Přejít k hlavnímu obsahu

Anna Letenská: Dotočila film a byla zavražděna. Na premiéře se lidé smáli dva měsíce po její smrti

Pocházela z herecké rodiny a nepochybně zdědila spoustu talentu. Bohužel její kariéru předčasně ukončila smrt, ke které byla odsouzena za hrdinství.

Anna se narodila 29. srpna 1904 v Nýřanech u Plzně s příjmením Svobodová. Oba rodiče, kteří měli ještě dalších pět dětí, byli herci. V jejich šlépějích šla nejen ona, ale také sestry Růžena Nováková a Božena Svobodová.

Anna hrála už jako dítě v kočovné divadelní společnosti a v patnácti letech získala své první angažmá. Roku 1925 se na jedné ze štací tajně provdala za člena souboru Ludvíka Hrdličku, který používal pseudonym Letenský. V následujícím roce se jim narodil syn Jiří. Oba poté procházeli různými divadly a společnostmi, Anna mimo jiné spolupracovala také s Osvobozeným divadlem a Československým rozhlasem. Dařilo se jí a kromě divadelních úspěchů začala později stoupat také její filmová hvězda.

Info ikona
Anna Letenská
Mohlo by se vám líbit

Slavné ženy, kterým hlavu popletli nacisté: Adina Mandlová naplňovala masochistické choutky vládního rady

Kolaborace – toto slovo se po druhé světové válce často opakovalo. V našem seriálu se dočtete o hvězdách stříbrného plátna, které právě ze spolupráce s nacisty byly obviňované. Jako první vám představíme příběh Adiny Mandlové.
svetzeny.cz

Manžel zapojený do odboje

Manželství skončilo rozvodem a Anna se znovu vdala v roce 1941 za architekta Vladislava Čalouna. Toho rok a půl po svatbě zatklo gestapo, protože napomáhal v ukrývání MUDr. Břetislavu Lyčkovi, který ošetřoval Jana Kubiše – atentátníka zraněného při útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Přímo ve svém bytě pak Čalounovi skrývali lékařovu manželku. Od nich se měla vydat do Ostravy, rodného města svého manžela, kde by pokračovala v ukrývání, jenže na nádraží ji gestapo dopadlo.

Vladislav Čaloun se pravděpodobně zapojoval do odboje už od začátku okupace. Anna o tom musela vědět, navíc k ukrývání Lyčkových došlo až po smrti parašutistů a vypálení obcí Lidice a Ležáky, takže bylo jasné, co manželům hrozí v případě, že by bylo jejich napomáhání vyzrazeno. 

A přesně to se nakonec bohužel stalo. Gestapo se poté mělo s manželem Anny snažit o domluvu, podle níž by prozrazením úkrytu lékaře ochránil svou ženu. Nejspíš hrál o čas a tvrdil, že přesné místo nezná, ale pokusí se ho zjistit. Lež byla velmi rychle odhalena a Čaloun zatčen.

Anna zůstala ještě pár měsíců na svobodě. Na první pohled se může zdát, že ji nacisté nechali dotočit film, jenže o umění jim v tomto případě nešlo. Běžně býval nejprve zatčen muž zapojený do odboje a poté jeho manželka. Stala se tak důvodem, proč mohl začít spolupracovat, a také volavkou, u níž se sledovalo, kdo ji bude kontaktovat.

Mohlo by se vám líbit

Láska mezi brutálním nacistou a slovenskou vězeňkyní koncentračního tábora. Tento neuvěřitelný příběh se skutečně odehrál! (1.díl)

Že by židovskou vězeňkyni a esesmana pojila láska? To zní jako nereálný příběh z nepříliš povedeného románu, že? Asi vás to překvapí, ale tohle se doopravdy stalo.
svetzeny.cz

Rozsudek smrti

Když 25. prosince 1942 diváci shlédli premiéru filmu Přijdu hned, marně se rozhlíželi po herečce, která ztvárnila komickou roli drzé domovnice. Jak později vzpomínal Otakar Vávra, i když před kamerou excelovala humorem, natáčení prý jinak proseděla za kulisami s tváří v dlaních, utrápená ze strachu o manžela. 

I ona se musela každý den na služebně tajné státní policie hlásit a nikdy nevěděla, zda si ji tam už nenechají. Potvrdil to Svatopluk Beneš, který s ní jezdil autem na natáčení.

Miloš Havel, majitel Lucernafilmu se měl snažit o přímluvu, ale vše bylo marné. Po dokončení filmu byla osmatřicetiletá Anna Letenská podrobena výslechům a pak odvezena do Malé pevnosti v Terezíně, kde proběhl stanný soud s celkem 294 lidmi, kteří měli parašutistům pomáhat, mezi nimi i s Vladislavem Čalounem. Všechny čekala už jen jedna cesta: do koncentračního tábora Mauthausen, kde byli popraveni zastřelením. 

Snímek Přijdu hned měl premiéru dva měsíce po smrti Anny Letenské. Její syn Jiří žil v této smutné době s otcem, byl tedy naštěstí ochráněn.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: