Přejít k hlavnímu obsahu

Jak přežít nevěru a nezbláznit se

60 % mužů přiznává, že jsou, anebo byli v minulosti partnerce nevěrní. Když jim úlet nepraskne, „při nejlepším“ si svůj vedlejší vztah a spolu s ním vzniklé komplikace řeší sami. Jakmile se na to ale doma přijde, je to právě stálá partnerka, která to nejvíc odnese. Ať už se rozhodne s nevěrníkem zůstat, nebo mu dát vale, měla by vědět, jak se z nepříjemné situace dostat bez zbytečných scén.

Když to praskne

Přišla jste manželovi či stálému partnerovi na nevěru a teď nevíte co dál? Je pochopitelné, že se vám ze dne na den zhroutil svět. Nejdůležitější je nedělat ukvapené závěry. Ještě než si s nevěrníkem promluvíte, popřemýšlejte nad tím, jestli ho opravdu chcete opustit, zda nejde jen o reakci v afektu. Možná spolu máte děti, hypotéku na dům a vám se nechce přijít o všechno, co jste spolu dlouhá léta budovali. Mnoho žen nicméně nesnese žít vedle muže, který zradil jejich důvěru. Ať už šlo o jednovečerní záležitost, nebo poměr, který trval měsíce – jak se říká, udělal to jednou, udělá to zase. I když to samozřejmě neplatí na všechny, pravdou je, že pomyslná hranice morálních pravidel se každým překročením posouvá.

Zůstanu s ním

Nevěra je jasným signálem, že ve vztahu něco nefunguje. Ať už jde o sex, vzájemné porozumění, nebo cokoli jiného. Možná jste si řekla, že jste k partnerově „zahýbání“ přispěsla nějakým chováním, možná ho prostě jen milujete a nechcete o něj přijít. Ať už jsou vaše důvody pro zachování vztahu jakékoli, pamatujte si, že jakmile mu odpustíte, nesmíte se k této životní kapitole vracet. Není to fér vůči vám ani vašemu partnerovi. Abyste v sobě nedusila těžkou křivdu, promluvte si s ním otevřeně o tom, co ho k nevěře vedlo a co by chtěl ve vašem společném životě změnit. Samozřejmě máte právo zůstat ještě nějaký čas odměřená, ale uvědomte si, že hysterickými záchvaty, výčitkami a scénami nic nespravíte.

ČTĚTE TAKÉ: 10 jistých znamení, že vás má jen na sex

Odejdu od něho

Není nic těžšího, než se ze dne na den vzdát lásky, která pro vás byla samozřejmostí. Někdy je to ale nevyhnutelné. Jste zraněná, ponížená a máte pocit, že odpustit nedokážete. I když je to hodný táta a skvělý partner i milenec, pokud jste u něj nevycítila změnu v chování (zejména byl-li nevěrný dlouhodobě), je to dobrý herec a to vás možná děsí. Nevěrou partnera si prošlo mnoho žen, možná i některé vaše přítelkyně, které vám teď v dobrém radí, abyste s ním zůstala. Jenže každá láska má svůj začátek a konec, který ač neočekávaně, možná právě přišel. Tlačit na pilu se nevyplácí ani tehdy, když jde o vás samotnou – prostě tak, jak to cítíte, je to správně.

Tip: Procházíte právě manželskou či partnerskou krizí a nevíte, jak ji řešit? Zkuste se se svými starostmi svěřit zkušenému terapeutovi. Můžete k němu přijít sama, ale existují také poradny pro dvojice.