Přejít k hlavnímu obsahu

“Celý život se mnou všichni manipulují. A ti nejbližší umí zajít velmi daleko. Jak se z toho vymanit?,” ptá se Andrea. Vyhledejte pomoc psychologa

Lidé kolem vás se snaží pomoci a poradit. Ne vždycky se to však setkává s úspěchem. Možná to myslí dobře, ale soudí obvykle podle sebe a toho, co se jim zdá dobré. Nejbližší lidi nevyjímaje. A někdy ti nejbližší umí zajít velmi daleko. Až za hranici, která je druhému příjemná. Andrea si uvědomila, že s ní všichni celý život manipulují. Chtěla by změnu, ale neví, zda už není pozdě. Chtěla by všem ukázat, že chce být konečně silná a sama sebou.

Uvědomila jsem si to před půl rokem. Byla to na první pohled obyčejná situace. Chtěla jsem plánovat dovolenou a mým velkým snem bylo Irsko. Chtěla jsem vidět malebné vesničky, architekturu, zažít drsné počasí, dát si whisky, zabalit se do teplého svetru,... Jenže manžel mi jasně řekl, že do té zimy a deště jet nechci, že chce jet do Portugalska. A že to jistě chci i já. V tu chvíli přišlo obrovské poznání, které neumím dodnes zpracovat.

Poslušná holčička

Byla jsem vždycky ta poslušná holčička. Co máma řekla, to se stalo. Táta umřel, když mi byly tři roky, takže si ho moc nepamatuju. Máma se od té doby asi rozhodla vzít můj život do svých rukou. Vybírala mi prakticky všechno - kamarády, oblečení, koníčky, knihy a později i názory. Byla jsem manipulovaná odmalička, ale když v tom žijete, nevnímáte to. Moje kamarádky, které se jí nelíbily, vždycky odradila, byla na ně zlá, kádrovala je, měla nevhodné připomínky, až se potom se mnou přestaly kamarádit. 

Mohlo by se vám líbit

Příběh ze života: “Syn mi doma krade peníze, nevím co s tím,” svěřuje se Hedvika. Psycholog radí

Rodiče své děti milují a jsou pro ně mnohdy nejdůležitější na světě. Umí pro ně udělat mnoho věcí a když jsou dospělé, přirozeně se poměr sil mění. Jsou to děti, které svým rodičům pomáhají a snaží se jim ulehčit, co to jde. Alespoň v některých rodinách tomu tak je. Hedvika to má trochu jinak. Vychovala dva syny a jeden z nich ji momentálně využívá. Co s tím má Hedvika udělat? Psycholog radí, jak situaci zvládnout.
svetzeny.cz

Vybrala mi manžela

Podvolila jsem se, protože to ostatně mámy myslí nejlépe, ne? Vystudovala jsem překladatelství, přestože jsem chtěla být učitelka. Po škole jsem překládala a připravovala se na studium pro tlumočníky a překladatele v oblasti práva, protože máma rozhodla o tom, že budu soudní tlumočnicí, kterou dodnes jsem. Vybrala mi dokonce i partnera. Honza byl z dobré rodiny, studoval právničinu a máma už připravovala svatbu. Ta se uskutečnila a po dlouhých letech převzal manžel štafetu manipulace. Měli jsme tři děti, i když jsem chtěla jen dvě, vybral jim jména, přestěhovali jsme se na baráček, i když se mi líbilo v prostorném bytě. Jezdili jsme na dovolenou za sluncem, protože Honza nenávidí zimu, kdežto já ji mám ráda. Po tak velkém prozření, že se mnou celý život všichni manipulují, nevím, co dál se životem. Co mám dělat? Jak se z toho vymanit? Děkuji.

Vyjádření psychologa Pavla Pařízka

Andrea si musí uvědomit, že má právo na vlastní názory, přání a rozhodnutí. Je třeba, aby začala postupně přebírat kontrolu nad svým životem a stanovovala si vlastní cíle a priority. Může být užitečné začít malými kroky, jako je vyjádření vlastního názoru v každodenních situacích nebo trávení času aktivitami, které ji skutečně naplňují. Zároveň je však třeba si uvědomit, že změna dlouhodobých vzorců chování a vztahů není snadná a vyžaduje čas a trpělivost.

Mohlo by se vám líbit

Příběh ze života: "Dcera mě nepozvala na svatbu, mstí se mi za to, že jsem ji údajně neměla dost ráda,” pláče Radana. Psycholog radí, jak postupovat

Rodinné vztahy jsou někdy velmi složité a spletené. Ne vždycky si rozumíme se všemi tak, jak bychom chtěli. Zásadní životní události tak mohou být prověrkou nejen vztahů, ale také našich rozhodnutí a jednání. Paní Radana protěžovala při výchově víc svého syna a její dcera ji nyní “trestá” tím, že jí nepozve na svou svatbu. Dá se situace řešit? A lze vůbec vztah uzdravit?
svetzeny.cz

Andrea musí být k sobě laskavá a neodsuzovat se za to, že se v minulosti podvolovala manipulaci. Měla by se zaměřit na přítomnost a budoucnost a hledat způsoby, jak si vybudovat život podle vlastních představ. V neposlední řadě může být velmi přínosné vyhledat odbornou pomoc, například formou psychoterapie. Terapeut může pomoci zpracovat bolestivé emoce, naučit se asertivitě a zdravému sebeprosazování a postupně budovat sebevědomí a sebeúctu.

Kdo je Pavel Pařízek

Psycholog, psychoterapeut a zakladatel portálu Terapie.cz, který zkracuje lidem cestu ke správnému psychoterapeutovi. Se svými klienty nejčastěji řeší problémy v rodině nebo vztazích, úzkosti, deprese či pocity vyhoření. Soustředí se i na existenciální problémy bezvýchodnosti a nesmyslnosti nebo překonávání obtížných životních situací.

Pomoc hledejte na www.terapie.cz.

Info ikona
Pavel Pařízek
Zdroj článku