Přejít k hlavnímu obsahu

Odhalte vážné nebezpečí dřív, než bude pozdě: 5 příznaků, že váš partner trpí posttraumatickou stresovou poruchou

V dnešní době bohužel nejsou výjimečné traumatické události, které mohou zanechat na člověku následky do konce života. Může to být svědectví otřesného činu, zneužívání v dětství, znásilnění, napadení nebo třeba autonehoda. Události, jako jsou tyto, pak mohou vyvolat posttraumatickou stresovou poruchu (zkráceně PTSP či PTSD, z angl. Posttraumatic Stress Disorder). Podívejte se na pět příznaků, podle kterých můžete u vašeho partnera poznat, zda nebyl touto vážnou poruchou v důsledku nějaké traumatické události zasažen.

Info ikona
Nespavost

1. Trpí flashbacky

Flashback je v podstatě záblesk vzpomínky, kdy se člověku promítá nepříjemná událost prožitá v minulosti. Je to natolik silná vzpomínka, že se člověk cítí téměř stejně, jako by danou situaci prožíval znovu. Do hlavy sice partnerovi nevidíte, ale zpozorněte, pokud se často budí ze spánku a pronásledují ho noční můry. Zkuste mu zajistit co největší komfort při spánku a snažte se, aby cítil vaší blízkost.

2. Je to nespavec

Dalším příznakem posttraumatické stresové poruchy může být nespavost. Pokud má vaše drahá polovička velký problém s usínáním, celé hodiny zírá do stropu namísto spánku nebo po probuzení z noční můry už nedokáže usnout, čeká ho nakonec spánková deprivace, která výrazně oslabuje stav mysli. Snažte se proto partnera povzbudit, aby znovu usnul. Někdy může pomoci poslech různých zvuků, jako jsou zvuk deště, jedoucího auta nebo třeba praskajícího ohně. Nápomocná může být také aromaterapie.

Mohlo by se vám líbit

Horoskop: Tato dvě znamení zvěrokruhu tvoří nejdokonalejší pár v celém vesmíru podle astrologie. Jste ti vyvolení?

To, se kterým člověk vám je dobře, samozřejmě nezávisí pouze na znamení zvěrokruhu. Pokud se ovšem zeptáme hvězd, která dvě znamení tvoří onen dokonalý pár, mají okamžitou odpověď. Když se totiž tato dvě znamení zvěrokruhu spojí, setká se magie, která nejde přehlédnout!
svetzeny.cz
Info ikona
Frustrace

3. Má časté výkyvy nálad

Každodenní činnosti u něj mohou bez vyzvání způsobit drastické výkyvy nálad a frustrují ho i malé nehody. Zkuste mu navrhnout, aby zkusil meditaci nebo jiný způsob uklidnění mysli. Omezení náhlých změn nálad je velmi důležité, protože v budoucnu by mohly vést k daleko škodlivějšímu chování. Obzvlášť výbuchy vzteku mohou časem eskalovat až k násilnému jednání.

4. Ztratil zájem o své koníčky

Dejte pozor, zda se váš partner nevyhýbá činnostem, které ho dříve bavily. Pokud u něj zpozorujete ztrátu zájmu o jeho koníčky, zkuste si s ním promluvit a zjistit příčinu ztráty zájmu. Bez rozumného vysvětlení to totiž může být indikátor hlubokého depresivního stavu, který posttraumatickou stresovou poruchu často provází.

Mohlo by se vám líbit

Jako voda a oheň: Hodíte se k sobě s partnerem na základě toho, k jakému živlu náleží vaše znamení zvěrokruhu?

Každé z 12 znamení zvěrokruhu náleží k jednomu ze čtyř živlů: zemi, vzduchu, ohni či vodě. Pro partnerský vztah je to důležité z hlediska kompatibility, nebudeme si nalhávat, že si všechna znamení rozumí stejně. Hodíte se ke svému partnerovi na základě elementů, které vám náleží?
svetzeny.cz
Info ikona
Napětí

5. Je neustále napjatý

Ať děláte cokoliv, váš partner je v neustálém napětí. Život v neustálém stavu paniky je pro vašeho partnera velice stresující. Pak může i zvuk rozbitého talíře nebo klakson u vozidla způsobit dokonce panický záchvat. Časem pak může tento druh úzkosti vést ke zdravotním problémům, které jsou někdy nevratné.

Všechny příznaky posttraumatické stresové poruchy jsou do určité míry normálním projevem po tragické nebo traumatické události. Pokud však váš partner vykazuje tyto příznaky déle než měsíc, nebo je jeden z příznaků velmi výrazný, podpořte jej v návštěvě odborníka. Existují i skupinové terapie, kde se schází lidé s podobnými prožitky.

Mohlo by se vám líbit

Horoskop: Tato znamení jsou ve vztahu nejvíce milující. Máte někoho takového po svém boku?

Tři znamení zvěrokruhu dělají vše pro to, aby se jejich blízcí vždy cítili šťastní a milovaní. Pokud se půjdete zeptat hvězd, jaký partner je ten nejlepší, tohle je jejich odpověď.
svetzeny.cz