Přejít k hlavnímu obsahu

Válečnická dieta: Způsob hubnutí, kdy jsou nájezdy na ledničku povoleny

Hubnutí je věčné téma, ve kterém se vždycky dobereme jednoho jediného závěru. Shodit pár kilo se povede jen tehdy, když bude náš energetický příjem nižší než výdej. Každému přitom může vyhovovat jiný způsob. Někdo nedá dopustit na pravidelné porce jídla pětkrát denně, jiný si zase lebedí v přerušovaném půstu. A právě na tomto principu je postavena „válečnická“ dieta.

Proč zrovna válečnická?

Vracíme se zpátky do minulosti. Tento stravovací plán je totiž založen na napodobování způsobů, jakými se údajně stravovali naši předkové. V případě válečnické diety se však klade důraz nejen na to, co, ale také kdy naši předkové jedli. Ať už byli ve válečném tažení nebo na lovu, nemohli si sednout několikrát denně k jídlu. A tak nebylo nic zvláštního, že celý den hladověli a najedli se až večer.

Jak to funguje

Válečnická dieta není ničím jiným než verzí přerušovaného půstu. Ovšem dost tvrdou, která samozřejmě nemusí vyhovovat všem. Doporučuje totiž 20 hodin hladovění a čtyřhodinové okno, ve kterém je potřeba přijmout všechny kalorie a živiny, aby vaše tělo nestrádalo. Útěchou může být fakt, že během dlouhých hodin půstu dieta přeci jen něco málo k snědku povoluje. Můžete si dát syrovou zeleninu, malé množství bílkovin (např. vejce natvrdo), přírodní šťávy, ale i kávu nebo čaj (samozřejmě bez cukru). V následujících čtyřech hodinách pak můžete sníst, co chcete a třeba se i přejíst. Ideální je samozřejmě nejíst průmyslově zpracované potraviny a smažená jídla.

Dukanova dieta: Zhubněte bez pocitu hladu jako Kate Middleton

Obdivujete dokonalou postavu vévodkyně Kate, zpěvačky a herečky Jennifer Lopez a dalších celebrit? Přemýšlíte nad tím jaká je asi jejich strava a jakou dietu drží? V mnoha případech si tyto hvězdy oblíbily Dukanovou dietu, která je poměrně známá a oblíbená. Podobá se Atkinsonově dietě a může pomoci zhubnout bez pocitu hladu.
svetzeny.cz

Podle některých odborníků půst produkuje hormony spalující tuk, umožňuje tělu efektivněji využívat bílkoviny, stabilizuje hladinu cukru v krvi, zvyšuje hladinu testosteronu a růstového hormonu a umožňuje aminokyselinám příznivě působit na mozek. V důsledku toho je vaše tělo na konci fáze hladovění nastaveno tak, aby mohlo jíst hodně jídla, aniž by přibíralo tuk.

Výhody a nevýhody

Ptáte se, zda může taková dieta fungovat? Souhrnné studie prokázaly, že lidé, kteří po celých 12 měsíců v kuse dodržovali některou formu přerušovaného půstu, skutečně zhubli. Vědci to ale připisují částečně i tomu, že tito lidé přijali ve výsledku méně kalorií, než kdyby jedli průběžně po celý den. Výzkum publikovaný v říjnu 2017 v časopise Ageing Research Reviews dokazue, že diety zaměřené na přerušovaný půst, jako je například právě válečnická dieta, mohou také uvést tělo do ketózy. Ta je základem známé keto diety, což je metabolický stav, kdy vaše tělo získává palivo z tuků, nikoliv z cukru.

Hubnutí po padesátce: Přechytračte svoje tělo a zvyšte hormony, bílkoviny i váhy

S přibývajícími roky je hubnutí čím dál složitější. A ne, není to jen klišé nebo výmluvy. Důvodem je kombinace životního stylu a fyziologických faktorů, které dohromady způsobují, že shození několika kilogramů je obtížnější než v 35 nebo 40 letech. Na druhou stranu, víme, že když se chce, všechno jde. Takže konec výmluv, každé kilo dole se počítá.
svetzeny.cz

Někteří odborníci jsou však k přínosům válečnické diety skeptičtí. Mínusem je podle přecházení od hladovění k přejídání, a to opravdu není něco, co by tělo mohlo nebo mělo vydržet bez následků. Buď hladoví, nebo musí vydat spoustu energie na zpracování ohromného náporu potravy, kterou přijmete najednou.

Pokud vás přerušovaný půst zajímá, můžete zkusit únosnější variantu a držet se schématu, kdy jíte a hladovíte v poměru 12/12 hodin nebo 16/8 hodin. Dalším ověřeným způsobem hubnutí je zapisování jídla a fyzických aktivit do aplikace Kalorické tabulky, kde máte naprostý přehled nejen o příjmu a výdeji kalorií, ale také o složení vaší stravy. Důležité je, aby vaše tělo přijalo správný poměr tuků, cukrů a bílkovin. Pak je hubnutí hračka.

Zdroj článku