Přejít k hlavnímu obsahu

Projekce jako druh manipulace: Toxický člověk ji proti vám může použít ve vztahu i v práci

Pavučina klamu a manipulací se může rozrůstat velmi rychle a tiše. Ani o tom nemusíte vědět a chytíte se do pasti. Snadno a rychle. A můžete si říkat, že zrovna vám se to nestane. Hranice je velmi tenká a ne každý rozpozná, že se blíží problém. Toxičtí lidé mají své taktiky velmi propracované. Využívají různé druhy manipulace - gaslighting, klamání nebo projekci. Jak projekci může manipulátor využít proti vám?

Co je to projekce

Když se řekne projekce, můžete se na ni podívat psychologického hlediska. Jde o obranný mechanismus, kdy člověk vědomě nebo nevědomě připisuje své vlastní myšlenky a pocity jiné osobě nebo celé skupině lidí. “Místo toho, aby uznali a vypořádali se se svými pocity, promítají do druhých své pochyby,” říká joe Vaccaro, Psy.D. výkonný ředitel společnosti Newport Healthcare´s Newport Academy pro forbes.com. Lidská mysl si tak pomáhá tolerovat emoční stres. “Jde o nevyzrálý a méně adaptivní obranný mechanismus, protože zcela zakrývá realitu, která stojí za tíživou situací a potenciálně vede k dalším problémům,” říká dále Dr. Opler. Jde o techniku, která umožňuje jedincům manipulovat s druhými a řešit tak své vlastní nedostatky a problémy. Tento druh manipulace je možný použít prakticky na kohokoliv, kdo je zrovna po ruce - kolega v práci, partner, rodina, přátelé. 

Problém se sebevědomím

Manipulátor, který využívá projekci jakou svou taktiku obvykle zakrývá svůj problém se sebevědomím. Nechce být tím, který dělá něco špatně. Neumí přijít a otevřeně říct, je to moje chyba, uznávám. Neumí se vypořádat s mnoha emocemi, které cítí a snaží se tak vše přehodit na druhé, aby se mu ulevilo. Obvykle je důvodem jeho nejistota. Má pochyby o sobě samém a obvinění druhého člověka je jednodušší. 

Mohlo by se vám líbit

7 vět manipulátorů, které vám mají ublížit. Naučte se jim bránit

Manipulace je v mezilidských vztazích častým jevem, které se může projevit různými způsoby. Zatímco někdy může být manipulace prospěšná, například při výchově dětí, někdy ji manipulátoři využívají k tomu, aby vám ublížili. Přečtěte si 7 nejčastějších vět, které říkají manipulátoři, aby vám vštípili dojem, že vy jste ti špatní, a naučte se jim bránit.
svetzeny.cz

Příčiny projekce

Psychologická projekce může být způsobena pocity strachu a úzkosti, nedostatkem sebevědomí, sociálními a kulturními vlivy, minulými zkušenostmi nebo potřebou regulovat své emoce,” popisuje pro forbes.com Dr. Vaccaro. Je snadné řešit negativní emoce na druhých a ne v sobě. Když skrz vás manipulátor projektuje své emoce, nemusí být plně připraven začít se vypořádavat se svými problémy.

Účinky projekce

Když je projekce krátkodobá, může v určitém smyslu posloužit zpracovat obtížné a intenzivní emoce. Zastíní však svou realitu, což může bránit v řešení základních příčin té či oné situace. Umožní člověku pokračovat dál v životě. Projekce se stává problémem, pokud lidé neumí rozpoznat, kdy se z toho stává druh manipulace.

Mohlo by se vám líbit

Poznáte, zda žijete s manipulátorem? Toto jsou nejběžnější manipulační techniky

Zjistěte, jak rozpoznat manipulaci, a jaké zvolit protistrategie. Zde je popis základních typů manipulačních technik včetně řeči těla. Nemáte náhodou po svém boku někoho, kdo tyto techniky využívá ve svůj prospěch a vám ubližuje?
svetzeny.cz

Negativní účinky projekce

Přesáhne-li projekce míru únosnosti, stává se z ní problém, který má řadu negativních účinků na lidské chování. Projektováním svých emocí do druhých se může snižovat sebevědomí, vyhýbat se odpovědnosti. To může bránit řešení problémů a osobnímu růstu, obtížně se naladit na intimní vlnu s partnerem, mít problém s blízkostí ostatních lidí. Komunikace je špatná a celkově jsou vztahy napjaté nebo také velmi neúspěšné, neustále troskotají na stejných či podobných principech. Manipulátor obvykle tyto negativní účinky nevidí a máte-li vedle sebe někoho takového, je důležité si promyslet, zda vám stojí za to mít vedle sebe někoho, kdo si do vás projektuje své vlastní emoce a problémy.

Zdroj článku