Přejít k hlavnímu obsahu

18 znaků, že máte vysokou emoční inteligenci: Patříte mezi 36 % lidí, kteří se touto předností mohou pochlubit?

Info ikona
Emoční inteligence

V populaci má být odhadem 36 procent lidí s vysokou inteligencí. Ta má být dokonce důležitější než vysoké IQ. Tito jedinci jsou prý předurčeni obchodně a kariérně uspět, zároveň vydělávají i více peněz. Patříte mezi ně? Zjistěte to.

Emoční inteligence je základ úspěchu

Existují různé typy inteligence, jedou z nich je tzv. emoční inteligence, která bývá častí podceňovaná, přitom lidé s vysokou emoční inteligencí často v reálném životě bývají úspěšnější než lidé s vysokým IQ. Proč je tzv. EQ v životě tak důležité? Skrývá v sobě hned několik pozitivních dovedností. Je to například empatie, cílevědomost, schopnost motivovat ostatní, sebeovládání, uvědomělost a sociální dovedností. Lidé oplývající emoční inteligencí zjednodušeně řečeno velmi dobře rozumí svým emocím a vyznají se i v pocitech druhých. Jsou schopni předurčit, jaké mají jejich emoce dopady. Vědí, jak své pocity ovládat a také umí „krotit“ emoce druhých. Zvládají to dobře i pod tlakem.

Kvíz: Otestujte své logické myšlení. Uhádnete všechny hádanky? Jen 10% lidí je dokáže správně vyřešit

svetzeny.cz

Odhadem 36 procent lidí se touto předností může pochlubit

Hovoří se o tom, že by tuto přednost mělo mít asi 36 procent lidí. Na pracovním trhu jde o velmi žádanou komoditu. Dokonce se hovoří o tom, že EQ je zodpovědné za až 58 procent profesního a obchodního úspěchu. Někteří lidé jsou přesvědčeni, že žádná jiná vlastnost či dovednost není tak důležitá, co se týče kariéry. Emoční inteligence je totiž základem pro řadu dalších důležitých dovedností – time managementu, komunikace, jednání se zákazníky. Údajně až 90 % top pracovníků má oplývat emoční inteligencí. Je pravděpodobné, že vysoké EQ vás předurčuje k úspěchu.

Uvádí se, že emoční inteligence souvisí i s výší mzdy. Lidé s vysokým EQ vydělávají o 29 000 dolarů ročně více než ti, kterým tato dovednost chybí. Už pouhé zvýšení EQ o jeden procentní bod přidá k ročnímu platu odhadem 1300 dolarů. To platí napříč odvětvími. Tato zjištění podporuje i interní průzkum společnosti PepsiCo. Bylo zjištěno, že manažerům společnosti s vysokým EQ se podařilo překonat roční cíle odhadovaných příjmů o 15–20 %, manažeři s nízkou emoční inteligencí nedosahovali stejně skvělých výsledků. Vedoucí pracovníci, kterým chybí emoční inteligence nejsou zkrátka schopni podat tak dobrý výkon. Lidé s vysokou emoční inteligencí se nejlépe uplatní jako manažeři, vedoucí, ředitelé, marketingový experti, personalisté, učitelé, právníci, mluvčí či psychologové.

Psycholog popsal vztah s narcistou: Takový člověk vás časem zničí. Devastující vliv má na vaši psychiku i tělo

svetzeny.cz

Znaky emoční inteligence

Možná i vy oplýváte vysokou emoční inteligencí, jen to o sobě nevíte. Zde jsou znaky vysokého EQ:

 • Umíte pracovat se svými emocemi, uvědomujete si, jaký mají dopad na vás i ostatní.

 • Umíte se ovládat, nejste agresivní, neděláte emotivní a ukvapená rozhodnutí.

 • Jste cílevědomí a nechybí vám motivace.

 • Jste empatičtí, dovedete se vcítit do druhých.

 • Jasně a srozumitelně komunikujete s druhými.

 • Daří se vám ovlivnit druhé.

 • Dobře zvládáte vypjaté situace.

 • Uznáváte, že máte silné a slabé stránky.

 • Tolerujete chyby a nechováte k druhým zášť.

 • Máte smysl pro humor.

 • Máte lidi „přečtené“ a snadno prohlédnete přetvářku.

 • Zajímáte se o lidi kolem sebe.

 • Víte, že dokonalost neexistuje, nehledáte ji.

Zdroj článku