Přejít k hlavnímu obsahu

Bavme se o orgasmu: Těchto 5 věcí vás na něm stejně vždycky zajímalo

O milostném vyvrcholení toho bylo už hodně napsáno, přesto stále zůstává zahaleno rouškou tajemství. Nebojte se ji s námi poodhalit, abyste i vy prožily zázrak naplněné slasti...

1. Můžeme orgasmem omládnout?

Jasná věc! Kdo má minimálně čtyři orgasmy týdně, údajně vypadá až o sedm let mladší. To vyzkoumal britský vědec David Weeks. Aktivní sexuální život je proto (hned po sportu) nejdůležitějším faktorem mladistvého zevnějšku. A co je důvodem? Při vyvrcholení se odbourává stres a člověk lépe spí. Kromě toho pleť vypadá zářivěji, protože se do ní díky rozšíření cév dostane v krvi více kyslíku. A to působí jako čistý kolagen.

2. Je pravda, že orgasmus léčí? 

Ano, hormon oxytocin umí například zmírnit bolesti hlavy. Výmluva na migrénu je tím pádem passé. Po vyvrcholení se v těle zdvojnásobí množství zabijáckých buněk, které bojují proti nemocem. A studie tvrdí, že dva orgasmy týdně prodlouží náš život až o osm let. Nebyl by to důvod k tomu, aby zdravotní pojišťovny proplácely nákup vibrátoru?

3. Je společný orgasmus základem dobrého sexu?

Možná, aspoň podle hollywoodských filmů, v nichž milenci vždy doběhnou do cíle naráz. Ale ve skutečném životě jsou křivky vzrušení u mužů a žen velmi rozdílné. Ženy k vyvrcholení potřebují další čas a navíc roli hraje i to, kolik je právě hodin. Zatímco muži jsou na testosteronovém vrcholu v 7 ráno, ženy nejsnáze dospějí do extáze večer. Co třeba zkusit se potkat někde na půl cesty, dejme tomu v 15 hodin? Třeba to v takovém případě se společným vyvrcholením klapne.

4. Je orgasmus jen otázkou správné techniky?

Bohužel neexistuje žádný trik, který by fungoval vždycky. „Ženy jsou totiž příliš rozdílné a složité,“ vysvětluje ženská lékařka Verena Breitenbach. „Navíc ženský orgasmus souvisí s psychikou. Pokud je muž na partnerku naštvaný, také mu to prožívání sexu občas komplikuje, ale ženy se negativních pocitů zbavují hůř.“

5. Proč to některým ženám jde snadno, jiným obtížněji?

Záleží to na schopnosti uvolnit se i na anatomii. „Pokud klitoris leží příliš daleko od vaginy, je dosažení klitoridálního orgasmu mnohem těžší,“ říká sexuální terapeutka Beatrice Wagner. Partner však může pomoci rukou nebo jazykem.