Přejít k hlavnímu obsahu

Přibírání na váze trápí ženy mezi 45-55 lety: Odborník radí, co se s tím dá dělat

Menopauza se přirozeně dostaví zhruba kolem padesátého roku života. Nevyhne se jí žádná z nás. V tomto období přichází celá řada fyzických i psychických změn, které se projevují několika různými způsoby. Například tím, že ženy začnou přirozeně přibírat a mnohé z nich nadbytečný tuk trápí. Jak v tomto období s kily navíc bojovat a jak problém vyřešit? To nám prozradil výživový poradce Michal Šetina.

Jaké jsou projevy menopauzy?

Termín “menopauza” označuje přirozený stav v životě ženy, během kterého dochází k ukončení menstruačního cyklu a reprodukčního období. Projevy menopauzy mohou být různorodé a zahrnují širokou škálu fyzických a emocionálních změn.

Jedním z hlavních projevů menopauzy jsou návaly horka, což jsou prudké a intenzivní pocitové vlny tepla, které mohou být doprovázeny zvýšeným srdečním tepem a nadměrným pocením. Noční pocení, které je podobné návalům horka, se vyskytuje během spánku a může vést k nespavosti a poruchám spánku. Právě nespavost je dalším častým projevem, která může být způsobena hormonálními změnami. Dochází také k hormonální nerovnováze, která může vyvolávat výkyvy nálad, úzkost a emoční labilitu. Významným projevem menopauzy může být i vaginální suchost, která může způsobit bolestivý pohlavní styk a nepohodlí. Dochází také k úbytku kostní hmoty a zvýšenému riziku osteoporózy v důsledku snížení hladiny estrogenu. Kvůli hormonálním změnám může dojít i ke snížení libida a můžete vypozorovat také změny na své pokožce a vlasech. Aby toho nebylo málo, dochází k přirozenému zpomalení metabolismu, což má mnohdy za následek přibírání na váze. Právě tento faktor trápí mnoho žen, kterým záleží na svém fyzickém vzhledu, mnohdy ze všeho nejvíce. Proč a kam se tuk ukládá? A jak proti tomu efektivně bojovat? To nám prozradil výživový poradce Michal Šetina.

Nejúčinnější cvičení podle typu postavy nejen po 50. roce: Jedině díky němu bude hubnutí jednoduché

Snažíte se zhubnout a zpevnit tělo pomocí různých cviků, ale nedaří se vám docílit toho správného výsledku? Odpověď je snadná! Stejně jako je tomu u diety, také cvičení je třeba přizpůsobit každému na míru. Každý jsme jiný a co funguje na druhého, nemusí platit na nás. Přizpůsobte cvičení typu vaší postavy, a výsledky se dostaví mnohem rychleji.
svetzeny.cz

Proč ženy v menopauze přibírají na váze?

Období menopauzy průměrně začíná během 45 až 55 let. Největší problém je to, že se začíná enormně zpomalovat metabolismus a v těle dochází k různým hormonálním změnám, což je příčinou nabírání na váze. Poměrně často se stává, že se tuk například z prsou či dalších částí těla začne postupně hromadit v oblasti břicha a boků, což obecně vzato trápí ženy asi nejvíce,” říká výživový poradce.

Fitness trenérka radí: Jeden cvik, který zpevní vaše celé tělo. Stačí ho opakovat každý den minutu

Prkno nebo-li plank je bezkonkurenční cvik, který vás dokáže nejen posílit, ale pomůže vám zlepšit třeba i držení vašeho těla. Zařaďte ho do své každodenní rutiny a změnu poznáte brzy. Proč byste mu čas od času měli věnovat pozornost a jak ho správně cvičit?
svetzeny.cz

Jak se dá proti přibírání v menopauze bojovat?

Výživový poradce Michal Šetina dává největší důraz na to, že nejdůležitější je v tomto případě určitá změna jídelníčku a zařazení pohybu do svého života. „Zde bych nejvíce doporučil odborníkem sestavený jídelníček přímo na míru. Ovšem jednodušší a všemi proveditelná možnost je také ta si jednoduše hlídat poměr příjmu a výdaje. To v praxi znamená, že kalorický výdej by měl být vyšší než příjem. A velmi důležité je také do svého života zařadit pohyb. Správný jídelníček a pohyb jsou alfa a omega všeho.” A jak toho docílit? „Co se týče stravy, určitě je důležité se hlídat v tom, jaké potraviny konzumujeme. Po sedmé hodině večer bych rozhodně vyřadil cukry, které se na večer do těla ukládají mnohem jednodušeji a rychleji. Z mých zkušeností s klienty také vím, že pěknou neplechu dělají i tuky - tedy smažená jídla. Tolik nevadí sacharidy, ale pozor, nebavíme se zde o jednoduchých cukrech. Tedy, pokud si dáte tabulku čokolády, je to špatně. Sacharidy jsou obsažené například v přílohách. V tomto případě bych ale vynechal rýži, která má vysoký glykemický index a místo ní zařadil do stravy třeba brambory, které jej mají výrazně nižší. Určitě je fajn zařadit do stravy také ovoce - například jahody, borůvky nebo pomeranče,” říká Michal Šetina.

A jaký pohyb je pro ženy v menopauze ideální? „Zde samozřejmě záleží na tom, jak je člověk zvyklý se hýbat. Pokud žena celý život nesportovala, pravděpodobně v 50 letech nezačne chodit například na intenzivní kruhové tréninky. V tomto případě bych doporučil alespoň pár individuálních hodin s osobním trenérem, kde se klientka naučí cviky, které jsou pro ni vhodné, a které pak může cvičit i sama. Moc fajn je také chodit na svižné procházky, nebo začít chodit na skupinové lekce, jako jsou například spinning či pilates,” doporučuje výživový poradce.

Zdroj článku