Přejít k hlavnímu obsahu

Americký psycholog rozdělil lásku do 7 typů: Dokonalá láska podle něj existuje, je to ta vaše?

Podle amerického psychologa Roberta Sternberga existuje celkem 7 typů lásky. Naděje na to, že vztah vydrží celý život, je však pouze u jednoho z nich. Tento typ pojmenoval Robert Sternberg jako „Dokonalou lásku“. Má za to, že existuje. Zjistěte, zda váš vztah naplňuje její znaky, a má tedy šanci vydržet.

1. Zamilovanost

Rozdíl mezi opravdovou láskou a zamilovaností perfektně ve svém citátu vystihla americká spisovatelka Judith Viorst: „Zamilovanost je, když si myslíte, že je sexy jako Robert Redford, chytrý jako Henry Kissinger, vtipný jako Woody Allen, šlechetný jako Ralph Nader a sportovec jako Jimmy Connors. A láska je, když si uvědomíte, že je sexy jako Woody Allen, chytrý jako Jimmy Connors, vtipný jako Ralph Nader, sportovec jako Henry Kissinger a s Robertem Redfordem nemá nic společného. A stejně si ho vezmete.“ Pokud začínáte nový románek, vznášíte se na obláčku a vše vidíte růžově. Může vám připadat, že k dané osobě chováte silné city, paradox je, že se ani neznáte. Tento typ lásky nevyžaduje nutně vzájemnou kompatibilitu, stačí chemie a přítažlivost. Některé vztahy v této fázi skončí, mluví se o magickém jednom roce, kdy následně růžové brýle sundáte, a rozhodnete se, zda budete ve vztahu pokračovat.

Mohlo by se vám líbit

Chcete být v životě šťastní? Pak se musíte zbavit 7 návyků, které ničí vaše duševní zdraví

Často se hovoří o špatných návycích v souvislosti s naším fyzickým zdravím. Avšak zapomíná se, že lidé mají i spoustu špatných návyků, které jim ničí zdraví psychické. Vybrali jsme 7 nejčastějších, které lidé běžně dělají, netušíce, jak moc jsou škodlivé. Zbavte se jich a žijte šťastnější život již dnes.
svetzeny.cz

2. Přátelská láska

U tohoto typu lásky si vzájemně velmi dobře rozumíte a jste schopni se před druhým maximálně uvolnit a být sami sebou. Je mezi vámi silné pouto a opravdové přátelství. Víte, že své polovičce můžete říct všechno. Časem se vaše city prohlubují, avšak vašemu vztahu chybí vášeň a silná vzájemná přitažlivost. Pokud tyto dvě věci ve vztahu nebudou, je otázkou času, kdy skončí. Platí to, co kdysi řekl anglický spisovatel Charles Caleb Colton: „Přátelství může skončit láskou, ale láska nikdy nemůže skončit přátelstvím.“

3. Prázdná láska

Robert Sternberg označuje prázdnou lásku za takovou, kde chybí vášeň a emoční blízkost. Dle jeho názoru se to často stává, když si jeden z partnerů v minulosti zažil zklamání v lásce. Následně je s výběrem partnera opatrnější, často si ho vybere rozumem, nikoliv srdcem. Myslí si, že je to ta správná cesta po předchozím intenzivním vztahu, který skončil nezdarem. I taková láska má svou šanci na úspěch, je samozřejmě možné, že jiskra bude zažehnuta později. Záleží na tom, jestli jsou partneři schopni společně pracovat a vztah rozvíjet.

Mohlo by se vám líbit

Existuje 8 typů inteligence: Zjistěte, v čem vyniká vaše dítě a jak jeho typ inteligence rozvíjet?

Věděli jste, že existuje celkem 8 typů inteligence? V 80. letech 20. století je představil profesor Harvardské Univerzity Howard Gardner v rámci teorie mnohočetné inteligence. Ten tvrdí, že inteligence nezahrnuje jen to, co se naučíme ve škole. Přečtěte si více o jeho rozdělení inteligence do jednotlivých typů a zjistěte, jakou dominantní inteligencí oplývají vaše děti.
svetzeny.cz

4. Romantická láska

Tento typ lásky je dle Roberta Sternberga naplněný vzájemnou touhou, vášní a přitažlivostí. S těmito věcmi stojí a padá. Pro tento typ lásky je typické, že jde o vztah bez závazků – tady a teď, bez řešení budoucnosti a následků. Pod tento typ spadají i krátké milostné románky. I tento vztah může vést k něčemu víc, než je jen vášeň, ale bez dalšího rozvoje a práce na něm, nemá šanci na přežití.

5. Doprovodná láska

Doprovodná láska jako některé výše zmíněné typy také postrádá vášeň, ale liší se od nich tím, že je plná hluboké emocionální intimity. Může se jednat i o lásku platonickou. Je postavena na neochvějné důvěře ve vztahu, ale je to rozhodně víc než jen přátelství. Typická pro ni je silná oddanost jeden druhému i přes chybějící vášeň. Často tento typ lásky bývá u manželství, kdy dva jsou už spolu hodně dlouho, stále se milují, ale vytratila se jiskra a vášeň.

Mohlo by se vám líbit

Tento psychologický test z Japonska odhalí vaše silné a slabé stránky: Stačí si vybrat dvě barvy. Sedí to i na vás?

Tento psychologický test původem z Japonska se stal hitem internetu. Lidé jsou překvapeni, jak to na ně sedí. Je velmi jednoduchý, stačí se jen soustředit na paletu barev a vybrat dvě barvy, které jsou vašemu srdci nejbližší. Ty prozradí, jaké jsou vaše silné a slabé stránky.
svetzeny.cz

6. Pošetilá láska

Pro pošetilou lásku je typické, že se dva zamilují na první pohled. Je mezi nimi silná chemie a přitažlivost, mají pocit, že se znají roky a velmi rychle je nový vztah zcela pohltí. Tomuto vztahu však chybí vzájemná intimita a důvěra, na tom musí pár hodně zapracovat. Někdy tato láska skončí tak rychle, jak začala, ale je i velmi mnoho případů, kdy láska přetrvá.

7. Dokonalá láska

Dle Roberta Sternberga skutečně dokonalá láska existuje. Je to konečná završující forma lásky, která dle něj přetrvává po celý život. Taková láska, kterou by chtěl v životě zažít každý. Je pro ni typické, že partneři si nemohou představit, že by existovali jeden bez druhého. Dlouhodobě se i přes nějaké nesnáze a překážky ve vztahu cítí celkově šťastně. Také jim to s partnerem klape v posteli. Sternberg říká, že této lásky jde dosáhnout jen v naprosto otevřeném vztahu, kde je vzájemná důvěra a porozumění. Důležitá je také upřímnost a říkat partnerovi opravdu vše. Bez toho podle něj „umře“ i ta největší láska.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee dárkový balíček
Mohlo by se vám líbit

Tři přičiny, proč vám do života nechodí peníze a tři kroky, jak získat peněz, kolik chcete

Většina lidí myslí na peníze velmi často. Peníze jsou zdrojem obživy, ale i most k seberealizaci a k naplňování osobních tužeb. Pro někoho symbol svobody, pro jiné rovnítko k úspěchu a moci. Jakkoli je to paradoxní, zvýšený finanční příliv nevyvolá v každém radost a klid na duši. Může se objevit strach z jejich ztráty nebo vnitřní neklid z toho, že jich stále není dostatek…
svetzeny.cz