Přejít k hlavnímu obsahu

Zdraví a banány: Jejich konzumace vás zbaví břišního tuku, ale může vás připravit i o důležité živiny

Info ikona
Banány

Banány jsou neuvěřitelně oblíbené ovoce – a není divu. Jsou rychlou svačinkou do ruky, a také patří mezi základní ingredience v mnoha kuchyních po celém světě. I když jsou banány zdravou svačinkou bohatou na živiny, přílišná konzumace může být škodlivá. Kolik banánů denně sníst a co se vám může stát?

Banán a hubnutí? Nejlepší volba

Místo čokoládové tyčinky dáváme přednost banánu, protože nejenže poskytuje spoustu vitamínů, ale je také skutečným superhrdinou, pokud jde o hubnutí. Když je po svátcích čas vrátit se do formy a udělat něco dobrého pro tělo, často se ptáme sami sebe: co bychom měli jíst a co ne? Recept na úspěch pro zdravou fyzickou kondici ve skutečnosti zní: udržet rovnováhu. Ujistěte se, že jíte zdravou a výživnou stravu, ale také si dopřejte něco dobrého. Existují potraviny, které jsou pro tělo dobré a navíc chutnají super lahodně. Příklad: banány. Nejen, že se hodí do müsli, dortů nebo jako koktejl, mohou také překvapivě působit na otravný tuk na břiše.

Banány bojují proti břišnímu tuku

Podle Mayo Clinic nám banány dávají mnoho důvodů, proč je zařadit do našeho jídelníčku, zvláště když se snažíme zhubnout. Je to především proto, že ovoce má nižší hodnotu GI než ostatní potraviny. Tato hodnota říká, jak moc sacharidy v potravině zvyšují hladinu cukru v krvi. V případě banánu je to kolem 52 .

Co prozradí krevní skupina o vaší budoucnosti? Ovlivňuje víc, než si možná myslíte

svetzeny.cz

Banány jsou ideální pro naše tělo

Jsou dobrým zdrojem několika základních živin, včetně manganu, draslíku a vitamínů C a B6. Banány také obsahují různé rostlinné sloučeniny, které mohou snížit stre, záněty a riziko chronických onemocnění. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje jíst alespoň pět porcí ovoce a zeleniny denně. Přidání banánů do vaší rutiny je skvělý způsob, jak zvýšit příjem celého ovoce a podpořit vaše celkové zdraví.

Čeho je moc, toho je příliš

 

Banány jsou zdravým doplňkem téměř každé stravy, ale příliš mnoho jakéhokoli jednotlivého jídla - včetně banánů - by mohlo způsobit více škody než užitku. Banány nejsou obvykle považovány za vysoce kalorické jídlo. Pokud však váš zvyk na banány způsobuje, že jíte více kalorií, než vaše tělo potřebuje, mohlo by to vést k nezdravému přibírání na váze. Navíc více než 90 % kalorií v banánech pochází ze sacharidů.

Navíc konzumace příliš velkého množství banánů může vést k nedostatku živin, zvláště pokud neuděláte místo pro potraviny, které obsahují živiny, které banány postrádají, jako jsou bílkoviny, tuky, vápník, vitamín D a železo.

Královská rodina: Princ Harry prozradil, co se dělo na návštěvě u královny Alžběty. Měla víc na mysli práci, než rodinu

svetzeny.cz

Kolik banánů je ideální?

Vyváženost a pestrost jsou charakteristické znaky zdravé stravy. Vaše tělo je komplexní systém, který ke správnému fungování vyžaduje mnoho druhů živin. Nejlepší způsob, jak zajistit, že dostáváte vše, co vaše tělo potřebuje, je jíst různé druhy potravin z každé skupiny potravin. Jedendva banány denně by byly pravděpodobně považovány za mírný příjem pro většinu zdravých lidí. Nezapomeňte zahrnout různé další výživné ovoce, zeleninu, libové bílkoviny a zdravé tuky.

zdroj: Healthline, Freundin, WHO