Přejít k hlavnímu obsahu

Když máte ráno zatuhlá nebo bolavá záda: Může být na vině Bechtěrova nemoc. Naučte se, jak ji rozpoznat a jak zmírnit příznaky

Info ikona
Bolavá záda

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrova nemoc je chronické a celoživotní nemocnění. Nejčastěji začíná mezi 15. až 30. rokem a postihuje ve větší míře muže. Jak rozpoznat toto zákeřné onemocnění, které v konečném stádiu způsobuje nepohyblivou tzv. bambusovou páteř?

Info ikona
Záda

Začíná to bolestí a ztuhlostí

Mezi nejčastější prvotní příznaky patří bolest a ztuhlost v dolní části zad a kyčlí, které se projevují nejčastěji ráno a po dlouhodobé nečinnosti. Častým příznakem je však i únava nebo třeba bolest v krku. V průběhu onemocnění se mohou příznaky zhoršit, zlepšit nebo zcela zastavit v nepravidelných intervalech.

Nejčastěji postižené oblasti jsou:

  • obratle v dolní části zad
  • přechod mezi páteří a pánví
  • místa, kde se šlachy a vazy připojují ke kostem, zejména pak v páteři
  • chrupavka mezi hrudní kostí a žebry
  • kyčelní a ramenní klouby

Kdy navštívit lékaře

Pokud máte výše uvedené příznaky, měli byste navštívit svého lékaře, který vás může doporučit ke specialistovi. Návštěvu byste neměli odkládat obzvlášť tehdy, pokud vás bolesti probouzejí ze spánku, nebo pokud bolest polevuje se cvičením a nastupuje s odpočinkem. Mezi další alarmující příznaky může patřit i silná citlivost na světlo nebo rozmazané vidění.

Info ikona
Záda

Příčiny a léčba

Příčiny tohoto onemocnění nejsou dosud zcela známy, předpokládá se však, že se na onemocnění podílejí genetické faktory. Zejména lidé, kteří mají gen zvaný HLA-B27, mají výrazně zvýšené riziko vzniku ankylozující spondylitidy. Ačkoliv existují podpůrné léky, zatím neexistuje žádný oficiální lék a toto onemocnění a není tak možné zvrátit škody způsobené tímto onemocněním. Díky včasné léčbě lze však předejít nebo zpomalit její progresi. Léčba většinou zahrnuje kombinaci cvičení, fyzioterapie a podpůrných léků, jako jsou léky proti bolesti atp. U některých lidí se stav zlepší po počátečním období zánětu, u některých se může postupem času zhoršovat. V některých případech mohou zůstat lidi s tímto onemocněním i invalidní. Může totiž například dojít ke srůstání kostí v páteři, díky kterým pak zůstává páteř ve fixní poloze, kdy tomuto stavu se přezdívá bambusová páteř.

Cviky

Ať už jako prevenci nebo součást léčby byste měli zařadit do vašeho života více pohybu pro vaši páteř. Pokud nemáte na cvičení čas a máte sedavé zaměstnání, měli byste alespoň občas páteř rozpohybovat. Najděte si několikrát denně 2-3 minuty a udělejte pár úklonů. Poté si opřete dlaně o horní část hýždí a proveďte pár záklonů. Několikrát se také předkloňte a zapružte směrem ke špičkám. Poté stůjte vzpřímeně, spojte ruce před hrudníkem a otáčejte se do stran.

Máte-li čas, klekněte na zem, opřete dlaně o podlahu. Poté se pomalu z této pozice přesuňte hýžděmi na paty, v této pozici pak přitlačte hlavu k hrudníku. Poté hlavu zvedněte a vraťte se do výchozí pozice. Cvik opakujte alespoň pětkrát.  

Další cvik vyhází v poloze vleže na břiše, ruce opřete dlaněmi vedle ramen. Poté pomalu zvedněte a prohněte trup až do propnutých paží. Podívejte se před sebe a vraťte se do výchozí pozice.

Zdroj: NHS