Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na přerušovaný půst očima odborníků: Tipy, díky kterým dokáže zhubnout každý

Nedají na něj dopustit filmové krásky jako Jennifer Aniston nebo Halle Berry, které si právě i díky přerušovanému půstu udržují štíhlé postavy a mladistvý vzhled. Oproti redukčním dietám má řadu výhod. Kromě toho, že se díky němu zbavíte přebytečných kilogramů, při dlouhodobějším dodržování prospívá zdraví a navíc je praktický. Přečtěte si, jak funguje, kolik s ním zhubnete i jestli je právě pro vás vhodný.

Přerušovaný půst není dieta, ale životní styl se speciálním způsobem stravování. V rámci dne jíme jen po určitý počet hodin, v konkrétním časovém okně, a po zbytek dne pouze pijeme. Režim musí být každý den v týdnu stejný. Jídelníček ani povolené či zakázané potraviny nejsou nijak dané, ale aby byl přerušovaný půst účinný a pomohl zhubnout, je potřeba jíst zdravě. Postit se víc než polovinu dne a pak se nacpat sladkým, svíčkovou s knedlíkem nebo něčím smaženým by vedlo k opačnému efektu, tedy k přibírání. "Nejsme biochemicky navrženi tak, že bychom se měli probudit, hned mít v sobě muffin nebo croissant a jít spát s kouskem sýra a se skleničkou vína. Měli bychom jíst v mnohem kratších oknech, a přesně v tom spočívá přerušovaný půst," vysvětluje nutriční poradkyně Gabriela Peacock ve své knize Mladší za dva týdny.

Přerušovaný půst spaluje tuk

„Přerušovaný půst je kontrast k běžnému stravovacímu vzorci většiny lidí, kteří jsou zvyklí jíst několik hlavních jídel denně a k tomu navíc neustále něco uzobávat,“ říká americký neurovědec Mark Mattson z Univerzity Johnse Hopkinse, který zkoumá účinky přerušovaného půstu už přes čtvrt století. „Běžně tedy lidé fungují z nově přijímané energie z právě snědeného jídla, takže pak ani při cvičení nebo jakékoli jiné aktivitě nespalují tuk, který se jim v těle nahromadil i za několik let,“ vysvětluje. Přerušovaný půst funguje tak, že prodlužuje dobu mezi jednotlivými jídly a umožňuje tím efektivně spalovat kalorie z každého jídla. Jakmile se tak stane, začne spalovat nahromaděný tuk. Jak potvrzuje loni zveřejněná studie týmu kanadsko-americké vědkyně Kristy A. Varady, je přerušovaný půst při hubnutí stejně efektivní metodou, jako počítání kalorií.

Při hubnutí po 50. roce je potřeba dodržovat jednu zásadní věc. Dieta ani cvičení to není

S přibývajícími roky se stává boj s nadbytečnými kily stále těžší. Dobrou zprávou je, že nejefektivnějším prostředkem k hubnutí nejsou drastické diety ani cvičení, ze kterého vás několik dní bolí tělo. Přečtete si, co je opravdu důležité a co vám zajistí, že veškeré vaše další snahy o hubnutí nepřijdou nazmar. Možná budete překvapeni, co vlastně funguje.
svetzeny.cz

Prospívá zdraví na mnoha úrovních

Podle jedné z nedávných studií, které provedl Mattsonův tým, přináší tento způsob stravování také spoustu zdravotních benefitů. Například prodlužuje život a zlepšuje paměť. „Při přerušovaném půstu v těle probíhá řada zajímavých procesů, které chrání orgány před chronickými a srdečními onemocněními, diabetem 2. typu, neurodegenerativními poruchami souvisejícími s věkem, zánětem střev i rakovinou,“ uvádí Mark Mattson. Přerušovaný půst také vyrovnává hladinu krevního cukru a co je pro ženy nesmírně důležité přispívá k zajištění hormonální rovnováhy.

Režimy při přerušovaném půstu

Výhoda je v tom, že si můžeme zvolit stravovací a časové okno podle toho, jak to právě nám vyhovuje. Kdo vstává v 6 ráno a chodí brzy spát, to bude mít jinak než ten, kdo vstává v 8. Někomu bude více vyhovovat vynechání snídaně, jinému večeře, další zvládne během stravovacího okna všechna tři hlavní jídla.

Nejsnadnější je začít s režimem 12:12. Po dobu 12 hodin se postíme, v průběhu dalších 12 jíme tak, abychom do těla dostali všechny vitaminy, minerály, cukry, tuky a bílkoviny, které by mělo za den přijmout. Jakmile si na tento režim zvykneme, můžeme postní okno prodloužit na 14 a stravovací zkrátit na 10 hodin a následně na 16:8, což je nejběžnější a nejsnadněji udržitelný režim.

Pak jsou ještě možnosti 18:6, 20:4 a takzvaný OMAD (z anglického one meal a day = jedno jídlo za den). Je to extrémnější forma, která se nehodí pro každého. Výhodou je, že v začátku nastartuje hubnutí a kila doslova letí rychle dolů, nevýhodou, že není snadné zajistit, aby jediné jídlo obsahovalo všechny živiny, které pro dobré zdraví potřebujeme v daný den dostat do těla. Metoda 5+2 pak znamená, že 5 dní jíme a 2 dny se postíme.

Jak ráno rozhýbat ztuhlé klouby: Pomohou 4 jednoduché cviky. Zlepšení pocítíte už za 2 týdny

To, že pravidelný pohyb svědčí tělu i duši, asi nemusíme ani připomínat. Tuto skutečnost jsme už jistě slyšeli všichni a ne jedenkrát. To samé platí také pro všechny postižené revmatoidní artritidou a bolestivými klouby. Zařaďte pravidelný pohyb do svého běžného života. Máme pro vás jednoduché cviky, které vám uleví nejen od bolesti, ale pomohou sníží otok a ztuhlost kolenního kloubu postiženého chronickým zánětem.
svetzeny.cz

Přísahají na něj nejkrásnější herečky

Štíhlou postavu a mladistvý vzhled si díky němu udržuje například Rachel ze seriálu Přátelé Jennifer Aniston, pro kterou je optimální režim 16:8. „16 hodin denně bez jídla dělá divy. Ráno si dávám jen čerstvou šťávu z řapíkatého celeru a později kávu,“ řekla pětapadesátiletá herečka v rozhovoru pro Radio Times. Halle Berry, která má i po více než dvaceti letech stejně dokonalou postavu jako v bondovce Dnes neumírej, kombinuje přerušovaný půst s keto dietou. Pochvalují si ho i úspěšní muži jako podnikatel Elon Musk nebo moderátor Jimmy Kimmel a filmoví krasavci včetně herce Hugh Jackmana, kterému pomohl zejména, když se potřeboval dostat do formy při natáčení X-mana nebo Wolverina: „Cítím se skvěle a nenabírám tolik tuku, kolik bych jinak nabral, a také mnohem lépe spím.“ Stejný časoviý plán, tedy 16:8 vyhovuje i Nicole Kidman, která pak ve stravovacím okně konzumuje hlavně výživné zdravé potraviny jako zeleninu, lososa, vejce a výjimečné hořkou čokoládu. Když cítí, že potřebuje větší odlehčení, přikračuje dočasně k přísnému režimu 5+2.

Pro koho přerušovaný půst není

Přerušovaný půst je vhodný téměř pro každého relativně zdravého člověka. Určitě by na něj měli zapomenout lidé s podváhou, poruchami příjmu potravy, nádorovým onemocněním, těhotné a kojící ženy, děti ve vývinu. Není vhodný ani pro lidi, kteří musí brát pravidelně léky spolu s jídlem v určitou denní dobu.

Zdroj článku