Přejít k hlavnímu obsahu

7 vět manipulátorů, které vám mají ublížit. Naučte se jim bránit

Info ikona
Manipulátor

Manipulace je v mezilidských vztazích častým jevem, které se může projevit různými způsoby. Zatímco někdy může být manipulace prospěšná, například při výchově dětí, někdy ji manipulátoři využívají k tomu, aby vám ublížili. Přečtěte si 7 nejčastějších vět, které říkají manipulátoři, aby vám vštípili dojem, že vy jste ti špatní, a naučte se jim bránit.

1. „Lžeš!“

Jedním z klasických znaků manipulace je, když druhá strana tvrdí, že lžete, i když to není pravda. Tímto způsobem se snaží zpochybnit vaši důvěryhodnost a postavit vás do defenzivní pozice. Někteří manipulátoři jsou tak dobří, že vás přesvědčí o své pravdě, ačkoliv jste původně věděli, že máte pravdu vy. Abyste se jim ubránili, musíte zůstat klidní a sebejistí. Nedávejte do svých slov příliš emocí ani nepropadejte hněvu. Snažte se svá tvrzení podložit konkrétními důkazy. Můžete také manipulátorovi pokládat otázky, v čem konkrétně jste lhali, nebo co mu připadá jako lež. Pokud máte pocit, že nelze druhou stranu přesvědčit, raději konverzaci ukončete s tím, že z jeho strany necítíte žádný respekt k vaší osobě.

2. „Špatně jsi pochopil, co jsem řekl.“

Manipulátoři se často snaží přenést vinu za nedorozumění na vás. Tímto způsobem se vyhýbají odpovědnosti za svá slova a činy a zároveň vás staví do role nekompetentního jedince. Opět zůstaňte klidní a nepodléhejte emocím. Požádejte manipulátora, aby vám znovu podrobně vysvětlil či zopakoval to, co jste měli podle něj provést špatně. Pokud máte u některých jedinců podezření na manipulativní chování, preferujte písemnou formu komunikace, jelikož budete mít jeho slova černé na bílém.

3. „Nemám rád drama.“

Když manipulátoři prohlašují, že nemají rádi drama, snaží se odvést pozornost od jejich manipulativního chování. To je způsob, jakým se snaží předstírat, že jsou nevinní a staví vás do pozice teatrální či labilní osoby. Můžou tím také zesměšňovat vaše pocity. Zachovejte chladnou hlavu a naznačte, že jste připraveni vést klidný dialog, ale nechcete mlčet.

4. „Jsi přecitlivělá.“

Manipulátoři mohou tvrdit, že jste přecitlivělí, když reagujete na jejich manipulaci. Tím se pokoušejí snížit vaše sebevědomí a diskreditovat vaše pocity a reakce. Nenechejte si vymluvit vaše pocity, máte právo se cítit tak, jak chcete vy. Neztrácejte víru v sebe a raději v klidu vysvětlete, co vás ke konkrétním pocitům přivedlo. Zkuste manipulátorovi předložit opačnou situaci a zeptejte se ho, jak by reagoval on.

4 důvody, proč muži opouštějí ženy

svetzeny.cz

5. „To jsem neřekl/neudělal.“ nebo „Nebyl to můj nápad, ale tvůj.“

Toto jsou typické věty, kterými manipulátoři přesměrovávají pozornost od svých vlastních slov a činů. Snaží se zmást situaci tím, že na vás hodí věci, které sami udělali, a odmítají odpovědnost. Hned v úvodu dejte jasně najevo, že nechcete pokračovat v diskuzi s někým, kdo popírá svá slova nebo činy. Pokud o někom víte, že často manipulaci využívá, pamatujte si co nejlépe jeho slova, abyste ho pak mohli citovat a konfrontovat se skutečností. Zůstávejte sebevědomí a požadujte po druhé straně, aby podložila svoje tvrzení.

6. „Je vidět, že se chceš zase hádat.“

Manipulátoři často používají tuto frázi, aby vás odradili od konfliktu, který sami způsobili. Snaží se vás přesvědčit, že jste agresivní a konfliktní osoba, i když jste jenom reagovali na jejich manipulaci. Snaží se pak působit dojmem, že oni jsou nad věcí a ti rozumní, zatímco vy jste ti hysteričtí, kteří se chtějí hádat. Ignorujte tyto pokusy o odvádění pozornosti, nedovolte, aby vás tato věta rozčílila, a opakujte své argumenty s tím, že chcete o celé věci diskutovat, nikoliv se hádat.

7. „Jsi tak negativní.“

Tímto způsobem manipulátoři zpochybňují vaše myšlenky a názory. Snaží se vás přesvědčit, že jste neustále pesimističtí a negativní, což může sloužit k tomu, aby vás ovládli. Nedovolte jim omezovat vaší kritiku, ignorujte útoky na váš způsob myšlení, ale raději se snažte od manipulátora zjistit, v čem mu vaše myšlenky připadají tak negativní.

Sociopatka vás dostane na dno: Rozpoznejte ji! Stačí vnímat řeč těla

svetzeny.cz

Zdroj článku