Přejít k hlavnímu obsahu

Věty, které říkají manipulátoři, abyste se cítili špatně. Pokud je slýcháte od nějaké osoby často, mějte se na pozoru!

Lidé obvykle používají manipulativní věty či fráze, aby dosáhli svého cíle, nebo získali nad druhými moc. Některým manipulátorům navíc dělá dobře, pokud se díky jejich větám cítí druzí špatně nebo méněcenně. Podívejte se na nejčastější věty, které manipulátoři za těmito účely používají.

Co je vlastně manipulace?

Manipulace je nezdravá psychologická taktika, kterou používají někteří jedinci k tomu, aby ovládali myšlení, city či chování druhých. Téměř každý člověk tuto taktiku v životě zkusil, někdy i nevědomky, jsou však tací, kteří to dělají záměrně a manipulují s ostatními, aby uspokojili své vlastní potřeby, nebo nakrmili své ego. K ovlivňování druhých pak využívají otevřený nebo pasivní přístup, kdy mezi běžné manipulativní jednání patří pasivní agrese, urážení, přesouvání viny, osočování, popírání, lhaní nebo třeba vyhrožování. Některé manipulativní jednání je velmi těžké poznat, ale následující věty vám mohou pomoci manipulátora odhalit.

To jsem neřekl

Manipulátoři často lžou a překrucují význam. Ačkoliv vám něco řekli, následně to popírají, nebo se vám dokonce snaží namluvit, že řekli něco úplně jiného. Zdůrazněte proto, že si stojíte za tím, co jste slyšeli a dejte jasně najevo, že nebudete pokračovat v konverzaci s někým, kdo popírá vlastní slova.

Věty, které vašemu dítěti mohou zničit navždy sebevědomí. Jaká je jejich vhodná alternativa?

Nesprávná slova či fráze mohou velmi ublížit a vrýt se do paměti, obzvlášť pokud jde o děti. Sebeúcta je pro budoucí život velice důležitá, proto byste se měli některým větám zcela vyhnout, pokud nechcete zničit sebedůvěru dětí a to, jak se vnímají.
svetzeny.cz
Info ikona
Manipulátor

Nemáš právo se tak cítit

Manipulátoři se často snaží ovládat vaše emoce a přesvědčit vás o tom, že na nich příliš nezáleží. Když se vám někdo pokusí diktovat, jak se máte cítit, dejte mu jasně najevo, že máte plné právo rozhodnout se o svých pocitech. To samé platí v případě, že se vám manipulátor pokusí tvrdit, že reagujete přehnaně. Obviňovat vás z přehnané reakce je totiž způsob, jak vaši reakci zesměšnit nebo bagatelizovat. Můžete takové osobě říct, že necítíte z její strany pochopení, když si toto myslí o vašich pocitech.

Řekl jsem, že se omlouvám, tak co ještě chceš?

Omluva od manipulátora je často znechucená nebo velmi podrážděná, jelikož jde pro něj o něco velmi nepřirozeného a ponižujícího. Často také omluva není upřímná a manipulátor ji použije jen proto, aby poté mohl pokračovat lépe ve své narušené taktice manipulace. Očekává, že celý konflikt po jeho omluvě zkrátka odsunete stranou a rozhodně se od něj nedočkáte emocionální podpory.

Udělala bys to, kdybys mě milovala

Manipulátor vás často bude přesvědčovat o tom, že svou lásku mu dokážete jen tím, že uspokojíte jeho požadavky. Myslí si, že se budete jinak cítit provinile, pokud pro něj něco neuděláte. Často tak také testuje vaši loajalitu. Pokud něco podobného uslyšíte, řekněte dotyčnému, že zkoušení vaší lásky pomocí ultimát může akorát zničit vaši důvěru nebo celý vztah.

Energetičtí upíři: Vyvolávají ve vás pocit viny, nebo vás bez rozmyslu bodnou do zad. Máte někoho takového ve svém okolí?

Cítíte se občas ve společnosti některých lidí zvláštně? Jste úplně vyčerpaní a otrávení a to všechno bez zjevného důvodu. Možná jste právě narazili na energetického upíra. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Takoví lidé jsou běžnější, než si myslíte.
svetzeny.cz
Info ikona
Sad

Jsi paranoidní

Tuto větu manipulátoři často využívají, když je načapáte při lži nebo podvádění. Touto větou se snaží vyhnout odpovědnosti a zpochybnit vaší příčetnost.  Budou vás přesvědčovat o tom, že se vám to zdálo, že jste se přeslechli nebo že začínáte bláznit. Můžete podobné manipulátory informovat, že se s nimi nehodláte bavit, pokud si chtějí hrát na psychiatry nebo se snažit o vaši psychoanalýzu.

Donutila jsi mě k tomu

Přesouvání viny používají jednotlivci, kteří odmítají nést odpovědnost za své chování. Tito narcističtí manipulátoři se vás snaží přesvědčit, že všechno je vlastně vaše chyba a v podstatě jsou oni obětí a vy tím zlým. Takovým osobám sdělte, že každý je výhradně odpovědný za své volby, činy a jakékoliv důsledky. Dejte jim jasně najevo, že vidíte jejich snahu o přesunutí viny na vás.

Zdroj článku