Přejít k hlavnímu obsahu

Jíte banány či rajčata na prázdný žaludek? Některé potraviny mohou způsobovat vysoký tlak či nevolnost

Info ikona
žena

Když ráno vstanete, je důležité vědět, jak začít svůj den. Když ho začnete se správným jídlem i pitím, celý den budete mít dostatek energie. Když však na lačný žaludek sníte něco, co mu neprospívá, budete se cítit nepříjemně, bude vám těžko. Jaké potraviny se nemají nalačno konzumovat? Čemu se vyhnout?

Tyto potraviny nedávejte do lednice

svetzeny.cz

Tělo má po probuzení přirozeně hlad a není tedy divu, že se snažíte přemýšlet, co si dáte. Zpravidla byste si měli udělat snídani do hodiny od probuzení. Není důležité jen to, kdy jíte, ale také to, co si na snídani dáte. Prázdný žaludek potřebuje dodat energii. Jaké jídlo není na prázdný žaludek vhodné? Co po ránu raději vynechat?

Potraviny, které byste neměli jíst na lačný žaludek

1. Banány na prázdný žaludek

Jste překvapeni? Ovoce je přece ke snídani fajn a banány obzvlášť. Takový banánový chlebíček nebo lívance jsou zdravější alternativou. Ne po ránu. Jsou bohaté na hořčík a tělo je tak zpracuje mnohem rychleji než je to obvyklé. A může se to projevit na tlaku, tedy na jeho zvýšení.

2. Jíte na lačno citrusové plody?

Ovocný salát nebo čerstvě vymačkaná šťáva z pomeranče či jiných citrusových plodů? Po ránu nic moc. Obsahují totiž kyselinu, která může mít nepříjemné účinky na tělo. Především pak může vyvolat pálení žáhy, alergie nebo dokonce i vředy. Raději si vypijte svůj džus až po snídani.

Info ikona
žena

Orgánové hodiny: Naplánujte si jídlo ve chvíli, kdy je vaše tělo připraveno trávit, a kila půjdou samy dolů

svetzeny.cz

3. Se sladkostmi na lačno děláte velkou chybu

Milujete sladké a po ránu si chcete dát čokoládový dort, buchtu nebo jiné sladkosti? Děláte velkou chybu. Do těla se dostává velké množství cukru na které není vaše slinivka připravená. Neumí replikovat takové množství inzulínu. Může tak zničit rovnováhu těla. Raději si čokoládu vezměte do práce a dejte tehdy, kdy máte pocit, že vám dochází energie.

Nejezte rajčata na prázdný žaludek

4. Rajčata mohou způsobit podráždění žaludku

Plánujete si ke snídani rajčata se sýrem? Raději si to ještě promyslete. Obsahují totiž kyselinu tříslovou, která může způsobovat podráždění žaludku. Žaludeční šťávy tuto kyselinu nemají v lásce a mohou vám to dát pěkně pocítit. Raději si je dejte do salátu, který přidáte k obědu.

5. Pozor na neperlivé a sladké nápoje na prázdný žaludek

Máte po ránu pochopitelně žízeň, ale dát si bublinkovou limonádu nebo sladký nápoj není dobrý start dne. Dostanete do těla spoustu cukrů a bublinky mohou způsobit nevolnost a plynatost, což neoceníte. Raději si uvařte dobrý neslazený čaj, který vám udělá stejnou službu.

6. Kořeněná jídla škodí zaludku

Dáváte si ráno jídlo, které je až moc kořeněné? Není to nejlepší způsob, jak začít den. Ono totiž silné koření může dráždit žaludek a tím stimulovat nadměrnou tvorbu žaludečních šťáv. To může znamenat, že vás bude žaludek bolet, bude vám těžko a podobně. Raději volte méně kořeněná jídla.

Zdroj článku