Přejít k hlavnímu obsahu

6 známek, že žijete s narcistou: Je lepší odejít, nebo zůstat?

Žijete s partnerem, který se neustále prezentuje jako dokonalý? Možná máte co do činění s narcistou, víte, jak tuto poruchu osobnosti spolehlivě poznáte? Pomůže vám v tom těchto 6 známek chování. Pak už zbývá jen rozhodnout se, zda je lepší zůstat, nebo odejít.

1. Dělá se důležitým

Narcista může klidně dělat naprosto průměrnou práci, prezentovat se ale bude jako „ředitel zeměkoule“, jehož práce je nejdůležitější na světě a všechno ví nejlépe. Nad vašimi kariérními úspěchy mávne rukou, ale po vás bude chtít, abyste oslavovali každý jeho počin.

2. Fantazíruje o své slávě a všemohoucnosti

Narcisté mívají pocit, že jsou neustále v záři reflektorů a všichni věnují pozornost jen jim. Takový partner si neustále bude chtít dokazovat, jak je úžasný, nepřehlédnutelný jedinečný. Výjimkou není ani to, že svému partnerovi/své partnerce neustále dokola sděluje, jak ho balí ostatní muži/ženy, jak se na něj všichni dívají, obdivují ho nebo mu dokonce závidí. Po čase vás tyto otravné řeči začnou pěkně štvát. Sociální sítě jsou rájem narcistů, můžete si být jisti, že i tam bude chtít být středem pozornosti. Často si přikrášlují svůj životní příběh a ostatním vypráví, jak se znají s celebritami a kde všude byli, i když v realitě se nikdy nepodívali dál než do krajského města. Připravte se na to, že bude hodně náročné to snášet.

Mohlo by se vám líbit

Dokážete rozpoznat toxické přátelství od opravdového?

Přátelství je krásné spojení, které nás mnohdy s určitými lidmi provází celý život. Rosteme společně se svými přáteli a to nejen výškově, ale především duševně. Někdy se však může stát přátelství spíše přítěží. Jak rozpoznat toxického kamaráda od toho „na život a na smrt“?
svetzeny.cz

3. Ostatní mu nerozumí

Co se stane, když někdo narcistovi jeho příběh nezbaští i s návnadou? V ten moment přejde narcista do útoku a označí jej za závistivce, který mu nerozumí, protože nepatří do „vyšších kruhů“, ve kterých se narcista (většinou domněle) pohybuje. Má pocit, že všichni na něj žárlí, protože je jedinečný a úžasný.

4. Musíte mu projevovat neskonalý obdiv

Nestačí, že si tiše vyslechnete jeho báchorky, kterými se před ostatními prezentuje, narcista po vás bude chtít, abyste se stala jejich součástí a jeho verzi příběhu podpořila. Také mu musíte neustále vyjadřovat neskonalý obdiv, chválit jej za to, jak je šikovný, úspěšný, krásný...V momentě, kdy to nebudete dělat, začne se chovat podrážděně a celou situaci otočí proti vám a bude si klást otázku, zda si ho vůbec zasloužíte.

Info ikona
Obdiv
Mohlo by se vám líbit

Odhalte psychopata ve vaší rodině, než bude pozdě: 10 znaků, že je vaše dítě sociopat!

V dnešní době se ve zprávách čím dál tím častěji objevují tragické zprávy o útočnících, kteří zabili v amoku několik lidí. Možná vás někdy napadlo, jak takový člověk mohl být vychovaný a zda na tom mají podíl jeho rodiče. Jenže možná i jeho rodiče kdysi přemýšleli, zda z jejich dítěte nevyroste špatný člověk. Možná přehlédli některé z následujících varovných signálů, že je jejich dítě sociopat. Sociopatie je jednou z nejčastějších poruch osobnosti a její příznaky se projevují již v dětském věku. Podívejte se na 10 nejčastějších poznávacích znamení sociopatických dětí.
svetzeny.cz

5. Nároky

Narcista má pocit, že si zaslouží vše, co život nabízí. Nárokuje si věci, o kterých nemá právo rozhodovat a vyžadovat je. Bude po vás chtít, abyste skákali tak, jak on píská. Bohužel se dokonce stává, že vás narcista může nutit do sexu, i když ten den nemáte vůbec náladu, nepřistupte na jeho hru, musí se naučit význam slovíčka ne.

6. Nezná pocit viny, lítost, ani empatii

Narcistovi záleží na jediné osobě, tou je on sám. Nikdy vás v ničem nepodpoří a nepomůže vám, protože je mu to zkrátka „ukradené“, stará se jen sám o sebe. Dovede si hodiny stěžovat, ale běda, jak byste i vy chtěli utěšit, na to není zvědavý.

Odejít, nebo zůstat?

Většina psychologů je toho názoru, že je jen velmi malá šance, že by narcista „šel do sebe“ a své chování změnil. Je tedy na vás, zda jste ochotní jeho chování akceptovat. Rozchod je nejméně bolestným řešením, ale pakliže se rozhodnete zůstat, snažte se ve vztahu stanovit si určité hranice, poznat do hloubky, jak narcisté přemýšlí a hlavně neztraťte sami sebe, protože narcista nedovolí, abyste po jeho boku zářili.

Mohlo by se vám líbit

Psychologické hry našeho mozku: Poznejte jeho triky, pomůže vám to pochopit vaše pocity, chování druhých i marketing firem

Toto je 5 psychologických her, které náš mozek vytváří. Je důležité o nich vědět, protože pak pochopíte, proč se v některých situacích cítíte určitým způsobem, proč se druzí chovají daným stylem a také, jak funguje marketing firem, který psychologické hry využívá ven svůj prospěch.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Tato znamení zvěrokruhu jsou rození vítězové: Dokládají to i statistické údaje z olympiád. Jste mezi nimi?

Tipnete si, která 4 znamení se řadí mezi ty nejúspěšnější? Jsou to rození vítězové, kteří jsou vytrvalí a odhodlaní splnit si v životě všechny svoje sny. Dokládá to i statistika olympijských vítězů dle znamení zvěrokruhu. Jste také jedni z nich?
svetzeny.cz