Přejít k hlavnímu obsahu

Manželská pravidla, která byste měla porušit: Je to to nejlepší, co pro vztah můžete udělat

Info ikona
Pár

„Porušení některých zažitých manželských pravidel může být ta nejlepší věc, kterou pro svůj vztah uděláte,“ radí psychoterapeutka a autorka knihy Proč jsem si tě vlastně vzala? Barbara Bartlein. A má pravdu. Podívejte se, na které „zásady šťastného manželství“ byste měla zapomenout.

Slíbili jste si, že spolu budete navěky, v dobrém i ve zlém. Jenže to neznamená, že vy sama přestáváte existovat a fungujete už jen jako polovina jednoho celku a bez druhé polovičky, tedy svého manžela, neuděláte ani krok. Přinášíme vám sedm zažitých pravidel, jejichž porušení by vaše babičky možná neschválily, ale vy díky nim budete žít ve spokojeném vztahu.

1. Nikdy nechoďte spát rozhádaní

A to říká kdo? Samozřejmě se vám bude lépe usínat, když budete s partnerem usmíření a ráno se probudíte s „čistým štítem“. Avšak řešit problém dlouho do noci, když jste unavení a podráždění, stejně pozitivní výsledek nepřinese, a hádka může dokonce zbytečně vykrystalizovat. Raději si tedy s parnerem dejte hádací „time-out“ a problém řešte až odpočatí. Znáte to, ráno moudřejší večera.

2. Vždycky k sobě musíte být 100% upřímní

Ano i ne. Důvěra je ve vztahu nesmírně důležitá, ale opravdu musí váš partner vědět veškeré detaily o předchozích milencích? Upřímná neznamená netaktní. „Tím, že před partnerem rozebíráte předešlé vztahy, je vlastně porovnáváte s tím současným. A žádný muž nechce skončit jako ten horší,“ říká psychoterapeutka Barbara Bartlein. Berte tedy ohled na partnerovy city a minulé vztahy zbytečně nerozmazávejte.

3. Všechny dovolené byste měli trávit spolu

Ne vždy mají partneři stejnou představu, jak trávit volný čas. Ráda byste si přes víkend odpočinula v lázních a dala si hříšně sladký dort, zatímco váš manžel je horal a dva dny chce strávit odříznutý od civilizace? Jednou za čas si udělejte každý vlastní program, a uvidíte, jak to vašemu vztahu prospěje! Můžete se na sebe těšit a poté si nadšeně vyprávět zážitky.

4. Pokud se hádáte, brzy se rozvedete

Podle průzkumů je rozvod pravděpodobnější u párů, které se nehádají vůbec. Pokud se totiž neustále držíte zpátky a neřešíte věci, které vám vadí, napětí se bude neustále zvětšovat. Měli byste najít způsob, jak se hádat „zdravě“ a efektivně (bez urážek a vzájemného obviňování), a najít tak konstruktivní řešení problému.

5. Děti jsou vždy na prvním místě

Jakmile se vám narodí děti, jako by váš vztah přestal existovat a už jste jen „máma“ a „táta“. Pokud však svůj partnerské soužití nestavíte mezi hlavní priority, negativně tím ovlivňujete nejen vaše manželství, ale i děti. Těm místo přehnané pozornosti prospěje daleko více, když uvidí, že se rodiče stále milují a mají fungující vztah.

6. Jakmile vyhasne jiskra, je něco špatně

Páry většinou počítají s tím, že bláznivé zamilování jednou pomine a nastane jiná, hlubší fáze vztahu. Jenže jakmile mezi nimi zeslábne i jiskra, o které se v souvislosti se šťastným manželstvím mluví, nastává panika. Vyhasnutí jiskry však neznamená, že máte špatného partnera a měla byste si hledat jiného. Terapeutka Bartlein říká: „Dlouhodobé vztahy fungují nejen na lásce, ale hlavně na věrnosti a důvěře. Nemůžete čekat, že budete denně zažívat ohňostroje vášně. Existují i důležitější hodnoty.“

7. Sex je manželská povinnost

Zvláště novopečené maminky se k sexu často přemluví, aby uspokojily manžela a „měly klid“. Svolit k sexu jen proto, abyste udělala partnerovi radost, spíš bude mít opačný efekt. Partner stejně pozná, že se k něčemu nutíte, a rozhodně vaši snahu neocení. Sex by neměl být povinností, ale radostí a potěšením vás obou!

Newsletter

Svet Zeny logo

Odebírejte náš NEWSLETTER

Váš e-mail

Na váš e-mail jsme odeslali odkaz pro potvrzení odběru novinek.