Přejít k hlavnímu obsahu

Vědecké studie potvrzují: Vysoký krevní tlak souvisí s používáním mobilů. Pokud nechcete zvýšit svou šanci na infarkt, vyhněte se dlouhým telefonátům

Vysoký krevní tlak se ze začátku neprojevuje prakticky žádnými příznaky, o to je záludnější. Naše tělo totiž ničí pomalu a nenápadně. Jeho příčinou může být nejen genetická dispozice, ale dopracujeme se k němu mnohdy svým životním stylem. A nejde jen o skladbu jídelníčku. Vědecké studie dokonce potvrzují, že k hypertenzi může přispět i nadměrné používání mobilních telefonů.

Mobily se staly součástí našeho života. V dnešní uspěchané době si už bez nich nedokážeme prakticky představit ani jediný den. Používáme je ke sledování zpráv a čtení článků, nákupům přes internet, sledování sociálních sítí či hraní her. A samozřejmě také k telefonování. Jenže za všechno se platí. Vědecká studie odhalila, že nadměrné používání mobilních telefonů může přispívat k nárůstu hodnot krevního tlaku. Vzhledem k tomu, že mobilní telefon vlastní tři čtvrtiny světové populace ve věku od 10 let, je toto zjištění doslova alarmující.   

Hrozí vám infarkt? Podívejte se na svoje nehty

Náhlé sevření hrudníku a dramatický kolaps, tak by se dal stručně popsat infarkt myokardu. Tělo však vysílá varovné signály většinou už předem. Pokud tyto jemné náznaky přicházejícího nebezpečí vyslyšíte a včas zareagujete, můžete sobě nebo někomu v okolí zachránit život. Přečtěte si, kdy zpozornět a raději vyhledat lékařskou pomoc.
svetzeny.cz

Vědecká studie potvrdila souvislost mezi telefonováním a vysokým krevním tlakem

Podle výzkumu vědců z Jižní lékařské univerzity v čínském Kantonu existuje jasná souvislost mezi telefonováním z mobilního telefonu a vysokým krevním tlakem. Z výsledků jejich studie vyplývá, že už jeden 30 minutový telefonát týdně může vést k 12 % zvýšení rizika vysokého krevního tlaku. Ten je přitom jedním z rizikových faktorů srdečního infarktu a mozkové mrtvice, jež patří k nejčastějším příčinám úmrtí nejen v České republice. Studie probíhala pod vedením odborníků 12 let a účastnilo se jí přes 212 tisíc respondentů. Její výsledky v loňském roce publikoval odborný časopis European Heart Journal vydávaný Evropskou kardiologickou společností.   

„Samozřejmě by lidé neměli úplně přestat telefonovat, ale stejně jak u stravovacích návyků, je důležité dodržovat známé rčení ‚všeho s mírou‘.  Dobré je nehovořit déle než hodinu týdně a dodržovat celkovou prevenci proti vysokému krevnímu tlaku a cholesterolu. Jezte více ovoce, zeleniny, ryb a vlákniny. Udržujte optimální tělesnou hmotnost, buďte fyzicky aktivní, nemusí jít o sportovní výkony, stačí chůze, a každý krok navíc se počítá. Nekuřte, ale hlavně, a to je nejdůležitější, nechávejte si pravidelně vyšetřovat hladiny celkového HDL a LDL cholesterolu i krevního tlaku. Pokud máte hladiny zvýšené, léčba musí být vždy komplexní a patří do rukou odborníka,“ doporučuje MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Před mrtvicí tělo vysílá jasné signály: Díky FAST testu je okamžitě rozeznáte a zachráníte si život

U mozkové mrtvice jde především o čas. Její důsledky lze výrazně zmírnit, pokud jsou příznaky rozpoznány co nejdříve a postiženým je v nemocnici poskytnuto rychlé lékařské ošetření. Většinou se mozková příhoda ohlašuje charakteristickými příznaky již před jejím samotným propuknutím. Jde o náhlé krátkodobé poruchy řeči nebo o pocit necitlivosti ve tváři či v končetinách. Pokud takové příznaky pozorujete na sobě nebo někom v okolí, ihned vyhledejte lékaře.
svetzeny.cz

Nejen časté a dlouhé telefonování z mobilu vede ke zvýšení krevního tlaku

Nejde jen o dlouhé a časté telefonáty. Jak uvádí studie amerických univerzit v Iowě a Santa Barbaře, používání mobilních telefonů zvyšuje hladinu kortizolu, tedy hlavního stresového hormonu. Ten v těle zvyšuje krevní tlak, srdeční tep a hladinu cukru v krvi. Vyplavuje se přitom nejen při reálném ohrožení života zvenčí, ale i na základě emocionálního stresu. K tomu vede například neustálá potřeba kontrolovat zprávy, oznámení a aktualizace na sociálních sítích. Toto zjištění komentuje pro list The New York Times profesor klinické psychiatrie na lékařské fakultě University of Connecticut a zakladatel Centra pro výzkum závislosti na internetu a technologiích David Greenfield: „Hladina kortizolu se ve vašem těle zvýší už ve chvíli, kdy je váš telefon na dohled nebo v dosahu. Když zazní oznamovací tón nebo když na zvuk telefonu jen pomyslíte. Je to stresová reakce, tělo se cítí nepříjemně a jeho přirozenou další reakcí je pak nutkání zkontrolovat telefon, aby se stresu zbavilo.“

Podle průzkumu společnosti data.ai z roku 2022 stráví průměrně lidé 4-5 hodin denně používáním mobilního telefonu. A jak jste na tom vy? 

Zdroj článku