Přejít k hlavnímu obsahu

Brežněvovy bratrské líbačky: Proč se sovětský politik rád vášnivě líbal s muži na rty? Trojitého Brežněva obdrželi Husák, Jakeš i Dubček

Polibek na rty mezi dvěma muži v někdejším Sovětském svazu znamenal oficiální výraz přátelství, tedy alespoň mezi soudruhy. A nikdo tuto kuriózní tradici neproslavil více než Leonid Iljič Brežněv. Sovětský vůdce s bujným obočím a slabostí pro vodku proměnil „bratrský polibek“ v ikonický rituál, který zanechal nesmazatelnou stopu nejen v historii, ale i na rtech tehdejších politiků.

Přidejte si Svět Ženy do oblíbených na Google zprávách

Leonid Iljič Brežněv, někdejší vůdce Sovětského svazu, proslul nejen svým mohutným obočím a zálibou v luxusních vozech a alkoholu, ale také netradičním způsobem, jakým vítal své politické spojence – vášnivým polibkem na rty. Takzvaný „bratrský polibek“ se stal symbolem jeho vlády, ale zároveň i předmětem posměchu, odporu i ikonických fotografií. Proč to vlastně dělal? A jak si je užívali politici jako Gustáv Husák, Miloš Jakeš nebo Alexander Dubček?

Vřelý pozdrav z Kremlu

Polibek mezi muži na rty rozhodně nebyl výmyslem jen samotného Brežněva, vyžívali se v nich například i Nikita Chruščov nebo Michail Gorbačov. V Sovětském svazu šlo o součást ceremoniální diplomatické etikety, která navazovala na tradici tzv. „socialistického bratrského objetí“, jež mělo symbolizovat hluboké přátelství, solidaritu a jednotu mezi komunistickými státy. V dobách studené války nebylo politické přátelství projevováno jen podpisy smluv a proslovy, ale i fyzickými gesty. Polibek mezi stranickými vůdci – obvykle na tváře, v některých případech však i přímo na rty – měl ukázat nerozborné pouto mezi národy. Brežněv tuto praxi nejen převzal, ale vytvořil z ní vlastní, téměř rituální gesto.

Leonid Brežněv, který vedl Sovětský svaz od roku 1964 do své smrti v roce 1982, byl známý svým důrazem na tradice a formality. S postupujícími lety se z jeho „bratrského polibku“ stal výrazný osobní styl diplomatického chování. Nešlo ale jen o formalitu – Brežněv polibek často doprovázel pevným objetím a jakousi nadšenou vášní, která někdy působila až bizarně. Dokonce se hovořilo i o „trojitém Brežněvovi“, neboli dvou polibcích na tváře a třetím přímo na rty. Fotografie, na kterých Brežněv vášnivě líbá Ericha Honeckera, vůdce východního Německa, nebo Gustáva Husáka, prezidenta ČSSR, obletěly svět. Obzvlášť až milostný polibek s Honeckerem vešel do dějin a dodnes je předmětem nejrůznějších vtipů. Pro některé šlo o groteskní divadlo, pro jiné o hluboce symbolické vyjádření politické blízkosti.

Mohlo by se vám líbit

Jak za socialismu vypadaly výslechy u StB: Probíhalo mučení jako ve středověku, fyzické tresty, psychické týrání i drogy

V období komunistické totality v Československu se tajná policie, známá jako Státní bezpečnost (StB), stala synonymem pro teror a nelidské zacházení. Výslechy prováděné StB byly často brutální, kruté a mnohdy připomínaly praktiky, které by se spíše očekávaly ve středověku než ve 20. století. Během těchto výslechů bylo mučení běžnou praxí, a to nejen fyzické, ale i psychické, což vedlo k dlouhodobým traumatům a někdy i k smrti obětí.
svetzeny.cz

Historie polibků

Polibky na přivítanou nebyly výsadou jen sovětských vůdců, jako byli Brežněv, Nikita Chruščov nebo Michail Gorbačov. Podle historiků sahá zvyk ceremoniálního líbání v ruském prostředí až do dávných časů. Už za panování Ivana Hrozného měl panovnický polibek stejnou právní i symbolickou váhu jako jeho podpis.

Čtyřicet dní po Velikonocích se carové tradičně zdravili polibkem se všemi šlechtici, které potkali. V 19. století tuto praxi upravil car Mikuláš I., který zavedl, že polibku se nově dočkají i obyčejní poddaní. Jeho pravnuk Mikuláš II. pak tuto tradici dovedl k vrcholu, když si vysloužil rekord v největším počtu udělených polibků během jediného dne.

Mohlo by se vám líbit

Samoobsluhy za socialismu: Prázdné regály, vůně mleté kávy a fronty na banány. Připomeňme si, co jsme nakupovali k jídlu

V porovnání s dnešními obřími nákupními centry nacpanými nepřeberným množstvím nejrůznějších produktů všeho druhu byly komunistické „sámošky“ slabým odvarem, obzvlášť tehdy, když police v nich zely prázdnotou a na všechno se stály fronty. Přesto se na tuto dobu často vzpomíná s nostalgií.
svetzeny.cz

V Berlíně navěky

Komunisté v Asii však byli přece jen zdrženlivější. Sice obdivovali bratrské pouto, s nímž se sovětští státníci dokázali líbat, přece jen ale byli zdrženlivější. Vyvinuli si ale proto vlastní pozdrav, kterým dávali najevo vzájemnou náklonnost, obdiv i hluboké komunistické přátelství. Asiati si pro jistotu zvolili sice jen objetí, ale zato rovnou tři po sobě. Z úcty k lídrům socialistického bloku se ale od nich přece jen nechali alespoň políbit na tvář.

Posledním líbajícím se politikem byl Michail Gorbačov, během jehož vlády se Sovětský svaz začal hroutit. Konec tradice líbání evropských státníků je spojen s pádem Berlínské zdi. O to víc paradoxní je, že právě tady je nezapomenutelný výjev zvěčněn a je jedním z nejfotografovanějších míst v berlínské East Side Gallery. V roce 1990 zde namaloval ruský malíř Dmitrij Vrubel polibek Brežněva s Honeckerem a pojmenoval ho „Bože, dej mi přežít tuto smrtící lásku“. V roce 2009 se pak po zásahu vandalů i po opotřebování vlivem počasí dočkal přemalování, motiv ale zůstal stejný.

Zajímá vás život za socialismu? Přečtěte si, jak to tehdy fungovalo v kadeřnictvích.

Brežněv byl milovník polibků na rty s ostatními politiky:
Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Takhle jsme bydleli za socialismu. Vzpomenete si na vychytávky komunistických příbytků?

Dnes sice nad panelákovými byty ohrnujeme nos, v dobách těžkého socialismu ale bylo terno získat takové bydlení. Domov v takzvaných lidských králíkárnách našlo za komunismu několik milionů lidí, jejichž příbytky se často jeden druhému podobaly jako vejce vejci. Vzpomínáte?
svetzeny.cz
Zdroj článku
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • Předplatit