Přejít k hlavnímu obsahu

Ženy nad 50 let: Vyzkoušejte jedno cvičení, které zpevní vaše tělo, zlepší fyzickou kondici i zdraví srdce. Podle studie zaručeně funguje

Jakmile je vám kolem 50 let a více, vaše fyzická kondice i tělesné funkce se přirozeně zhoršují. Je tedy potřeba se stále nějakým způsobem udržovat v kondici. V tomto případě je nejjednodušší variantou jakékoliv kardio cvičení, přičemž vás asi jako první napadne běh nebo chůze. Existuje ale ještě jedno cvičení, které dle vědecké studie zpevňuje celé tělo, zlepšuje celkovou fyzičku a navíc také posiluje srdeční funkci. Dělat by jej proto měly všechny ženy nad 50 let.

Nejúčinnější cvičení pro ženy nad 50 let

Nelekejte se, nejedná se o nepříjemné a náročné běhání, nudné procházky ani o plavání, které může být pro mnoho žen vystoupením z jejich komfortní zóny. Tím jediným cvičením, které by měly dělat všechny ženy nad 50 let, je tanec, respektive taneční cvičení. Ano, správně se vám v hlavě vybavuje aerobní cvičení Olgy Šípkové nebo Jane Fondy z 80. let. Právě tyto cvičební choreografie jsou skvělým způsobem, jak zábavnou formou zlepšit svou fyzickou kondici, zpevnit celé tělo a posílit funkci srdce, obzvláště pak pokud jste v období menopauzy.

 

Vědecké studie potvrzují: Vysoký krevní tlak souvisí s používáním mobilů

Vysoký krevní tlak se ze začátku neprojevuje prakticky žádnými příznaky, o to je záludnější. Naše tělo totiž ničí pomalu a nenápadně. Jeho příčinou může být nejen genetická dispozice, ale dopracujeme se k němu mnohdy svým životním stylem. A nejde jen o skladbu jídelníčku. Vědecké studie dokonce potvrzují, že k hypertenzi může přispět i nadměrné používání mobilních telefonů.
svetzeny.cz

Vědecká studie potvrzuje kladné dopady tance na zdraví žen

Vědecká studie publikovaná v časopise Menopause potvrzuje, že právě tanec je pro ženy nad 50 let naprosto ideální variantou. Konkrétní výzkum prokázal, že tanec má úžasný vliv na zlepšení fyzické kondice a zdraví srdce u starších žen. Ve studii zúčastněných 36 žen po menopauze tancovalo třikrát týdně po dobu 90 minut během 16 týdnů. Průměrný věk účastnic byl 57 let. Před a po 16 týdnech tančení bylo měřeno složení těla, hladina cholesterolu a další statistiky. Výsledky ukázaly, že ženy měly po 16 týdnech lepší koordinaci, hbitost a aerobní schopnosti. Také se zlepšilo jejich sebevědomí a u téměř všech z nich bylo zaznamenáno zpevnění svalové hmoty v těle.

Tanec nejenže posílil tělesnou kondici, ale podle autorů studie také výrazně zlepšil hladinu lipoproteinu s vysokou hustotou (HDL), známého jako "dobrý cholesterol" a zároveň snížil hladinu triglyceridů v krvi (i když zůstala vyšší hladina celkového cholesterolu). Tanec, stejně jako jiné kardiovaskulární cvičení, je tedy skvělým prostředkem pro péči o srdceTato studie zdůrazňuje proveditelnost jednoduché intervence, jako je taneční lekce třikrát týdně, pro zlepšení nejen kondice a metabolického profilu, ale také sebeobrazu a sebevědomí u postmenopauzálních žen," uvedla Dr. Stephanie Faubion, lékařská ředitelka NAMS v tiskové zprávě.

Tři jednoduché cviky na ploché břicho, které fungují i po padesátce: Stačí cvičit 5 minut denně a výsledky uvidíte do týdne

Mít ploché a pevné bříško je snem mnoha žen. Spousta z nich ale neví, jak přesně na to. Držet striktní diety je nesmysl, pokud k tomu nepřidáte alespoň trochu pohybu. Cviky na břicho vám pomohou břišní svaly zpevnit, vyrýsovat a vytvarovat. Nelekejte se ale, nejedná se o žádná šílená cvičení. K dokonale plochému bříšku stačí pouze 3 cviky, kterým můžete věnovat pouze 5 minut denně.
svetzeny.cz

Další benefity tance pro ženy nad 50 let

To ale zdaleka není vše, co získáte díky tanečnímu cvičení. Podle nedávné studie z Journal of Physiological Anthropology je tanec mimořádně efektivní při udržení zdravé hmotnosti, případně při snaze o hubnutí, stejně jako běhání nebo jízda na kole. Protože díky hormonálním změnám je přibírání na váze častým problémem u žen po menopauze, tanec by mohl být užitečným způsobem, který vám od nežádoucího přibírání alespoň trochu pomůže.

Další výzkum naznačuje, že tanec může pozitivně ovlivnit paměť a zdraví mozku, zejména u starších jedinců. Studie z roku 2021 z časopisu Neurobiology of Learning and Memory ukázala, že starší lidé, kteří tancovali dvě hodiny týdně, měli mentálně zdravější a "mladší" mozek než sedaví dospělí ve stejném věku.

Pokud tedy hledáte nový způsob, jak posílit své srdce a nejste příznivcem běhání, můžete zvážit tuto nejnovější studii jako další důvod, proč vyzkoušet tanec. Hlavně se nestyďte! Žádný učený z nebe nespadl a nikdy není pozdě začít.

Zdroj článku