Přejít k hlavnímu obsahu

Hubnutí: Jediný mýtus o hubnutí zničí celou vaši dietu. Výživový poradce vám prozradí největší chybu

Placeholder image

Každý z nás se snaží alespoň v mezích udržovat zdravý životní styl, nejen kvůli postavě, ale především kvůli zdraví. Výživový poradce nám prozradil největší chybu, kterou udělal minimálně jednou v životě snad každý z nás.

Ať už oběd nebo večeře, maso s rýři zní jako skvělá volba a hlavně dietní nápad, že? A tady vzniká snad největší omyl. Už víme, že díky práškům, elexirům ani nejlepší speciální vodě na hubnutí prostě nezhubneme. Co když vám ale řekneme, že děláte chybu, pokud jíte rýži? Ano, čtete správně – rýži!

"Ano, tohle je opravdu jeden z největších mýtů, které slýchám od svých klientů každý den. Myslí si, že rýže je nejlepší možná příloha a především nejlepší v době hubnutí. To je ale velký omyl," vysvětluje výživový poradce Michal Šetina.

"Pokud to přeženu, řekl bych, že rýže by měla být v dietě nebo pokud jednoduše chceme snížit svoji hmotnost, zakázána. Opravdu. Rýže je jednou z nejvíce kalorických příloh obecně. Svým klientům doporučuji raději brambory nebo velmi oblíbené batáty. Pro vaše srovnání – ve 100 g rýže máme okolo 70 g sacharidů, v bramborách je to cca 18 g sacharidů a v batátech okolo 21 g."

Rozdíl je znát

"Při redukci hmotnosti je důležité nepřijímat zbytečné kalorie navíc nebo takové, o kterých ani nevíme, jako například právě u rýže. Pokud si na večeři dáte plátek masa s bramborem vařeným ve slupce, snížíte kalorický příjem a uděláme pro svoje tělo dobrý skutek, který se vám později vrátí ve formě hubenějšího těla," objasňuje Michal Šetina. 

Není brambora jako brambora

"To je taky pravda. Nejlepší do našeho jídelníčku je brambor vařený ve slupce, pečené brambory v troubě bez tuku taky nejsou špatné. Pokud se ovšem bavíme o amerických bramborách nebo hranolkách, to už je mimo mísu."

Nikdy nejíst rýži?

"Určitě tím nechci říct, že jíst rýži je špatné, nehodí se akorát pro redukci hmotnosti. Pokud se rýže v dietě objevuje, tak pouze v malém množství. Pokud si dáme vedle sebe stejné množství rýže, batátů a brambor a porovnáme množství kalorií, brambory mají jednoznačně nejmenší množství kalorií. To znamená, že jich můžeme sníst více a naše tělo bude zasyceno na dostatečně dlouhou dobu," vysvětluje Michal Šetina.

Jaká je nejlepší dieta?

"Nejlepší dieta? Odpověděl bych dvě věci. První pravidlo všichni víme – jíst zdravě. Je třeba jíst vyváženou stravu a postupně snižovat kalorický příjem, velmi obecně řečeno. Nevynechávat pouze sacharidy nebo nejíst 10 hodin. To je největší nesmysl, co můžeme našemu tělo udělat. začne si potom díky deficitu ukládat tuky ze všeho, co sníme. To ovšem neznamená, že si nemůžeme nikdy nic dát. Jen je dobré pamatovat na to, že naše tělo počítá každou kalorii. Druhá věc, které je ještě důležitější: doporučil bych, aby člověk, který chce hubnout šel za odborníkem. Zvážit se a zjistit přesně podle vašeho těla, co a jaké množství musíte sníst – to je alfa a omega všeho," uzavírá výživový poradce Michal Šetina. 

MICHAL ŠETINA

Od svých devatenácti let se profesionálně věnuje fitness – od sportovní diagnostiky těla, přes tvorbu jídelníčku až po sestavení tréninků. 

Jak se zpěvačce Adele podařilo shodit více než 40 kilo? Zde je její zaručený recept na hubnutí

svetzeny.cz

Hubnutí snadno a rychle: Podpořte svůj systém těmito šťávami a nebudete litovat

svetzeny.cz

Horoskop: Tato znamení věří na zázraky. Patříte mezi ně?

svetzeny.cz