Přejít k hlavnímu obsahu

Cvik burpee spaluje neuvěřitelné množství kalorií: Posiluje celé tělo, není náročný a můžete ho dělat i doma

Stále při cvičení střídáte dřepy, kliky a sklapovačky? Vyzkoušejte raději jeden skvělý cvik, který není složitý, zapojuje celou řadu svalů naráz a spálíte s ním spoustu kalorií. Kombinuje silovou a dynamickou část, skvěle se při něm protáhnete a zlepšíte si i kondici. 

Sociální sítě jsou plné návodných videí na cviky, které vám pomohou k lepší postavě. Některé jsou hodně jednostranné, jiné zas příliš obtížné a bez dohledu trenéra při nich můžete snadno chybovat a zadělat si spíš na zdravotní potíže, než na postavu snů. Existuje ale cvik, který není nijak obtížný, a přitom je velmi efektivní. Zapojte ho do svého cvičení, a brzy uvidíte jeho efekt. 

Jeden cvik na všechno

Cvik burpee neboli angličák v sobě kombinuje několik cviků - dřep, klik a výskok. Posílíte při něm velké množství svalových skupin, díky dynamickému tempu jde současně o kardio cvik a pracujete i na své kondici. Zlepšíte si vytrvalost, hbitost, rychlost i reflexy, budujete svaly, pálíte kalorie. Posílíte při něm svaly paží, nohou, břicha, hrudníku, ramen, hýždí i boků. Navíc k němu nic nepotřebujete a cvičit můžete kdekoliv. Jde o všestranné cvičení, které můžete použít na zahřátí, jako samostatný cvik, ale i jako aktivní regeneraci, protože při něm krásně prohřejete svaly.

Jak správně na to

Začíná se ve stoje, nohy mějte na šířku ramen. Udělejte dřep, ruce dejte před sebe a opřete se dlaněmi o zem. Nohy přemístěte dozadu, jako když začínáte cvičit kliky, ideálně dynamicky, zakopnutím. Jeden klik udělejte, hrudníkem se klidně dotkněte podložky, naopak břicho držte vtažené, záda rovná, neprohýbají se v bedrech, nevystrkujte zadek. Hlídejte si i ruce, ramena jsou od uší, lokty nevytáčejte, zápěstí jsou zpevněná. Pozor i na krční páteř, hlava je prodloužením trupu. Přiskočte nohama zpět k rukám, vraťte se do stoje a zakončete ho dynamickým výskokem, ruce jdou při něm nad hlavu. Výskok nešiďte, zkuste skočit co nejvýš a v tempu. 

Udělejte za sebou deset angličáků, sérii třikrát zopakujte. Zaměřte se spíše na správné technické provedení než na tempo. Až si cvik lépe zažijete, cvičte sérii dvaceti angličáků, třikrát opakujte. Cvičení zařaďte zpočátku dvakrát týdně, později ideálně obden. 

Mohlo by se vám líbit

Ženy nad 50 let: Vyzkoušejte jedno cvičení, které zpevní vaše tělo, zlepší fyzickou kondici i zdraví srdce. Podle studie zaručeně funguje

Jakmile je vám kolem 50 let a více, vaše fyzická kondice i tělesné funkce se přirozeně zhoršují. Je tedy potřeba se stále nějakým způsobem udržovat v kondici. V tomto případě je nejjednodušší variantou jakékoliv kardio cvičení, přičemž vás asi jako první napadne běh nebo chůze. Existuje ale ještě jedno cvičení, které dle vědecké studie zpevňuje celé tělo, zlepšuje celkovou fyzičku a navíc také posiluje srdeční funkci. Dělat by jej proto měly všechny ženy nad 50 let.
svetzeny.cz

Verze pro začátečníky

Angličáky mají různé verze obtížnosti. Jestliže se cvičením začínáte, nebo si chcete zacvičit v náročný den, klidně zvolte jednodušší verzi. Chcete-li méně zatížit ruce, místo kliku zůstaňte na napnutých rukách, v poloze prkna neboli planku. Chcete-li šetrnější verzi pro kolena, místo výskoku se jen protáhněte, ruce propněte do maxima. 

Varianty pro zkušené

Chcete-li si cvik ztížit, můžete přibrat činky, lépe s nimi vyrýsujete paže i ramena. Případně se v pozici kliku opřete jen o pravou ruku, levou se dotkněte pravého ramene a vraťte na zem, ruce prostřídejte, až poté cvik dokončete.

Chcete-li se ještě víc zaměřít na stabilitu a posílení středu těla,  při cvičení se rukama opírejte o bosu míč. Zapojit můžete i nízkou lavici nebo plyo box, o který se při kliku opíráte rukama a při výskoku na něj vyskakujete nohama. Opět jde o intenzivnější trénink stability a zapojení hlubších svalů. 

Chcete-li se zlepšovat kondičně, dejte si časový limit, třeba desetiminutový, a zkoušejte, kolik angličáků v něm stihnete. Zvládnout byste jich měli asi dvacet za jednu minutu. Cvičte v intenzivních sériích a prokládejte je krátkým odpočinkem po dobu třiceti sekund až jedné minuty, to je nejúčinnější kombinace i z hlediska spalování tuků.  

Mohlo by se vám líbit

Tři jednoduché cviky na ploché břicho, které fungují i po padesátce: Stačí cvičit 5 minut denně a výsledky uvidíte do týdne

Mít ploché a pevné bříško je snem mnoha žen. Spousta z nich ale neví, jak přesně na to. Držet striktní diety je nesmysl, pokud k tomu nepřidáte alespoň trochu pohybu. Cviky na břicho vám pomohou břišní svaly zpevnit, vyrýsovat a vytvarovat. Nelekejte se ale, nejedná se o žádná šílená cvičení. K dokonale plochému bříšku stačí pouze 3 cviky, kterým můžete věnovat pouze 5 minut denně.
svetzeny.cz

Pro lepší figuru i pro zdraví

Angličáky pomáhají posílit svaly celého těla, vedle toho spalujete i tuky, hlavně v oblasti břicha. Cvičení je ale účinné i na obávaný vnitřní tuk, který je velkou zdravotní hrozbou. Díky dynamičnosti cvičení posílíte srdce a plíce, zrychlíte metabolismus a průtok krve. Chráníte se tak před rizikovými faktory, jako je nízký krevní tlak, kardiovaskulární choroby či cukrovka. Prokrvení organismu pomáhá zlepšovat i funkce mozku. 

Zdroj článku