Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Vzpomínáte si na jídla ze socialismu? Harlekýn, Katův šleh nebo UHO. Otestujte své znalosti

Dnes už jen tak na jídelníčku nenajdete Katův šleh, kuřecí prso s broskví nebo okurkovou omáčku. Pro někoho gastro hrůza, pro jiné nostalgická vzpomínka na dobu, kdy se v kantýně nebo hospodě dalo najíst levně a chutně. Pamatujete si všechna jídla, která byla za socialismu v Česku oblíbená? Vyzkoušejte náš kvíz a zjistěte, jak jsou na tom vaše znalosti!

Retro kvíz: Víte, co jsou to céčka, nebo disketa? Otestujte si svoje znalosti z 90. let

Silnému ročníku 93 klepe tento rok na dveře třicítka, ale rozhodně se nikomu nechce nazývat 90. léta retrem. Ovšem výrazný pokrok během let vytváří dojem, jako by 90. léta byla opravdu neuvěřitelná historie. Otestujte se v našem zábavném kvízu a připomeňte si ikonické milníky 90. let.
svetzeny.cz

Jídla za socialismu aneb retro okénko

Pamatujete si velmi dobře, když se k nedělnímu obědu připravovala UHO s masem a rýží? Když se připravovaly nudle s mákem, musela k tomu být hutnější polévka, možná frankfurtská? Na jídelníčku jsou možná některá jídla dnes v trochu pozměněné verzi. Například katův šleh je dnes vymazlenější pikantní směs nebo kuřecí směs podávána obvykle s rýží nebo ještě lépe s bramborovou plackou. Co byla opravdu gastro hrůza je kuřecí prso, s broskví a navrch posypáno sýrem. Za socialismu se zkrátka vařilo jinak, nebylo v obchodech tolik jídla a o kaviáru se drtivé většině lidí mohlo jen zdát. Přesto se najdou jídla, která fungují dodnes.

Oblíbený pochoutkový salát

Koupíte si ho občas i dnes? Ať už v mléčném baru nebo při nákupu v supermarketu. Na chlebíčky nebo jen tak, jako vzpomínku na retro dobu. Tři rohlíky, patnáct deka pochoutkáče, limonáda a vydatná svačina pro dělníky byla na světě. Nejlépe ještě na stojáka v bufetu nebo mléčném baru, kterých bylo za socialismu mnoho. Tento salát dodnes nevyšel z módy a stačí mít doma hrášek, salám, nakrájené okurky, cibuli, majonézu, koření a je na světě. Nechte ho chvíli odpočinout a chutná ještě lépe! Osvědčený a lahodný recept na domácí pochoutnový salát najdete ZDE.

Otestujte svoje znalosti v zábavném kvízu, který je pný vzpomínek

Zdroj článku