Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se vypořádat s intenzivním pocením?

I přes to, že pocení není příliš diskutované téma, je pro každého člověka celkem přirozené. Intenzivní pocení může způsobovat problémy ve společnosti, když máte mokrou košili, fleky vpodpaží či zpocené dlaně. Poradíme vám, co na takový problém zabírá.

K regulaci tělesné teploty napomáhá správná funkce potních žláz, však právě díky nim nedochází například k přehřátí organismu. Za normálních okolností je pot čirý a bez zápachu. Potní žlázy začínají fungovat až v pubertě a vytváří pot s typickým zápachem. Taktéž platí, že potní žlázy u mužů jsou aktivnější než potní žlázy u žen.

Jak získat nad pocením kontrolu?

I když je pocení pro organismus přirozené, problém nastává při nadměrném pocení, tzv. hyperhidróze. Pot zůstává na pokožce, vlivem bakterií se rozkládá, což je příčinou nepříjemného zápachu. Neocenitelnými bojovníky proti pocení jsou antiperspiranty a deodoranty. Zatímco antiperspiranty omezují tvorbu potu, deodoranty pach potu překrývají.

Pomoci vám může Garnier Mineral Action Control, antiperspirant ve dvou verzích – roll-on a sprej! Optimálně absorbuje pot a neutralizuje zápach. Zároveň chrání proti pocení a poskytuje dlouhotrvající ochranu.

Antiperspirant Garnier Mineral Action Control

Čemu se při intenzivním pocení vyhnout?

Na zvýšené pocení mají vliv například kořeněná a pikantní jídla, kofein, nikotin a alkohol. Hned jsou cítit i aromatické potraviny typu česnek nebo cibule. Dále může pocení ovlivňovat také výběr oblečení. Samozřejmostí by měly být prodyšné materiály, které zbytečně neaktivují potní žlázy.

Zkuste bylinky 

Řešení jak zvládnout nadměrné pocení máte na výběr hned několik. Výběr metody, kterou eliminujete problém nadměrného pocení, zůstává jen na vás. Možná patříte k těm, kterým vyhovuje používání sprejů, kuliček či tuhých tyčinek, ale dobrou službu vám dopřejí i přírodní pomocníci:

  • Šalvějový čaj: Pravidelné popíjení šalvějového čaje je velmi zdravý způsob, který vede ke stažení potních žláz. A protože nadměrné pocení přímo souvisí s činností ledvin, vítaným pomocníkem může být také ledvinový čaj. · Minerály: Pocení může souviset s nedostatkem důležitých minerálů v organismu, především zinku. Potraviny bohaté na zinek jsou: maso, ořechy, dýňová semínka, mořské plody nebo listová zelenina. Zařaďte je do svého jídelníčku, mohou vám pomoci.
  • Ovoce a zelenina: Upravte vaši stravu, do jídelníčku zařaďte více ovoce a zeleniny, ideálně v syrovém stavu.
  • Voda: Pijte často v průběhu celého dne, ideálně čistou vodu.
  • Bylinky: Dopřejte si bylinnou koupel. Bylinky mají v tomto případě blahodárné účinky.