Přejít k hlavnímu obsahu

Tohle se stane s vaším tělem, když 1 den nebudete jíst

Diet existuje velká spousta a snad každý už nějakou vyzkoušel. V poslední době je velmi moderní takzvaný přerušovaný půst, kdy dodržujete různý časový horizont ve kterém nejíte. Může to být 12, 16 nebo jen 8 hodin, podle toho, jaký půst zvolíte. Vynechání jídla není totiž jen tak, někdy může uškodit a v konečném důsledku tělu neprospívá. Co se stane, když nebudete jíst?

Pauza mezi jídly? Dobře si přerušovaný půst promyslete!

Příliš dlouhá doba mezi jídly může mít vážné následky. Vyvážené jídlo dodává spoustu energie na každodenní aktivity a pokud ho vynecháte, ovlivní to určitou část vašeho dne, někdy i den celý. Bez snídaně vás může dohnat takzvaně vlčí hlad, kdy večer sníte spoustu jídla, protože tělo si řekne. Christy Harrison pro Eatingwell.com řekla: “Podle mého názoru neexistují žádné potenciální výhody z přerušovaného půstu nebo vynechání jídel a existují reálná nebezpečí”. Co vše se může odehrávat ve vašem životě a s vaším tělem, když vynecháváte některé z jídel?

Úzkost

Vynechání jídla nebo dlouhá doba bez jídla může mít dopad na duševní zdraví. To ostatně potvrdila i studie z roku 2018. V ní se totiž rozebírá, zda máte vynechat nebo naopak jíst snídani. Kvalitní snídaně má pozitivní vliv na zdraví i život obecně. Vynechávání snídaně je spojováno s větším rizikem stresu a úzkosti u dospívajících. 

Obecně, když dlouho nejíte, hladina cukru v krvi se sníží. Tělo tak začíná produkovat kortizol, kterému se říká taky stresový hormon. Když se takové produkci budete vystavovat dlouhodobě a denně, pak se mohou u vás objevovat pocity úzkosti, deprese, náladovost, podrážděnost a podobně.

Pozitivní vliv na nemoci

Nejíte jeden den? Nemusí to nutně být jen špatné pro lidské tělo. Objevují se výzkumy, které popisují pozitivní vlivy na některé nemoci. Například citlivost inzulínu na hladinu cukru v krvi může být jednou z nemocí, kdy tělu prospěje zařazení půstu. Dále může pomoci se snížením vysokého krevního tlaku, zpomaluje se stárnutí buněk, působí dobře na trávení a mnoho dalšího.

Dietní hit: Pravidlo 80/20 je nejoblíbenější dieta. Můžete si dát dokonce i dort

Redukce hmotnosti nemusí být nutně jen soubor počítání kalorií, držený nesmyslných diet, honění se za dokonalou postavou, neustálé cvičení a odříkání všeho, co by mělo jen stopu tuku nebo cukru. Možná tím zhubnete, ale není to zrovna zdravé. Čím víc si budete odpírat, tím vím vám hrozí, že dietu porušíte. Není to zdravé a není to cesta k úspěchu. Jak na to?
svetzeny.cz

Co se stane s vaším tělem, když 1 den nejíte?

Bez energie

Výkyvy hladiny cukru v krvi nejsou zrovna pozitivní pro hladinu vaší energie. Zamyslete se, jak se cítíte, když máte hlad. Jste naštvaní, podráždění? A při vynechání jídla se tak budete cítit denně. Vynechání jídla tak znamená vynechání paliva pro váš mozek i pro vaše tělo, které tak nebude mít dostatek energie na vše, co plánujete.

Chutě na jídlo neboli vlčí hlad

Jedním z nejznámějších důsledků nízké hladiny cukru v krvi jsou pocity hladu - vlčí hlad. Ozvou se obvykle pozdě odpoledne až večer a bývají velmi konkrétní - toužíte po jednoduchých sacharidech a cukrech. Obvykle něco sladkého - čokoláda, dorty, pochutiny nebo chutě na fast food. A mnohdy neodoláte a vezmete si. Na krátkou chvíli cítíte příval energie, ale v konečném důsledku to znamená konzumaci většího množství jídla, především kalorického jídla.

Detox a redukce váhy

Jednodenní půst nebude mít extrémní vliv na redukci váhy, tedy nezhubnete několik kilogramů. Ovšem může jít o účinný prostředek pro detox těla nebo třeba také snaha o zlepšení trávení. Držíte-li půst, pak jdou dolů nejdřív kila, která jsou způsobená vodou, tedy z těla se jako první dostává pryč voda. Budete-li však zařazovat jednodenní půst do svého jídelníčku, může se změnit chuť jídla - tedy vaše chuťové pohárky mohou vše vnímat intenzivněji a lépe, což vám dopřeje příjemný zážitek.

Zdroj článku