Přejít k hlavnímu obsahu

Tři zlatá pravidla hubnutí dle vědců: Pevná vůle a pohyb nejsou všechno

Toužíte zhubnout, ale ani jedna z diet, kterou jste drželi, nikdy nefungovala? Jděte na to vědecky, studie Dietfits přišla na to, co skutečně funguje. Jen vytrvalost a pravidelný sport ale stačit nebude, chce to i úpravu jídelníčku.

Na drastické diety zapomeňte

Léto je tu, a s ním i čas, kdy si oblečeme plavky a vyrazíme k vodě. Ne každý je však se svým tělem spokojený. Pokud i vy patříte k těm, kteří by si přáli zhubnout, pak je tento článek určen přímo vám. Na drastické diety slibující rychlý účinek zapomeňte, ty jsou cesto do pekla k nekonečnému kolotoči shazování a opětovného přibírání, některé z nich jsou i zdraví poškozující. Raději dejte přednost dietě, jejíž účinnost je vědecky ověřená.

Mohlo by se vám líbit

Hubnutí po 50: není to nemožné, stačí změnit pár drobností ve vašem životě

Zhubnout po padesátce, kdy se obvykle přihlásí menopauza, není úplně jednoduché. Ale vzdát to můžete vždycky. Někdy stačí udělat i jednoduché úpravy v životním stylu a kila půjdou dolů. Nejdůležitější je myslet pozitivně a věřit si.
svetzeny.cz

Vědci zjistili, co opravdu funguje

V roce 2018 byla zveřejněna studie Dietfits, která měla za úkol zjistit, jak se nejlépe stravovat, abychom trvale a udržitelně zhubli. Výzkum zahrnoval celkem 609 účastníků, mezi nimiž se nacházeli obézní lidé, ale i ti, kteří měli nadváhu, ale jinak byli relativně zdraví. Celkem 481 lidí vytrvalo až do konce, výzkum trval jeden rok.

Vědci stanovili účastníkům studie jasná pravidla. První měsíc se na způsobu stravování nic neměnilo. Poté byli účastníci rozděleni do dvou skupin, jedna skupina držela nízkotučnou dietu, kdy byl počet tuků redukován na 20 gramů denně. Druhá skupina měla za úkol stravovat se dle nízkosacharidové diety, kdy účastníci neměli za den pozřít více jak 20 gramů sacharidů. Obě tato množství jsou velmi malá, například běžný jogurtový nápoj tyto hodnoty překračuje.

Info ikona
Keto dieta

Vědci konstatovali, že takové striktní omezení jídelníčku je do budoucna neudržitelné a zbytečné, a tak dali účastníkům zelenou, aby pomalu zase začali zařazovat do svého stravovacího plánu i tuky nebo sacharidy, dokud nedosáhnou takové úrovně, při které nabudou pocitu, že by se takto mohli stravovat do konce života.

Recept na úspěch

Vědci doporučili účastníkům výzkumu tři zlatá pravidla, která se nakonec ukázala býti receptem na úspěch. Za prvé, jim poradili, aby jedli co nejvíce zeleniny. Za druhé, jim bylo doporučeno zaměřit se na kvalitu konzumovaných potravin s cílem jíst výživné průmyslově nezpracované jídlo. Vyhýbat se měli přidanému cukru, rafinovaným sacharidům a transmastným kyselinám. Zatímco cukry jsou jasné asi všem, rafinované sacharidy vám možná nic neříkají. Řadí se sem bílé pečivo a další druhy pečiva z bílé mouky, těstoviny, těsto na pizzu, bílá rýže, sladkosti, ale třeba i některé snídaňové cereálie. Trans tuky se vyskytují v potravinách, jako jsou smažená jídla (smažené sýry, hranolky, rybí prsty), margaríny, určité mléčné výrobky (například určité druhy mlék a smetan do kávy či vybrané kupované zmrzliny), sladkosti a sedviče.

Mohlo by se vám líbit

Jedna procházka denně: Kolik minut potřebujete ujít abyste zhubli, nebolela vás záda a klouby? Stačí málo

Chůze je tělu nejpřirozenější pohyb a i když dnes a denně chodíte do práce, z práce, do obchodu, pro děti na kroužky a na různé pochůzky, ne vždycky to je účinné na hubnutí. Je možné to změnit?
svetzeny.cz

V neposlední řadě byli účastníci studie instruováni, aby se co nejvíce vařili sami doma. Kalorie nemusela hlídat ani jedna ze skupin. Zato s účastníky výzkumu pracovali i odborníci na zdraví, kteří je podporovali v plnění jejich cílů a poskytovali jim podporu, aby se předešlo tomu, že se vrátí k původnímu způsobu stravování. Dále také bylo lidem účastnícím se studie doporučeno, aby sportovali, za týden by to mělo být 150 minut středně intenzivní aerobní aktivity. Na konci studie se ukázalo, že obě skupiny byly zhruba stejně úspěšné. Účastníci v průměru konzumovali o 500 až 600 kalorie denně méně než před začátkem výzkumu. Průměrný roční úbytek na váze byl 6 kilogramů. Pokud tedy i vy hledáte udržitelnou, zdravou a funkční dietu, můžete vyzkoušet tuto, je vědecky ověřená.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku