Přejít k hlavnímu obsahu

KVÍZ: Zpátky do minulosti. Pamatujete si, co znamená ROH nebo co jsou jarmilky? Otestujte se v retro testu

Pojďme se společně vrátit do minulosti. Připomeňte si, jak vypadal život v Československu před rokem 1989. Jaké přístroje, hračky a potraviny byly trendem za socialismu? Otestujte si své vědomosti v našem retro kvízu a zavzpomínejte na staré dobré časy.

Jak se žilo za socialismu

Kdo si vzpomíná na nekonečně dlouhé fronty na banány? Otravovalo to asi každého, ale o to větší jsme měli radost, když na nás vyzbylo a mohli si vychutnat jejich exotickou chuť. V televizi se dalo přepínat jen mezi dvěmi programy, ale žádnou ovladačkou. Museli jsme se zvednout z kanape a na přístroji zmáčknout tlačítko. S dnešní nabídkou kanálů bychom se pěkně naběhali. Všichni se těšili na neděli večer, kdy celé rodiny hltali příběhy Sovy, Štrosmajera, Cvacha a Blažeje. Celý následující týden jsme pak v práci řešili, kdo s kým a proč. Děti netrávily celé dny u televizních obrazovek ani nekoukaly do mobilních přístrojů. Hrály si venku a my neměli tak velký strach o jejich bezpečí jako dnes.

Mohlo by se vám líbit

Nejlepší období, kdy být dítětem? Socialismus byl pro děti v mnohých ohledech lepší, než dnešní doba

Když se jen zmíní socialismus a socialistické Československo, mnohým lidem projede mráz po zádech. Na tuto dobu valná většina z nás opravdu nevzpomíná s láskou. Pravdou ale je, že pro malé děti, které téměř nevnímaly společenskou situaci, byla tato doba v mnohých ohledech lepší, než ta dnešní.
svetzeny.cz

K nostalgickým vzpomínkám se často přidávají i ekonomické a ekologické potřeby. Věci kdysi bývaly jednodušší a déle vydržely. Třeba takový mlýnek na maso nepotřeboval elektřinu, stačilo jen zapojit lidskou sílu. Takové věci byly téměř nezničitelné. I retro oblečení vydrželo více praní než to dnešní, spíchnuté horkou jehlou, a navíc dodnes tvoří originální styl. Nebyli jsme zavalení plastovým odpadem a i té chemie v potravinách bylo o dost méně. Zkrátka, něčeho bylo málo, něčeho moc, ale určitě je i na co vzpomínat. Připomeňte si, jaké hračky, potraviny nebo třeba přístroje za komunismu používala snad každá domácnost a otestujte se v našem kvízu, jestli jste na některé nezapomněli!

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku