Přejít k hlavnímu obsahu

Jedna procházka denně: Kolik minut potřebujete ujít abyste zhubli, nebolela vás záda a klouby? Stačí málo

Info ikona
chůze

Chůze je tělu nejpřirozenější pohyb a i když dnes a denně chodíte do práce, z práce, do obchodu, pro děti na kroužky a na různé pochůzky, ne vždycky to je účinné na hubnutí. Je možné to změnit?

Máte-li sedavé zaměstnání je důležité vyvážit to zdravým a dostatečným pohybem. Nemusíte dřít hodiny v posilovně, chodit běhat i když vás to nebaví. Můžete začít pozvolna a to třeba pravidelnými procházkami. I 15 minut může pomoci. Chůze může být velmi zábavné cvičení, kde pracujete s vlastní váhou, nemusíte se nic moc nového učit a nepotřebujete nic speciálního. Stačí se jen obout a jít. Jak může každý den patnáct minut chůze působit na lidské tělo?

Nastartujete aktivní život

Zařadíte-li každý den pohyb bude to ku prospěchu celému tělu. Chůze je něco, co vám může dodat první odvahu k tomu začít být aktivnější. Pokud vám cvičení nic neříkalo, ale přesto chcete s něčím začít, chůze je dobrý odrazový můstek. Pomůže rozproudit tlak, posílí imunitu a navíc může pomoci v boji s kilogramy navíc.

 

Hubnutí ve 40, 50 a 60: Každý věk vyžaduje jiný jídelníček i pohyb

svetzeny.cz

Zlepšuje se kondice

Možná vám prvních patnáct minut rychlejší chůze dá zabrat, ale pokud nepolevíte, na vaší kondici se to podepíše. Po týdnu a více už zvládnete svou čtvrthodinku bez větších problémů a můžete přidat i nějaké ty minuty navíc nebo zařadit jinou pohybovou aktivitu. Jak rychle chodit? Ideálně na písničku Staying Alive od Bee Gees nebo podobně rytmickou.

Klouby tolik nebolí

Bolest kloubů už skoro nevnímáte, protože se objevuje pravidelně? V takovou chvíli je pohyb to poslední, na co myslíte. Několik výzkumů však popisuje, že právě chůze může pomoci snižovat bolesti, které souvisí s artritidou. Při ní se v těle posilují svaly i klouby.

Ulevuje a předchází od bolesti zad

Bolesti zad mohou být nepříjemné a svazující. Chůze to může pomoci zmírnit. Bederní oblast zad je v permanenci a chůze může pomoci bolest úplně odstranit. Při ní totiž aktivujete celé tělo. Každý jeden krok umí páteř a bederní oblast protáhnout, aktivují se hýžďové svaly a posilují se.

 

Info ikona
žena

Zlepšuje se nálada

Stres a nervozita? Stačí vám svižná procházka a vše je pryč. Tak snadno to bohužel asi fungovat nebude, ale procházka na čerstvém vzduchu umí pomoci. Snižují se stresové faktory, provětráte si hlavu, odpočinete od práce či starostí. Jste jen vy a vaše hlava. Můžete tedy v klidu přemýšlet nebo jen vypnout a užívat si chvíli, kdy nic nemusíte řešit.

Lépe se vyspíte

Ranní procházka vám pomůže nastartovat tělo i mysl. Ale co večer? Nedaří se vám usnout, převalujete se ze strany na stranu? Možná nejste dostatečně unavení nebo je tělo ještě připraveno na další program. Když se půjdete projít pozdě odpoledne nebo k večeru, může to to pomoci vybít energii a tělo unavit. Spánek se vám tak nemusí vyhýbat a lépe se vyspíte.

 

Zdroj článku