Promotion
Promotion
Promotion

Někdo vás zranil zdánlivě nevinným vtipem? Mohlo jít o jednu z častých praktik manipulátorů

Promotion
Promotion
Slib
Info ikona

Ačkoliv vám něco slíbili, pak to nechtějí dělat a vyhýbají se přímé konfrontaci

Lidé, kteří mají manipulativní osobnost, jsou obvykle pesimističtí a jejich špatná nálada se prolíná skrytým hněvem do jejich činů, prokrastinací, tvrdohlavostí nebo neefektivitou. Není tedy žádným překvapením, že se jim nechce do plnění slibů, které vám řekli jen pro chvilkový lepší dojem. Nejčastěji se poté plnění slibů vyhýbají, a pokud se je s tím snažíte přímo konfrontovat, nejspíš se dozvíte, že je to vlastně vaše chyba, protože jste se neozvali nebo jim nezvedli telefon. Pokud se vám podaří manipulátora konfrontovat, je dobré, aby pocítil odpovědnost za své jednání, protože pak vás přestane obviňovat. Současně se snažte klást důraz na vaše potřeby. Nikdy také manipulátora nekonfrontujte ve vzteku, ať už je rozzlobený on nebo vy.

Nechávají vás cítit se trapně, aby vás učinili zranitelnějšími

Manipulace občas může dojít až k sociální a emociální šikaně. V některých případech může mít například formu intelektuálního obtěžování. Jde v podstatě o to, že manipulátor převezme roli odborníka na danou věc, zatímco takzvaná oběť se cítí trapně a méněcenně. Pokud se vám stane něco podobného, nesnažte se situaci vyhrotit k souboji o moc. Pokud se budete tvářit, že vás slova manipulátora nijak neovlivňují, manipulátor vás přestane chtít poučovat a může se za své chování později i stydět. Pokud vám neustále opakuje a zdůrazňuje nějakou chybu, které jste se v minulosti dopustili, dejte mu jasně najevo, že už na tom nezáleží a je pro vás to minulost.

Manipulace
Info ikona

Zkreslují fakta, abyste pochybovali o svém vlastním úsudku, vnímání či paměti

Manipulátoři dokážou změnit fakta o události natolik, že začnete pochybovat o svých vlastních vzpomínkách nebo se začnete ptát, zda jste celou událost nevnímali špatně nebo jinak. Na konci dne si tak můžete dokonce splést, co je pravda a co není, takže je tato technika opravdu velmi nebezpečná. Jedním ze znaků toho, že jste pod vlivem této emoční manipulace, je právě to, že začnete náhle zpochybňovat vše, co jste udělali, a přemýšlet o věcech, o kterých byste obyčejně nepřemýšleli. V této situaci se doporučuje důvěřovat svému úsudku a svým instinktům, nebo poprosit o nestranný náhled lidi, kterým důvěřujete.

Vytvářejí na vás tlak tím, že vám dají jen malý nebo žádný čas na rozhodnutí

Emocionální manipulace vás může potkat kdekoliv, například při nákupech, kde je prodejci s oblibou často využívána. Jedná se o prodejní a vyjednávací taktiku, kde prodejce využívá slabost potenciálního klienta. Proto na něj často tlačí, aby si něco koupil, aniž by měl prostor o své koupi přemýšlet. Tato technika manipulace sice není tak škodlivá, jako přetváření vaší reality, ale stejně je dobré naučit se ji detekovat a rozhodně nečinit žádná důležitá rozhodnutí pod tlakem, ale s chladnou hlavou a rozmyslem.

Manipulace
Info ikona

Tváří se, že si z vás dělají legraci, ale ve skutečnosti říkají něco hrubého nebo urážlivého

Oblíbeným trikem manipulátorů je vyvolat ve vás pochybnosti o sobě samém. Může k tomu použít kruté nebo sarkastické komentáře, u kterých předstírá, že si z vás dělá jen legraci. Ve skutečnosti vás svou poznámkou ale zraní nebo urazí. Mějte na paměti, že nejčastěji tyhle nelichotivé žertíky pronáší lidé, kteří trpí nízkým sebevědomím. Vaše odpověď by tak měla být maximálně nad věcí, i když to občas bývá velmi těžké. Nezraňujícím způsobem dejte manipulátorovi najevo, že si zasloužíte respekt a důstojnost stejně jako on.

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion

Roční předplatné Svět Ženy

Svět ženy
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion