Přejít k hlavnímu obsahu

Návrat k duševní rovnováze: překonejte úzkost pomocí přírodní léčby

Řada z nás si myslí, že pocit silné duševní nepohody hned znamená, že trpí depresí. Lidé se také běžně potýkají se stresem a popisují svůj stav jako úzkost. Skutečně, úzkost může být normální reakcí na stresové situace. Je ale důležité odlišit normální a přechodné pocity úzkosti od úzkostných poruch, kdy tento stav přetrvává po delší dobu, je výrazně intenzivní a významně ovlivňuje kvalitu života.

Úzkostné poruchy postihují až 10 % populace a projevují se různorodými symptomy, často doprovázenými i problémy se soustředěním či spánkem.

Poslední období bylo náročné – covid, inflace, ruská agrese a energetická krize – to vše přispělo ke zvýšenému stresu v životě lidí. Pro pocit bezpečí a jistoty potřebujeme finanční stabilitu a kontakt s blízkými, avšak pandemie nám tuto rovnováhu nabourala. Ordinace lékařů se zaplnily pacienty, kteří se dříve nepotýkali s psychiatrickými problémy. K nim se přidali jedinci, kteří sice překonali pandemické období, ale nesli s sebou i psychické následky - statistiky dokonce hovoří o každém pátém pacientovi. MUDr. Darina Hrabovská, specializující se na psychiatrii, upřesňuje: "U mladší populace jsou častěji pozorovány úzkostné poruchy, zatímco u starších se častěji projevují poruchy paměti a pozornosti. K nám se také vracejí pacienti, kteří byli již stabilizováni, ale pandemie je opět uvrhla do depresivních nebo úzkostných stavů. U pacientů s již existujícími poruchami jsme také častěji zaznamenali zhoršení."

Jak se pozná, že je čas na léčbu?

Příznaky úzkostných poruch mohou být nejen psychického charakteru, ale často se projevují i fyzicky, jako je bušení srdce, svírání na hrudi, neschopnost nadechnout se, pocity na omdlení nebo bolesti. Tyto tělesné projevy jsou často důvodem, proč se pacienti obrací na své obvodní lékaře či rovnou specialisty.

Úzkostná porucha je jedna z nejčastějších psychických diagnóz a postihuje mnoho jedinců. Nedostatečně léčená úzkost má negativní dopad na kvalitu života a může se s časem zhoršovat. 

Mohlo by se vám líbit

Drsné vystřízlivění matky alkoholičky: Michaela Duffková dopadla během mateřství na úplné dno

Velmi tenká je hranice mezi občasným popíjením a alkoholismem. Své o tom ví Michaela Duffková (31), jež si prošla peklem poté, co porodila první dceru. Během roku se z ní stala troska, pro kterou neexistovalo nic jiného než plná sklenička.
svetzeny.cz

Chemie nebo příroda?

V léčbě úzkostných projevů se uplatňuje psychoterapie, antidepresivní a anxiolytická léčba. Právě benzodiazepinová anxiolytika patří mezi nejčastěji předepisované léky proti úzkosti. Avšak farmakoterapie úzkosti, zejména dlouhodobé užívání benzodiazepinů, může nést riziko závislosti a příznivci alternativních přístupů preferují léčbu na přírodní bázi. S tím souhlasí i doktorka Darina Hrabovská: „Ve včasném stádiu, respektive při dostatečně rychlém podchycení problému, doporučuji nejdříve sáhnout po fytofarmaku, tedy léku na přírodní bázi. Rovněž tak u mladého člověka, který se doteď s pomocí benzodiazepinů neléčil.“ Koneckonců i pacienti sami preferují takové přípravky, které nejsou návykové, dobře se snáší a nezpůsobují únavu.

Léčivá levandule

Příroda nám může poskytnout pomocnou ruku. Léčba rostlinami je využívaná odnepaměti. Rychlý anxiolytický účinek může mít například inhalační nikotin nebo alkohol, avšak tyto látky nejsou ideální pro zdraví a mohou způsobovat závislost. Jako volně prodejná přírodní alternativa může sloužit fytofarmakum Lavekan s esenciálním olejem z levandule úzkolisté (Lavandula angustifolia). Esenciální olej levandule úzkolisté může snižovat dráždivost nervů a má antiepileptický účinek, aniž by způsoboval nepříznivé vedlejší účinky nebo závislost. Levandulový extrakt je vhodným lékem pro zvládání úzkostných poruch a psychosomatických potíží, jako jsou zažívací problémy, nevolnost, nespavost nebo bolesti bez objektivního nálezu při vyšetření. PharmDr. MVDr. Vilma Vránová, Ph.D. z Farmaceutické fakulty VFU Brno to popisuje účinky levandulových silic takto:  „Můžeme si to představit tak, že snižuje dráždivost nervů podobně jako antiepileptika při léčbě migrén nebo neuropatických bolestí. Díky naprosto odlišnému mechanismu účinku tak na rozdíl od benzodiazepinů, extraktu kozlíku lékařského nebo guaifenezinu nesnižuje pozornost a nemá nepříznivý vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Tento mechanismus účinku ovšem vylučuje užití levandulového extraktu jako rychlého hypnotika. Užívání extraktu z levandule spánek sice zlepšuje, ale je to dáno anxiolytickým účinkem, který se projeví nejdřív po týdnu užívání.“

Nebojte se požádat o pomoc

Je důležité odstranit společenské předsudky, které mohou bránit jedincům navštívit odborníky, když si uvědomují, že se sami nedokáží vyrovnat s problémy. Úzkostné a depresivní poruchy mohou zvyšovat riziko dalších onemocnění, včetně kardiovaskulárních a metabolických.

Pokud trvá vaše depresivní nálada déle než dva týdny a vy cítíte izolaci, trvale smutní, nemůžete se radovat z věcí, které vás dříve těšily, máte problémy se spánkem a nedokážete se soustředit na práci či studium, je na čase vyhledat odbornou pomoc. Pokud po měsíci užívání levandulového extraktu nepozorujete změny, je vhodné konzultovat situaci s lékařem.

Vyhýbání se stigmatizaci duševních onemocnění je důležité, stejně jako včasná a adekvátní léčba. Přírodní léčba levandulovým extraktem může být jednou z možností pro řešení úzkostných poruch bez závažných vedlejších účinků. Nicméně, pokud máte podezření na jakýkoliv druh duševního onemocnění, nebo trpíte dlouhodobou úzkostí nebo depresí, je důležité konzultovat svůj stav s odborníkem, který vám může nabídnout vhodnou léčebnou strategii a podporu.

Neberte své psychické zdraví na lehkou váhu. Odborná pomoc a léčba mohou změnit váš život k lepšímu a pomoci vám dosáhnout duševní rovnováhy a kvality života, kterou si zasloužíte. Nenechte úzkost a depresi ovládnout vaše každodenní fungování. S vhodnou léčbou a podporou můžete znovu nalézt radost a žít naplněným životem.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku