Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Otestujte své logické myšlení. Uhádnete všechny hádanky? Jen 10% lidí je dokáže správně vyřešit

Info ikona
IQ test

Zajímá vás, jak jste na tom ohledně logiky? Otestujte se pomocí krátkého zábavného kvízu, ve kterém naleznete řadu hádanek. Abyste nalezli správné odpovědi z nabízených možností, musíte použít logické a abstraktní úvahy či různé analogie. Výsledek pak napoví, jak jste na tom s logickým uvažováním. Jen 10% lidí dokáže tento kvíz správně vyřešit.

Kvíz: Jak dobře znáte romantické filmy? Otestujte své znalosti

svetzeny.cz

Co je vlastně logika

Pod pojmem logika se skrývá systém uvažování, jehož cílem je vyvodit platné závěry na základě dostupných informací. Při použití tohoto systému se člověk soustředí na argumentaci tím, že definuje předpoklady nebo tvrzení, které mu v konečném důsledku pomáhají prokázat jejich celkový závěr. Při řešení hádanek či rébusů pak uplatňujete právě logické myšlení.

Věděli jste, že existují čtyři typy logiky?

Logika není jen jedna, ale jsou hned čtyři typy logiky. Prvním z nich je neformální logika, která k argumentům používá deduktivní a induktivní (spojovací) uvažování. Druhým typem je formální logika, která používá tzv. sylogismy k vyvozování závěrů, kdy je jeden z výroků odvozen z ostatních dvou předpokladů určité formy. Dalším typem je symbolická logika, která používá symboly k přesnému mapování platných a neplatných argumentů. A posledním typem je matematická logika, která používá matematické symboly k prokázání teoretických argumentů.  

Zdroj článku