Přejít k hlavnímu obsahu

Roztroušená skleróza: k lékaři včas!

Pacientů s touto vážnou nemocí v posledních letech přibývá. Je omyl domnívat se, že postihuje starší lidi – nejčastěji propuká mezi 20. až 40. rokem. Velmi důležitá je včasná diagnóza.

Roztroušená skleróza je zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému. Její podstatou je – zjednodušeně řečeno –, že imunitní systém bojuje proti některým molekulám vlastního nervového aparátu, jako by to byl nepřítel. Včasné stanovení diagnózy má velký význam, neboť je-li choroba odhalena v počátku, je možné účinnou biologickou léčbou zmírnit její průběh a eliminovat dopad. Nemocní však bohužel často projevy nepoznají nebo podcení, takže nejdou k lékaři včas.

Jaké příznaky vás mají varovat?

* Poruchy vidění – diplopie (vidíte dvojitě), problémy se zaostřením (vidíte mlhavě), bolest očí

* Poruchy hybnosti končetin (jedné i více), špatná koordinace pohybu (například škobrtání)

* Poruchy citlivosti (brnění, ztráta citlivosti)

* Při předklonu hlavy ‚štípání‘ podobné elektrickým výbojům podél páteře

* Potíže s vyměšováním a močením

* Zvýšená únava bez jasné příčiny, pocit stresu

Přetrvávají-li tyto příznaky déle než 24 hodin nebo se častěji opakují, neprodleně zajděte k lékaři. V současné době je možno nasadit moderní léčbu už v případě prvního klinicky izolovaného syndromu, což rozvoj roztroušené sklerózy oddálí.

K jakému lékaři zajít?

Máte-li podezření, vyhledejte nejprve svého praktického lékaře. Ten váš stav posoudí a v případě, že to bude třeba, vás pošle k neurologovi, který stanoví diagnózu. K tomu je nezbytná magnetická rezonance mozku, analýza mozkomíšního moku a další vyšetření, na jejichž základě se pozná rozsah choroby a stanoví se vhodná léčba. Komplexní péči nabízejí pacientům RS centra – kromě specialistů-neurologů jsou zde i odborníci dalších oborů (včetně gynekologů u pacientek plánujících těhotenství). Je zde i možnost psychoterapie, rehabilitace, pomoc při aplikaci injekcí při dlouhodobé léčbě apod. Více informací najdete na www.rskompas.cz.

Foto: Depositphotos (1)