citrusu vzkřísil Hollywood na přelomu 21. století, kdy vznikl díky studii Scripps Clinic v San Diegu 18denní dietní plán na rychlé shození nadbytečných kilogramů. Fígl spočíval v jídelníčku, který se skládal pouze z grepů, zeleniny a masa, dietář ovšem nesměl překročit denní dávku přijetí 800 kalorií. To je samo o sobě tak málo, že by člověk zřejmě zhubnul i bez vlivu enzymů, které podle studie snižují hladinu inzulinu. 

7 vitaminů, které musí jist ženy nad 50. Je to důležité

svetzeny.cz

Jídelníček z vatového tamponu, kávy a nikotinu

Mezi slavnými modelkami v 90. letech, kdy mola brázdily hvězdy Linda Evangelista, Naomi Campbell, Claudia Schiffer, Elle Macpherson nebo Christy Turlington, vládlo hned několik dietních forem. Místo jídla popíjely kávu, a když bylo v žaludku prázdno, namočily si vatový tampon do kávy nebo zeleninové šťávy. Jejich jídelníčku samozřejmě vládl také nikotin a o kokainu se ve světě devadesátkového modelingu mluvilo jako o užívání soli v kulinářství. Těla modelek sice trpěla, ale byla tak nádherná, že je lidé chtěli vídat všude. A ještě dnes se k nim stále odkazujeme jako k ideálu dokonalé krásy. Většina těchto půvabných žen už své návyky z mládí opustila, ale třeba jejich následovnice Kate Moss si stále udržuje štíhlost kouřením dvou krabiček cigaret denně. 

S povislými pažemi zatočíte i po padesátce! Nevěříte? Jednoduché cviky na pár minut denně dokážou zázraky

svetzeny.cz

Vlažná voda s citronem a... chilli a kajenským pepřem

O tom, že má po ránu vlažná voda s citronem dobrý vliv na trávení a vyčištění střev po nočním odpočinku, není sporu. Tento drink už propaguje roky třeba modelka Simona Krainová. Jenomže mladá generace si elixír vytunila do varianty, která možná zajistí rychlejší spalování, ovšem zdevastuje jejich žaludky. V současném modelingovém světě totiž dívky z billboardů nahradily tradiční kávu právě vodou s citronem, do které si nasypou ještě kajenský pepř a chilli. Co taková bomba udělá při pravidelném užívání dlouhodobě s prázdným žaludkem si asi umíte představit. 

Dlouhým spánkem ke štíhlosti

Spíte rádi a mohli byste se touto činností klidně živit? A jste štíhlí? Pokud ne, děláte asi něco špatně. Tak zvaná spánková dieta totiž říká, že když spíte, nejíte a tím pádem nepřibíráte. Má to ovšem háček - pokud po probuzení z dvanáctihodinové šichty vyluxujete ledničku, protože máte deficit v příjmu potravy. Touto formou stravování svůj trávicí systém spíše traumatizujete a zaděláváte si na větší zdravotní obtíže. Spánková dieta je tedy absolutní chucpe. Pokud byste se totiž po odpočinku dostatečně nenajedli, měli byste tak málo energie, že byste si mohli jít akorát znovu lehnout. A po pár dnech už byste byli tak vyšťavení, že by vás tento hubnoucí paskvil zavedl spíš do nemocnice na kapačky než na rande, kde ohromíte skvělou postavou. 

Celebrity, které vsadily na drastické hubnutí
Zdroj článku