Přejít k hlavnímu obsahu

Psychologie: Nejtěžší životní zkouška přichází mezi 30. a 40. rokem. Šance na změnu nemizí nikdy

Info ikona
žena

V těchto obdobích obvykle v životech mnoha lidí přichází doba rekapitulace. Svůj život prožívají víc pod tlakem, výzvou a určitými očekáváními, která se více či méně naplňují. Proč je toto období života pro někoho těžší a jak se v těchto obdobích žije?

Svůj život, minimálně v prvních letech života, neovlivníte. Vyrůstáte v určitém prostředí, které vás formuje, předává vám určitý vzorec chování. A podle mnoha odborníků to, zda žijete v traumatizovaném prostředí, především v prostředí, které se vyvíjí ve vztahové trauma, má vliv na to, jak prožíváte tato životní období.

Kvalitní a nekvalitní základy

Pozadí vztahového traumatu může být například v kontextu mocensky nevyváženého a dysfunkčního vztahu. Odborníci, Anna Wrightová mezi nimi, to přirovnávají ke stavbě domu. Když vyrůstá dítě v pozitivním prostředím, které ho formuje, staví si pevné a odolné základy domu. To je zdravý a stabilní psychologický základ. Dítě má o sobě, druhých i světě převážně funkční přesvědčení. Postaví tedy pevné základy, na kterých dál mohou stavět. Ti, kteří pochází z prostředí vztahového traumatu staví de facto jednopatrový dům, který nemá prakticky žádné nebo jen velmi chatrné základy. A když se na nich bude stavět dál, jednoho dne se celý dům zhroutí.

Zlomyslní lidé: Nelze se jim vyhnout, ale můžete s nimi vycházet

svetzeny.cz

Co může traumatické pozadí způsobovat?

Nežádoucí přesvědčení o sobě a druhých okolo sebe (nezasloužím si, aby mě kdokoliv miloval, nevěřím, že mě partner/ka miluje, nikomu nelze věřit, všichni mě opustí, musím být ve střehu, všichni se snaží mi ublížit…).

Nežádoucí chování k vyrovnání se s negativními pocity (strach, osamělost, zranitelnost a z něj pramenící problémy s návykovými látkami, poruchy příjmu potravy, bulimie a podobně..).

Nežádoucí emoční vyjadřování (neschopnost/neochota sdílet své emoce s druhými, nekontrolovatelné výbuchy vzteku, nedostatek empatie, citu…).

Info ikona
žena

Věty, které říkají manipulátoři, abyste se cítili špatně. Pokud je slýcháte od nějaké osoby často, mějte se na pozoru!

svetzeny.cz

Období 30 a 40 let

Toto období bývá většinou doba, kdy si lidé chybný základ uvědomují. Mladý člověk vyrůstá, dospívá a snaží se o to, aby svůj dům postavil, je jedno, na jakém základu. Zatím vše drží a praskliny v základu přehlíží nebo necítí. V této fázi života nejste plně funkční ve společnosti - podporují vás rodiče, prarodiče, byť nefunkční, instituce a podobně. Ve věku 30 - 40 let je to již zcela ve vaší režii a odpovědnosti a přichází tak spouštěče, které vysílají první signály o tom, že může být něco špatně.

Šance na změnu

I když jsou základy stavby domu nekvalitní, vždycky je tu jistá šance se k nim vrátit, pracovat na nich a za pomoci řemeslníků je opravit nebo minimálně dostat do stavu, kdy na ně můžete pokládat další patra domu. A funguje to také v životě. Za pomoci psychoterapie se postupně vracíte k životním traumatům, chybám, křivdám a napravujete škody. Chce to hodně odhodlání, času a také práce. Není to však nereálné. Šance totiž existuje vždycky.

Zdroj článku