Přejít k hlavnímu obsahu

Hormonální fáze vztahu, kterým se nevyhne žádný pár: Poznejte, v jaké jste s partnerem nyní vy. Dokázala jste projít všemi?

Info ikona
Sex

V jedné fázi rudnete a podlamují se vám kolena. Poté cítíte jistotu, vaše city jsou hlubší a ve finále nemůžete bez svého protějšku ani dýchat. Co za tento milostný cyklus může? Přesně namíchaný koktejl hormonů!

Symbolem lásky je bezesporu srdce. Jenže ve skutečnosti s ní nemá nic společného. Při explozi citů a vášní mají hlavní slovo žlázy s vnitřní sekrecí. Takže žádná srdeční záležitost se nekoná (možná dobrá zpráva pro ty, kdo mají "zlomené srdce"!)
Spíš bychom měli hovořit o vášni nadledvinkové, hypofýzové či hypotalamové – záleží na tom, v jaké fázi vztahu se nacházíte. To není moc romantické, že? Ale bez nezbytých hormonů bychom se však do našeho partnera nikdy ani nezamilovaly.

Zamilovaní až po uši

V opojení: STRESOVÝCH HORMONŮ

Potíme se, rudneme, rozbuší se nám srdce. Není řeč o vrcholné fázi stresu, ale o zamilovanosti. Jakmile nám někdo padne do oka, rozjede tělesná chemická továrna „výrobu“ hormonu fenylethylaminu. Vyvolává stavy blaha a sexuologové jeho účinek přirovnávají k pervitinu, ale jistě uznáte, že následky intoxikace hormonem zamilovanosti jsou příjemnější.

Milostný koktejl: Zaláskovaní se topí též ve stresových hormonech – adrenalin a noradrenalin vyburcují tělo k vrcholným výkonům. Zdatně je podporuje hormon dobré nálady dopamin. V klidu nezůstávají ani pohlavní hormony – estrogen a testosteron (v určitém poměru jsou oba zastoupeny v mužském i ženském těle). Třeba hladina testosteronu u zamilovaných dam letí vzhůru a s ní chuť na sex. U pánů dočasně klesá. Vášnivci se stanou krotkými beránky.

Mám tě rád

V opojení: ENDORFINŮ

První etapa zamilovanosti vydrží dvojici průměrně dva roky, což je správná doba na to, aby se ti dva oťukali a našli v sobě zalíbení. Po tomto období se hormonální hladina vrací do normálu. Vášně se mění na stálou náklonnost. Za tuto proměnu „vděčíme“ dalším hormonům, jmenovitě endorfinům. Bývají označovány též jako hormony štěstí a uvolňují se rovněž při milování (mimochodem skvěle zahánějí také bolest hlavy). S kalichem klidu, pohody a dobré nálady vzniká zralá láska, která ustojí i občasné zemětřesení.

Doporučení pro pevný vztah: 
Není rozumné hned vstupovat do manželství v době nejvyšší zamilovanosti. Po hormonální bouři přichází období vystřízlivění a mohli bychom zjistit, že jsme při výběru celoživotního partnera šlápli vedle. Počkejte si na druhou fázi „stabilizace“.

Spolu navěky

V opojení: OXYTOCINU

Tento hormon je svým způsobem naším průvodcem už od prvního nadechnutí. 
Bez něj bychom se nenarodili ani by nás maminka nenakojila. Necítili bychom po-
těchu při mazlení s rodiči ani při milování s partnerem. Oxytocin bývá označován jako hormon mateřství a věrnosti. Při orgazmu působí na muže i ženy a prohlubuje jejich prožitek. Vyvolává pocity uvolnění, uspokojení, důvěry a náklonnosti.


Zajímavý experiment provedli v této souvislosti američtí vědci (Odendaal J. Zvířata a naše mentální zdraví. Brázda, 2007, 1. vydání, 176 s.). Vytipovali si dva druhy hrabošů. Druh, který žil v prériích, měl přirozeně vyšší hladinu oxytocinu v organizmu a vynikal věrností i jako starostlivý rodič. Jejich příbuzný obývající horské oblasti hormon věrnosti postrádal. Střídal samice jak na běžícím páse a o vzorném rodičovství u něj nemohla být ani řeč. Jakmile mu ale vědci dodali oxytocin, přestal běhat po doupátkách a stal se z něj rodinný typ. Škoda jen, že podobný princip nelze uplatnit u záletných manželů. Efekt věrnosti by vědci asi zaručili, ale nikde není psáno, že by muž svou oddanost namířil ke své právoplatné choti.

A na závěr rada: Kdo si chce oxytocin hýčkat, měl by pamatovat, že jeho kouzelné účinky prý snižuje špatná životospráva. Bílá mouka, cukr a alkohol jsou prý jeho zhouba. Chuťovými požitky byste se mohli připravit o zážitky mnohem intenzivnější… Láska skutečně prochází žaludkem.

Newsletter

Svet Zeny logo

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.