Přejít k hlavnímu obsahu

Každá pátá žena by svým dětem neřekla, že má rakovinu prsu. Psycholožka varuje, že lež může způsobit trauma

Podle průzkumu pro organizaci Mamma HELP by téměř 20 % žen před svými dětmi tajilo diagnózu rakoviny prsu. Taková zpráva děti sice přirozeně vystraší, tabuizování může být však podle psychologů velmi stresující.

Vysvětlit diagnózu rakoviny prsu dětem a připravit je na to, jak ovlivní každodenní fungování rodiny, je pro řadu pacientek velmi těžké. Možná proto průzkum mezi ženami ve věku 25–50 let odhalil, že každá pátá by o své nemoci s dětmi nemluvila. Jako nejčastější důvod uváděly, že by to děti příliš vystrašilo (69 %) nebo by tomu stejně nerozuměly (32,7 %). I ženy, které by o své nemoci s dětmi mluvily, zvažují, v jakém věku je možné dítě do problematiky zatáhnout. Více než třetina se domnívá, že nejdříve v mladším školním věku, předškoláky by informovala jen pětina.

prsa-do-textu

Podle onkopsycholožky Marie Zemanové je ale možné rakovinu prsu vysvětlit i velmi malým dětem, pokud rodiče použijí srozumitelnou formu. „Ze své dlouholeté praxe vím, že už i batolata citlivě vnímají změnu atmosféry v rodině – strach, úzkost, smutek – a reagují na ni. Nejčastěji tím, že začnou zlobit, jsou lítostivé nebo začnou být více bojácné apod.,“ říká Zemanová. Podle ní je velmi důležité, aby se v rodině o nemoci matky mluvilo otevřeně. V atmosféře informačního embarga totiž dítě nemůže sdílet svůj strach ani hýčkat si naději na úspěšné vyléčení. Komunikační blok může následně v dospělosti vyústit v trauma. „Není třeba se bránit vyjádření emocí, samozřejmě kontrolovaně. Ukáže to dětem, že také ony mohou sdílet svůj prožitek. Mám ve své péči klienty, kteří přišli právě proto, že v dětství zažili vážnou nemoc někoho z rodičů a nikdo s nimi o tom nemluvil. Neměli možnost sdílet, zůstali se svým strachem sami,“ varuje Zemanová.

Pacientská organizace Mamma HELP proto pro pacientky v Praze otevřela novou psychologickou poradnu zaměřenou právě na tuto citlivou problematiku. Její vznik inspirovaly přímo členky sdružení, které si bolestnou zkušeností, jak mluvit s dětmi o nemoci, samy prošly. Více o poradně se dozvíte na tomto odkaze.

Abyste se případné konzultaci s psychology či svými dětmi vyhnuly, choďte preventivně na lékařské prohlídky. V prevenci je důležité i samovyšetření, s tím vám může pomoct nový projekt Prsa koule. Více informací o něm najdete zde.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s Lifee Svatební pompon