Přejít k hlavnímu obsahu

Výživový poradce radí: Rýži jako přílohu při hubnutí nikdy nejezte. Způsobí více škody než užitku

Info ikona
Pokud chcete zhubnout, vynechte ze svého jídelníčku rýži

Troufáme si tvrdit, že každý z nás někdy prošel fází hubnutí – ať už v létě do plavek, kvůli menšímu oblečení, nebo kvůli celkovému zdraví. Existuje ale jedna chyba, kterou při snaze zhubnout dělá skoro každý – konzumace rýže. Výživový poradce říká, že tato potravina může způsobit více škody než užitku.

Jaké jídlo se vám vybaví jako první, když se řekne „redukční dieta”? Drtivé většině lidí se vybaví klasická kombinace – maso, zelenina a rýže. Zní to jako skvělá kombinace a těžko bychom hledali někoho, komu by toto jídlo nechutnalo. Zdá se to jako ideál – a ještě s ním zhubnete. Dojde ale reálně k redukci váhy? Výživový poradce Michal Šetina tvrdí, že právě v tomto bodě dělá většina populace největší chybu – rýže vám totiž může v redukci váhy spíše uškodit, než pomoct.

Tyto 4 jednoduché cviky dělejte každý den u televize: Výsledky se dostaví rychleji, než čekáte

svetzeny.cz

Výživový poradce vyvrací mýtus o rýži

Téměř vždy, když se nějaký z mých klientů snaží o redukci váhy, jsou přesvědčeni o tom, že rýže je nejlepší možná příloha. Ve skutečnosti se ale jedná o jeden z největších mýtů, který jako výživový poradce a trenér slýchám velmi často. Jedná se opravdu o velký omyl, který je zažitý ve společnosti”, říká Michal Šetina.

Když to přeženu, řekl bych, že pokud chceme snížit svou hmotnost, rýže by měla být jednoduše zakázána. Všichni, komu toto tvrzení řeknu, se většinou diví, ale je tomu opravdu tak. Rýže je jednou z nejvíce kalorických příloh obecně. Pokud za mnou někdo přijde s žádostí o radu, velmi rád a často doporučuji brambory nebo velmi oblíbené batáty. Pro srovnání – 100 gramů rýže obsahuje přibližně 70 gramů sacharidů, kdežto brambory cca 18 gramů a batáty 21 gramů sacharidů”.

Podle výživového poradce byste neměli jíst banány k snídani. Proč?

svetzeny.cz

Vynechte rýži a výsledek uvidíte velmi brzy

Málokdo ví, že rýže obsahuje tolik sacharidů. Při redukci váhy je velmi důležité nepřijímat žádné zbytečné kalorie navíc. Rýži proto vyměňte za brambory. K večeři si dejte například plátek masa s bramborem vařeným ve slupce. Kalorický příjem bude znatelně menší, než kdybyste si dali maso s rýží. Hubnutí bude tímto způsobem mnohem snadnější”.

Jak brambory upravovat?

Není brambora jako brambora. Proto je důležité dbát také na to, jakým způsobem je připravíme. Pro redukci váhy je nejlepší brambor vařený ve slupce, nebo pečený brambor v troubě bez tuku. Pokud chcete zhubnout, zapomeňte na americké brambory nebo hranolky. To už je mimo mísu”, vysvětluje Michal Šetina.

Rýže nemusí být úplně zakázaná

Svým tvrzením rozhodně nechci říct, že jíst rýži je ve všech ohledech špatné. To vůbec ne, jen není vhodná, pokud se člověk snaží o redukci své váhy. Pokud se rýže v dietě přeci jen objevuje, pak doporučuji jen malé množství. Když vedle sebe dáme stejné množství rýže, batátů a brambor, nejnižší počet kalorií mají rozhodně brambory. To v praxi znamená, že jich můžeme sníst více a budeme tak zasycení na delší dobu”.

Známý cvik z tělocviku se vyplatí i po 50: Cvičte ho každý den a stanou se zázraky

svetzeny.cz

Jaká dieta je nejlepší?

Můj recept na nejlepší dietu je prostý – jíst zdravě. Jestliže chce člověk opravdu zhubnout nějaké to kilo, je nutné mít vyváženou a pestrou stravu a postupně snižovat svůj příjem, velmi jednoduše řečeno. Největší nesmysl, který můžeme tělu udělat je vynechávat například pouze sacharidy. A nebo třeba deset hodin nejíst a pak do sebe nacpat vše, co vidíme. Tělo v takovém deficitu si pak totiž začne automaticky ukládat tuky ze všeho, co sníme, což ve většině případů není žádoucím efektem. To ale neznamená, že si nikdy nemůžeme dát nic mimo náš jídelníček. Jen je třeba si pamatovat, že tělo počítá každou kalorii. A co je podle mě ještě důležitější – rozhodně bych všem, kteří chtějí zhubnout, doporučil navštívit odborníka. Zvážit se a zjistit, z čeho se přesně tělo skládá a co je tedy třeba s ním dělat. Každé tělo je jiné, každý z nás je individuál, a tak je logické, že každý z nás potřebuje přesný výživový plán na míru, pokud chceme zhubnout”, dodává výživový poradce.

Zdroj článku