Přejít k hlavnímu obsahu

Psycholog popsal vztah s narcistou: Takový člověk vás časem zničí. Devastující vliv má na vaši psychiku i tělo

Vztah s narcistou vypadá zpočátku jako z pohádky, na konci vás však zanechá zraněné, unavené, zklamané a s pochybnostmi o své hodnotě. Má devastující vliv na psychiku a tělo. Jak trpí oběti narcistů a co dělat, aby se z takového partnerství vzpamatovali?

Vztah s narcistou vás časem zničí

Vztah s narcistou zpočátku připomíná pohádku. Po celé řadě zklamání žena narazí na naprosto perfektního muže. Stará se o svůj zevnějšek, chová se jako gentleman, je vtipný, okouzlující, charismatický a má vybudovanou kariéru a slušné zázemí. Skoro jako princ z pohádky...Má to ale jeden háček, partnerství s narcistou je pohádka se špatným koncem, ze které si princezna většinou nese velké ponaučení. Kdo jsou to vlastně ti obávaní narcisté? Narcisty charakterizujeme jako lidi s poruchou osobnosti, kteří jsou přesvědčeni, že jsou výjimeční, lepší než druzí, vyvolení. Typické je, že jim schází empatie, využívají druhých, jsou přehnaně sebevědomí, arogantní a touží po obdivu a pozornosti od ostatních. Narcisté bývají skvělí manipulátoři, kteří si už dopředu vybírají svoji oběť tak, aby s ní mohli „hýbat“ jako s figurkou na šachovnici. Proč je tak jednoduché zamilovat se do nich, vysvětluje psycholožka Dr. Lisa Firestone.

Mnoho lidí, kteří se zamilují do narcistů, má problémy se závislostí na druhých. Snesou určitou míru zneužívání, protože se necítí dostatečně sebevědomí, aby si stanovili hranice nebo byli sami.

Ženy narcistky: Nebezpečné sokyně v lásce i falešné kamarádky. Jak je spolehlivě rozpoznat?

Narcisté jsou lidé, na které si ostatní musí dávat velký pozor. Jsou přesvědčeni o své dokonalosti a s ostatními jednají s despektem. Vnímají je jen jako prostředek k dosažení svých cílů. Psychologové tvrdí, že existují rozdíly mezi ženami-narcistkami a muži-narcisty. Zjistěte jaké to jsou, pomůže vám to narcistky rozpoznat a raději se jim vyhnout.
svetzeny.cz

Devastující vliv má na vaši psychiku

O tom, jak vás dovede takový toxický vztah zničit po psychické stránce, by se dala napsat disertační práce nebo pěkně tlustá kniha. Pojďme si shrnout alespoň ty nejčastější psychické potíže, které trápí lidi ve vztahu s narcisty, nebo po jeho skončení. V první řadě je to různá forma úzkostí, která se dotýká hlavně vztahů a seznamování. Tito lidé mají problém druhým znovu věřit, mohou se objevit i panické záchvaty. Někteří se uzavřou do sebe a upadnou do deprese, jelikož si najednou přijdou bezcenní. Jiní se zase nemohou zbavit posttraumatického stresu, neustále si přemítají dokola vzpomínky z minulosti a jejich mysl je neustále ve střehu. Největším problémem bývá ztráta sebevědomí. Ze vztahu s narcistou lidé často odcházejí zranění a s pochybnostmi o své hodnotě. Mohou se cítit jako nedostatečně dobří, stydět se či mít problém s rozhodováním. Někteří si zase nemohou odpustit, jak se sebou nechali zacházet. Psychiatrička Dr. Perpetua Neo varuje hlavně před návraty k narcistům.

Občas se budou objevovat a mizet z vašeho života, zvláště když začínáte žít znovu lépe, protože nechtějí, abyste bez nich měli dobrý život. Někdy vám budou chybět a budete je chtít kontaktovat. Nebo budete nadále ve spojení, protože si myslíte, že je to slušnost, a tak vás narcista dál nenápadně vysává a brání vašemu uzdravení.

13 varovných signálů, že jste ve vztahu s narcistou

Když jste ho poznala, nemohla jste uvěřit svému štěstí, byl galantní a choval se k vám jako k princezně. Pomalu však začal být kritický a měl snahu vás ovládat. Jako byste najednou žila vedle někoho jiného. Sedí na vás tento popis? Pak máte možná co dočinění s narcistou. Pokud se chcete ujistit, podívejte se na varovné signály, které prozradí, že skutečně žijete s narcistickým partnerem.
svetzeny.cz

Trpí nejen duše, ale i tělo

Je nezpochybnitelné, že vztah s narcistou má devastující vliv na vaši duši, ale trpí i vaše tělo. Oběti narcistů se mohou potýkat s chronickou únavou. Narcisté jsou totiž energetičtí upíři, kteří vás dovedou zcela vysát. Když už si na vás nic nevezmou, opustí vás, a vydají se lovit další kořist, kterou použijí v budoucnu ke svému prospěchu. Ve vztahu s narcistou, nebo po jeho skončení vám může připadat, že vám už nezbývá žádná energie. Objevit se může vyčerpání i problém usnout. Dále se mohou vyskytnout zdravotní problémy jakými jsou chronické bolesti (zejména hlavy), pocit staženého žaludku, nevolnost, přejídání (nebo naopak hladovění), bolest svalů. V naší galerii najdete tipy, jak skončit vztah s narcistou a zotavit se z něj jednou provždy.

Co dělat po skončení vztahu s narcistou
Zdroj článku