Přejít k hlavnímu obsahu

Hubnutí po 50: není to nemožné, stačí změnit pár drobností ve vašem životě

Zhubnout po padesátce, kdy se obvykle přihlásí menopauza, není úplně jednoduché. Ale vzdát to můžete vždycky. Někdy stačí udělat i jednoduché úpravy v životním stylu a kila půjdou dolů. Nejdůležitější je myslet pozitivně a věřit si.

Došli jste do bodu, kdy už jste nešťastné z toho, že nemůžete dopnout kalhoty, zadýcháváte se při sebemenší námaze a sama sobě se nelíbíte? Máte dvě možnosti. Mávnout rukou a říct si, že teď po padesátce už stej nezhubnete, protože být při těle "je v tomhle věku normální". Nebo se rozhodnete udělat změnu.

Děsíte se toho, že si budete muset koupit permici do fitka a dát se na dietu? A už samotná myšlenka na hubnutí ve vás vyvolává negativní pocity? Zkuste to jinak. Začněte jen malými změnami, které po určité době přinesou zajímavé výsledky. Zde jsou naše tipy.

Méně solte

Sůl zadržuje v těle vodu a zvyšuje krevní tlak. Nejde jen o to, nasypat si méně soli do talíře polívky. Tady je řeč spíše o soli, která je skrytá v různých pochutinách typu chipsy, solené oříšky a v dalším "zobání", které tolik milujeme u skleničky vína nebo večer u televize. Nahraďte je nakrájenou zeleninou, na kostičky nakrájeným nízkotučným sýrem nebo si chipsy připravte sami, a to zeleninové. Stejně tak vyřaďte z jídelníčku uzeniny typu salámy, klobásy nebo párky, které jsou plné soli a tuků. Když už udete mít chuť na uzeniny, kupte si kvalitní šunku, která obsahuje navíc velké množství důležitých bílkovin. Pokud omezíte v jídelníčku sůl, rázem to pocítíte především na oblečení. 

Mohlo by se vám líbit

Nemáte peníze na výživového poradce? Sestavte si jídelníček jednoduše sama!

Za ideálem krásy se ženeme mnohými „ověřenými“ dietami a drahými procedurami. Tím však mnohdy jen zbytečně zatěžujeme náš organizmus. Nejúčinnějším prostředkem v boji za krásné tělo je zdravý a vyvážený jídelníček, který nám pomůže s hubnutím a vyčistí náš organismus. Jenže jak si ho sestavit? Překvapivě jednodušše!
svetzeny.cz

Přidejte pohyb

Bez fyzických aktivit to nejde. Tam, kde můžete, choďte pěšky. I za cenu toho, že si ráno přivstanete a půjdete do práce po svých, místo abyste jeli autobusem. Ideální je naplánovat si alespoň třikrát týdně 45 minut svižné chůze, při které si budete hlídat optimální tepovou frekvenci. Poznáte ji podle toho, že při pohybu budete ještě schopná mluvit. Není tedy nutné chodit do posilovny. Zhubnout lze prakticky jakýmkoli pohybem, při kterém bude vaše tělo pálit kalorie.

Přidejte do jídelníčku bílkoviny

Pokud budete mít hodně svalové hmoty, vaše tělo bude mít větší spotřebu energie. Po padesátce ale přirozeně svaly ubývají, proto je třeba je podporovat. Důležité je přidat do stravy více kvalitních bílkovin, které se skrývají v libovém mase, ale také luštěninách a mléčných výrobcích. Přidejte do jídelníčku i sójové produkty jako je tempeh nebo tofu.

Pozor na alkohol

Jedna sklenice vína má asi tolik kalorií jako rohlík. A nejen to, alkohol povzbuzuje chuť k jídlu, takže jen u vína obvykle nezůstanete. Nezakazujte si víno, ale jeho spotřebu omezte. Povolte si třeba jednu dvě skleničky týdně. Místo vína pijte perlivou vodu, třeba si ji ochuťte citronem či bylinkami a nalijte si ji do sklenky na víno, abyste dodržela svoje večerní rituály. 

Mohlo by se vám líbit

5 nejčastějších chyb v jídelníčku, kvůli kterým zbytečně přibíráte na váze

Ve svém životě zkoušel hubnout snad každý a někomu se to povedlo více, jinému zase méně, někdy to bylo trvalé, jindy se kila objevila zpátky i s jojo efektem. Možná jste dělali nějakou dietní chybu a to vám bránilo dostat se na vysněnou váhu.
svetzeny.cz

Mějte přehled o svých kaloriích

Hodně pomáhá stáhnout si do telefonu aplikaci Kalorické tabulky, která je v základní verzi zdarma. Jednoduše si do ní zapisujete, co sníte a vypijete. A zaznamenáte si také veškerý pohyb, i kdyby to bylo třeba jen uklízení či žehlení. Budete překvapena, jak jednoduché pak hubnutí bude, až se s příjmem a výdejem naučíte hospodařit. Navíc funguje i skupina Kalorické tabulky na Facebooku, kde je komunita lidí, co mají stejný cíl jako vy. Sdílí se tady různé rady, tipy a recepty, s nimiž bude hubnutí jednodušší.

Pijte více vody

Nepodceňujte pitný režim, i když o tom slyšíte z každé strany. Něco na něm totiž bude. Hydratace totiž pomáhá vyplavovat z organismu toxiny a podporuje metabolismus. Navíc pokud budete dostatečně pít, efektivně tím snížíte i chuť k jídlu. Ale pozor, bavíme se o vodě a neslazených minerálkách. Limonády a další slazené nápoje omezte na minimium. Každý den vypijte dvoulitrový džbán vody. Postavte si ho na stůj a po troškách pravidelně pijte.

Mohlo by se vám líbit

Menopauza a otázky, na které se bojíte zeptat

Menopauzu nemusíte nutně protrpět. Řadu jejích projevů lze poměrně jednoduše ovlivnit a zmírnit. Stačí jen myslet trochu dopředu a včas přijmout preventivní opatření.
svetzeny.cz

Choďte dříve spát

Naučte se večer chodit spát alespoň o hodinu dřív. Ideální je usnout zhruba do 22 hodiny a dopřát tělu mnimálně 7-8 hodin spánku. Pomůže vám to omezit stres, který se na přibírání také výrazně podpisuje. Kromě kvalitního spánku se zaměřte i na pravidelnou relaxaci, která vám dopomůže k větší psychické pohodě. To vede k omezení emočního jedení, kterým obvykle lidé zajídají smutek, lítost a frustraci, jež vede k úplně zbytečnému přibírání.

Pokud cítíte, že to sami nezvládnete, nebojte se a nestyďte se říci si o pomoc. S psychickou nepohodou vám pomůže terapeut, s hubnutím zase výživový poradce. Řešení se najde vždy, stačí jen chtít.  

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s lifee - papírová Liška