Přejít k hlavnímu obsahu

Kolik vody musíte denně vypít, aby šla kila dolů? Nejde jen o množství, ale i správné načasování

Není pochyb o tom, že strava a cvičení hrají klíčovou roli při hubnutí. Avšak často se zapomíná na jeden zásadní prvek, kterým je obyčejná voda. Pití správného množství vody má zásadní vliv na celkové zdraví a pohodu, a to včetně procesu hubnutí. Přečtěte si, jak pitná voda může podpořit snižování hmotnosti a jaký je optimální příjem vody pro dosažení nejlepších výsledků.

Mohlo by se vám líbit

Tři zlatá pravidla hubnutí dle vědců: Pevná vůle a pohyb nejsou všechno

Toužíte zhubnout, ale ani jedna z diet, kterou jste drželi, nikdy nefungovala? Jděte na to vědecky, studie Dietfits přišla na to, co skutečně funguje. Jen vytrvalost a pravidelný sport ale stačit nebude, chce to i úpravu jídelníčku.
svetzeny.cz

Jak vám pití vody může pomoci zhubnout

 1. Potlačuje chuť k jídlu: Když máte pocit plnosti v žaludku, vaše mysl dostává signály, aby přestala jíst. Voda může zaplnit žaludek stejně jako jídlo a tím dosáhnete pocitu sytosti. Snižujete tak celkový příjem kalorií, které konzumujete. Pokud si myslíte, že máte hlad, zkuste se nejdřív napít vody, protože často tělo zaměňuje žízeň za hlad.
 2. Omezuje kalorický příjem: Mnoho nápojů, včetně sladkých limonád, šťáv a alkoholu, může obsahovat vysoký počet kalorií. Dokonce i zdánlivě zdravé ovocné šťávy a džusy obsahují příliš mnoho cukru. Pokud máte žízeň, volte raději čistou vodu nebo neslazený čaj. Tímto způsobem snížíte celkový kalorický příjem a zhubnete snadněji.
 3. Zvyšuje spalování kalorií: Pití vody může zvýšit váš energetický výdej, dokonce i když jste v klidu. Voda totiž zvyšuje rychlost bazálního metabolismu, což znamená, že spálíte více kalorií i bez pohybu.
 4. Zlepšuje výkony: Správná hydratace má vliv na vaše klouby, svaly a pojivové tkáně. Kvalitní hydratace pomáhá tělu během cvičení, snižuje riziko křečí a bolesti. Také zlepšuje funkci srdce a plic, což znamená, že se budete cítit lépe a výkonněji při cvičení. Když jste správně hydratovaní, zlepšují se vaše fyzické výkony a spalujete více kalorií.
 5. Podporuje metabolismus tuků: Voda pomáhá aktivovat lipolýzu, což je proces spalování tuků v těle. Pomáhá při rozkladu tuků, včetně těch, takže pro efektivní spalování je důležité vypít dostatečné množství vody.

Kolik vody byste měli vypít, abyste zhubli?

Pití vody je důležité při snižování hmotnosti, ale kolik vody byste měli vypít? Potřeba vody se u každého samozřejmě liší. Nejčastější doporučení je vypít denně alespoň 2 litry vody. Nicméně mnoho lidí má problém s nedostatečným příjmem vody. Podle studie CDC 43 % dospělých vypije denně jen čtyři hrnečky vody nebo i méně, přičemž 7 % uvádí, že na svůj pitný režim vůbec nemyslí. Obecně platí, že byste se měli řídit svou žízní. Pokud i po 2 litrech vody denně stále pociťujete žízeň, měli byste zvýšit její příjem. Nesmíte to však přehánět, protože nadměrné množství vody může vést k ředění hladiny sodíku v mozku a způsobit vážné zdravotní problémy.

Mohlo by se vám líbit

71letá babička Wendy Ida vypadá o generaci mladší. Prozradila, jak si udržuje mladistvý vzhled

Trojnásobná babička Wendy Ida z Kalifornie se díky svému každodennímu cvičení v posilovně pyšní dokonalou postavou a mladistvým vzhledem, díky čemuž ji lidé často považují za mladší sestru její osmačtyřicetileté dcery Sky. Wendy se díky zdravému životnímu stylu udržuje ve vynikající kondici a vypadá o mnoho generací mladší. Její postavu jí mohou závidět i třicítky!
svetzeny.cz

Kolik by měli vypít lidé s nadváhou?

Lidé s nadváhou by měli pít více vody, aby zůstali hydratovaní a lépe hubnuli. Podle výzkumu lidé s nadváhou, kteří vypili zhruba 0,5 litru vody 30 minut před jídlem, zhubli 3 kilogramy nebo více ve srovnání s těmi, kteří to neudělali. Pokud intenzivně cvičíte, budete potřebovat rozhodně více vody než doporučené 2 litry denně, protože cvičení způsobuje ztrátu tekutin potem. Lidé, kteří cvičí, by měli pít vodu následovně:

 • cca 0,5 litru vody 2 až 3 hodiny před cvičením
 • cca 0,2 litru vody 20 až 30 minut před cvičením
 • cca 0,2 litrů vody každých 10 až 20 minut během cvičení
 • cca 0,2 litrů vody nejpozději 30 minut po cvičení

Každý má individuální potřeby hydratace a doporučení slouží jen jako výchozí bod. Důležité je naslouchat svému tělu a reagovat na žízeň, aniž byste to přeháněli.

Jak podpořit hydrataci svého těla

 1. Jezte ovoce a zeleninu - Ovoce a zelenina s vysokým obsahem vody jsou snadným způsobem, jak zvýšit příjem tekutin, navíc vás zasytí.
 2. Ochuťte si vodu - Přidejte do vody mátu, okurku nebo šťávu z citrusů, aby vám voda více chutnala.
 3. Noste s sebou všude láhev s vodou - Mít s sebou láhev na vodu usnadní pití vody kdykoliv a kdekoliv, jelikož si ji můžete snadno doplnit.
 4. Vypijte sklenici vody před každým jídlem - Pití sklenice vody před jídlem může snížit příjem kalorií.
 5. Použijte aplikaci pro kontrolu pitného režimu - Aplikace pro sledování pitného režimu vám může pomoci sledovat a dosáhnout denního cíle příjmu vody.
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku