Horoskop: Tato dvě znamení zvěrokruhu tvoří nejdokonalejší pár v celém vesmíru podle astrologie. Jste ti vyvolení?
svetzeny.cz
V dnešní době bohužel nejsou výjimečné traumatické události, které mohou zanechat na člověku následky do konce života. Může to být svědectví otřesného činu, zneužívání v dětství, znásilnění, napadení nebo třeba autonehoda. Události, jako jsou tyto, pak mohou vyvolat posttraumatickou stresovou poruchu (zkráceně PTSP či PTSD, z angl. Posttraumatic Stress Disorder). Podívejte se na pět příznaků, podle kterých můžete u vašeho partnera poznat, zda nebyl touto vážnou poruchou v důsledku nějaké traumatické události zasažen.
Flashback je v podstatě záblesk vzpomínky, kdy se člověku promítá nepříjemná událost prožitá v minulosti. Je to natolik silná vzpomínka, že se člověk cítí téměř stejně, jako by danou situaci prožíval znovu. Do hlavy sice partnerovi nevidíte, ale zpozorněte, pokud se často budí ze spánku a pronásledují ho noční můry. Zkuste mu zajistit co největší komfort při spánku a snažte se, aby cítil vaší blízkost.
Dalším příznakem posttraumatické stresové poruchy může být nespavost. Pokud má vaše drahá polovička velký problém s usínáním, celé hodiny zírá do stropu namísto spánku nebo po probuzení z noční můry už nedokáže usnout, čeká ho nakonec spánková deprivace, která výrazně oslabuje stav mysli. Snažte se proto partnera povzbudit, aby znovu usnul. Někdy může pomoci poslech různých zvuků, jako jsou zvuk deště, jedoucího auta nebo třeba praskajícího ohně. Nápomocná může být také aromaterapie.
Každodenní činnosti u něj mohou bez vyzvání způsobit drastické výkyvy nálad a frustrují ho i malé nehody. Zkuste mu navrhnout, aby zkusil meditaci nebo jiný způsob uklidnění mysli. Omezení náhlých změn nálad je velmi důležité, protože v budoucnu by mohly vést k daleko škodlivějšímu chování. Obzvlášť výbuchy vzteku mohou časem eskalovat až k násilnému jednání.
Dejte pozor, zda se váš partner nevyhýbá činnostem, které ho dříve bavily. Pokud u něj zpozorujete ztrátu zájmu o jeho koníčky, zkuste si s ním promluvit a zjistit příčinu ztráty zájmu. Bez rozumného vysvětlení to totiž může být indikátor hlubokého depresivního stavu, který posttraumatickou stresovou poruchu často provází.
Ať děláte cokoliv, váš partner je v neustálém napětí. Život v neustálém stavu paniky je pro vašeho partnera velice stresující. Pak může i zvuk rozbitého talíře nebo klakson u vozidla způsobit dokonce panický záchvat. Časem pak může tento druh úzkosti vést ke zdravotním problémům, které jsou někdy nevratné.
Všechny příznaky posttraumatické stresové poruchy jsou do určité míry normálním projevem po tragické nebo traumatické události. Pokud však váš partner vykazuje tyto příznaky déle než měsíc, nebo je jeden z příznaků velmi výrazný, podpořte jej v návštěvě odborníka. Existují i skupinové terapie, kde se schází lidé s podobnými prožitky.
Pexels
www.pexels.com
www.pexels.com