Přejít k hlavnímu obsahu

Jednoduchý a účinný psychologický trik: Podle vědců vám tato strategie může pomoct zabránit přibírat na váze

Studie publikovaná v časopise Obesity ukazuje, že pravidelné každodenní vážení může být účinným způsobem, jak zabránit přibírání na váze. Jamie Cooper, Ph.D., docent katedry potravin a výživy na University of Georgia, vedl tuto studii a vysvětlil, jak tato jednoduchá strategie může fungovat.

Mohlo by se vám líbit

Jak zhubnout břicho za 2 dny bez dřiny? 4 geniální triky, které fungují v každém věku

Potřebujete celkem narychlo co nejvíce zeštíhlit váš pas? Dobré je, že na to máme zhruba dva dny. S tím se dá udělat malý zázrak a minimálně 2 - 3 cm shodit. A to v každém věku! Principem našich tipů bude úprava jídelníčku, a hlavně vynechání zlozvyků, které nás "nafukují" během dne. Odlehčíme bříšku a zpevníme pár svalů.
svetzeny.cz

Americká studie

Odhady ukazují, že více než 37 % dospělých ve Spojených státech je obézních a odborníci očekávají, že toto číslo bohužel poroste. Více než 32 % dospělých v USA má také nadváhu. Trvalé přibývání na váze může vést k obezitě, která je spojena se závažnými zdravotními problémy a riziky. Většinu lidí také někdy potkalo tzv. prázdninové přibírání, kdy během prázdninového období v USA měli dospělí v průměru přibrat 0,4–1,5 kg.

Pro svou studii Dr. Cooper a jeho tým naverbovali 111 dospělých ve věku 18–65 let, kteří se vážili s různou frekvencí od poloviny listopadu 2017 do začátku ledna 2018. Výzkumníci požádali účastníky, aby absolvovali tři návštěvy: jednu těsně před prázdninami, další bezprostředně po a třetí 14 týdnů po intervenci. Vědci požádali účastníky, aby se pokusili udržet svou počáteční váhu po celou dobu studie, ale nenabídli jim žádnou radu, jak to udělat. Každý účastník si tedy mohl svobodně různé cvičení či dietu, jakou chtěl. Vědci tyto účastníky porovnávali s kontrolní skupinou, která nedostala vůbec žádné instrukce, ale měli se každý den vážit. Na konci studie si ti, kteří se vážili každý den a dostali grafické znázornění změn své hmotnosti, buď udrželi stejnou váhu, nebo zhubli. Ve skupině, která nedostala grafické znázornění, se však vyskytovaly významné rozdíly v tom, jak si účastníci udržovali svou váhu.

Mohlo by se vám líbit

Jídelníček princezny Diany, který dodržuje i princezna Kate: Udrží štíhlé křivky i hladinu hormonů v rovnováze

Být ve formě chtějí takřka všichni, celebrity a také královskou rodinu nevyjímaje. Princezna Diana byla pověstná svým jídelníčkem, ve snaze udržovat své tělo štíhlé. Jaké bylo tajemství jejího jídelníčku, který si oblíbila i princezna Catherine?
svetzeny.cz

Každodenní vážení může pomoct udržet váhu

Výzkumníci dospěli k závěru, že denní kontrola hmotnosti může být účinným nástrojem pro udržení nebo dokonce snížení hmotnosti. Dr. Cooper to vysvětluje tím, že každodenní vážení může být pro lidi přínosem v tom směru, že si mohou uvědomit, co způsobuje změny v jejich hmotnosti, co funguje a co ne. Vědci také sledovali, jak se účastníci staví ke svému tělu a zda jsou ochotni vážit se i nadále. Zjistili, že ti, kteří se sami nevážili každý den, měli ze svého těla horší pocit a byli méně ochotní pokračovat ve vážení. Cooper a jeho tým doufají, že tato strategie pomůže v prevenci obezity a dalších zdravotních problémů spojených s nadváhou. „Myslím si, že pokud bychom mohli předcházet tomu, aby lidé přibírali na váze, bylo by to skvělé,“ říká Cooper, který se svým týmem nyní plánuje další výzkum.

Výsledky této studie jsou podobné výsledkům jiných studií, které se zaměřovaly na každodenní vážení jako na způsob kontroly hmotnosti. Tato studie je však výjimečná tím, že se zaměřuje na tzv. prázdninové přibírání na váze a testuje nový psychologický mechanismus, který vysvětluje, proč může být každodenní vážení doopravdy účinné. Důležité je však nezapomínat na další faktory, jako jsou strava a cvičení, které také hrají důležitou roli při dosahování zdravé hmotnosti. Vědci upozorňují, že každý člověk je jiný a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Proto by každý měl hledat vlastní strategii, která mu pomůže udržet zdravou váhu.

Zdroj článku