Přejít k hlavnímu obsahu

Nedaří se vám zhubnout, ačkoliv pravidelně běháte? Zkuste změnit trénink a hydratujte své tělo

Info ikona
hubnutí

Rozhodli jste se, že shodíte nějaká kila, a tak jste začali pravidelně běhat. Přesto se však ručička váhy nehýbe. Přinášíme vám několik tipů, na co se při tréninku zaměřit pro dosažení lepších výsledků a na co si dát pozor.

Info ikona
Běh

Váha je jen číslo

V první řadě si uvědomte, že váha není při hubnutí zrovna vypovídající hodnotou. Váha vám sice pomůže se orientovat ve vašich kilech, ale skutečné výsledky vidíte především v zrcadle. Pokud se chcete pravidelně kontrolovat, zda hubnete, lepším pomocníkem je krejčovský metr, kterým si změřte obvod hrudníku, břicha, boků, ale také paže a stehna. Pokud se ručička váhy hýbe dolů jen velmi pomalu, ale míry jsou menší, vše je v pořádku. Je třeba si uvědomit, že svaly, které během získáváte, jsou těžší než tuk. Při častém běhání má také tělo tendenci ukládat více vody, což také významně ovlivňuje ručičku váhy. Pokud ani přesto neplánujete váhu zavřít do skříně a chcete pokračovat v pravidelném vážení, važte se pravidelně jednou týdně ve stejnou hodinu ráno ještě před snídaní. Vážení po týdnu není tak demotivující a stejná hodina vážení před jídlem vám přinese nejrelevantnější informace o vaší váze.

Ájurvédské tipy pomáhaly s hubnutím již ve starověku. Pijte horkou vodu či čaj, abyste se zbavily ámy – všech substancí, které zatěžují váš organismus

svetzeny.cz

Info ikona
Běh

Hydratace je základ

Pokud pravidelně běháte, neměli byste zapomínat ani pravidelně hydratovat svůj organismus. K dostání je mnoho aplikací, které vám pomohou vypočítat optimální množství tekutin, které byste měli denně vypít. Nezapomeňte také, že ideální volbou je čistá voda. Pokud běháte na větší vzdálenosti, měli byste mít pití i s sebou, obzvlášť pokud je teplé počasí. Abyste nemuseli pití držet po celou dobu v ruce, pro větší pohodlí si pořiďte malý batůžek na záda, do kterého si pití uložíte. Jestli se vám nechce přerušovat trénink kvůli pití, ideální volbou je tzv. camel bag, což je vak na záda o různém objemu, z kterého vede hadička pro snadné pití i během chůze či lehkého běhu.

Pro vaše zdraví: Pět tibeťanů funguje jako životabudič, odblokuje čakry a zlepší fyzické zdraví

svetzeny.cz

Info ikona
Běh

Změňte trénink

Problém nastává především po počátečním úspěšném úbytku kil, kdy se ručička zasekne na určité váze, ale vy byste chtěli zhubnout ještě více. Pak je potřeba změnit svůj trénink, na které si vaše tělo již nejspíš zvyklo. Můžete zkusit zrychlit tempo běhu nebo přidat pár kilometrů navíc, výsledky se opět dostaví brzy. Kontrolujte si pomocí hodinek či aplikace, zda vaše tempo opět postupně neklesá nebo nezkracujete vzdálenosti, pokud běháte pokaždé na jiném místě. Velmi účinným pomocníkem při spalování tuků je tzv. HIIT trénink (high-intensity interval training), při kterém kombinujete krátké úseky velmi intenzivního rychlého běhu či sprintu s fázemi odpočinku nebo běhu s nižší intenzitou. HIIT má také výhodu, že je časově méně náročné než klasický běh, jelikož vám pomůže spálit stejné množství kalorií za podstatně kratší dobu. Tento trénink by však neměli dělat začátečníci, kteří by měli nejprve začít s klasickým během.

Doplňte energii

Každému, kdo chce shodit kila, je jasné, jak je důležité se správně stravovat. Důležité je také volit vhodné jídlo před a po běhání. Zatímco před běháním si můžete dovolit ovoce, které vám dodá energii, po běhání můžete doplnit energii třeba proteinovým nápojem. Před během se rozhodně vyhněte těžkým a mastným jídlům, velkým porcím a potravinám, které se rozkládají v žaludku pomalu (například paprika či hovězí maso).

Matka se snaží motivovat ostatní, že strie nejsou tabu: „Píchnutá pneumatika či klokaní kapsa,“ slýchávala na adresu svého břicha

svetzeny.cz